Dalmácia

Preskúmať Dalmácia

Dalmácia INFO

Dalmatínska riviéra zaberá priestor od centrálnej časti ostrova Pag a rieky Zrmanje na severe do Konavala -príslušne oblasti mysu, Oštro, na juhu. Dalmácia je dlhá 400km a v centrálnej časti široká 70km a prestiera sa na 11 960 km² z čoho ostrovy zaberajú 1770 km². Zaberá vnútrozemie, rieky, pobrežie, hory a mnohé prekrásne ostrovy. Dalmácia sa delí na severnú, strednú a južnú Dalmáciu, v tejto oblasti  je prevažne krasový reliéf a stredozemná klíma.

SEVERNÁ DALMÁCIA

V severnej Dalmácií sa nachádza najväčšie množstvo ostrovov a rozlohov su menší okrem ostrova Pag. Tu sú nachádzajú ešte aj ostrov Ugljan, Žirje, Dugi Otok, Pašman a Kornat kde sa nachádza prekrásny Národný park Kornati.

STREDNÁ DALMÁCIA

Severno-dalmatínske  ostrovy od Stredno-dalmatínskych delí mys Ploče pri Rogoznici.
Stredno-dalmatínskym ostrovom patria  Brač, Vis, Šolta, Korčula, Čiovo, Lastovo a Hvar- jedna od najpopulárnejších destinácií pre turistov na Jadranskom pobreží.

JUZNÁ DALMÁCIA

Južnému dielu Dalmácie patria ostrov  Mljet, polostrov  pelješac a Elafitské ostrovy, ktoré sa považujú za najkrajšiu skupinu ostrovov.

Pamiatky:

Zadarr - město výnimočné histórie a mimoriadne cenného kultúrneho dedičstva. Nachádza sa v samom srdci Jadranu a je to jedna z najpopulárnejších turistických destinácií. Londýnske Times ho nazvali "centrom zábavy na Jadrane" a The Guardian označil Zadar "novým chorvátskym" cool "centrom". Mesto Zadar je cieľom ľahko prístupným po zemi, po mori alebo vzduchom a je priamo prepojený s ďalšími väčšími mestami v Chorvátsku. Mesto má veľmi dobre členité pobrežie, ostrovy a nedotknutú prírodu, najmä výborné podmienky prístaviska lákajú mnoho jachtárov. Mesto je bohaté na architektonické skvosty ako sú "Morské varhany" a inštalácia "Pozdrav Slnku". Morské varhany sú na pobreží a ich hudba je tvorená pohyby mora. Je to miesto, kde sa spojili ľudské myšlienky a zručnosti s energiou mora a vytvorili tak zvuk prírody. "Pozdrav slnku" je inštalácia skladajúci sa z viacerých vrstiev skla, pod ktorou solárne moduly vytvárajú symbolickú komunikáciu s prirodzeným svetlom. Táto inštalácia je spojená s morskými varhany, ktorých zvuk je prevedený do hry svetla a hrá na zadarskej promenáde po západe slnka.

 • - kostol sv. Donat-najznámejšie monumentálna stavba v Chorvátsku a tiež symbol mesta
 • - katedrála sv. Stosia-najväčší kostol v Dalmácii. Táto románska stavba bola postavená počas 12. a 13. storočia.
 • - fórum - hlavné námestie rímskych vládcov, kde sa konal všetok verejný život. Nachádza sa pred kostolom sv. Donata a arcibiskupským palácom.
 • - pevnosť Forte-stavba začala v roku 1567 a bola dokončená v priebehu niekoľkých rokov. Bola postavená na mieste stredovekého predmestí Zadaru - Varoš sv. Martina.
 • - námestí Piatich vencov-má nepravidelný tvar pretiahnutého obdĺžnika a je uzavreté z troch strán. Nachádzajú sa tu časti akvaduktu, ktorý prinášal vodu priamo z Vranského jazera.
 • - Kalelarga - najstaršie ulice v Zadare, ako niektorí tvrdia, dokonca staršia ako samotné mesto. Kalelarga sa tiahne od námestia ľudu až k fóru. Okrem toho, že je symbolom mesta, je to aj miesto procesie, zábavy a kultúry ... a ako sa hovorí aj miesto, kde sa lásky mnohých občanov Zadaru začínajú a končia.

 

Šibenik - najstaršie chorvátske mesto na pobreží Jadranského mora, ktoré sa nachádza pri ústí rieky Krky. Je to mesto s najväčším počtom schodov a organ v celom Chorvátsku. Mesto Šibenik sa môže pochváliť svojimi fantastickými reštauráciami, nákupnými centrami, kinami a komplexom štyroch pevnosťou. Najnavštevovanejšie pevnosť je sv. Michael, zatiaľ čo pevnosť sv. Nicholas je považovaná za najlepšiu námorná pevnosť v Stredomorí. Nezabudnite navštíviť impozantný katedrálu sv. Jakuba - najvýznamnejšie renesančné budovu v Chorvátsku.

 • - katedrála sv. Jakuba-najvýznamnejšia renesančná pamiatka v Chorvátsku, ktorej výstavba začala v roku 1431 a patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je celá postavená z kameňa.
 • - tvrz sv. Michael - nachádza sa na kopci, 70 metrov nad morom a ponúka krásny výhľad na mesto Šibenik a súostrovia Šibeniku. Bola postavená v 15. storočia.
 • - múzeum 4 prameňov - nachádza sa v dolnej časti jednej zo starých mestských studní, ktorá poskytovala mestu vodu. Teraz sa tu konajú koncerty.
 • - pevnosť sv. Mikuláš - nachádza sa na malom ostrovčeku v zálive pri vstupe do mesta a pomáhala brániť mesto pred nájazdmi Turkov.

 

Split - druhé najväčšie mesto v Chorvátsku je jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií na Jadrane, dôležitou dopravnou križovatkou a je tu najväčší prístav v Dalmácii. Split je večne mladé mesto, ktoré žije svojím pomalým tempom, ktorému sa ľahko prispôsobuje. Mesto sa pýši kultúrnymi a športovými podujatiami, krásnymi plážami, malebným nábrežím, Diokleciánovým palácom a mnohými ďalšími pamiatkami. Prvý obyvateľov tohto mesta bol práve cisár Dioklecián, ktorý nechal postaviť slávny Diokleciánov palác. Okrem paláca môžete navštíviť ďalšie kultúrne pamiatky ako Železnú bránu, sochu Gregora z Ninu, katedrálu sv. Duje, kostol sv. Františka,, katedrálu sv. Petra, mestské pivnice a mnoho ďalšie. Split je bohatý na kultúrny život a zábavu a to najmä v lete, kedy sa námestia, ulice a ďalšie priestory premení v obrovskú scénu pod šírym nebom. Fanúšikovia dobrej kuchyne sa môžu tešiť na mnoho reštaurácií a taverien.

 • - Diokleciánov palác-vzhľadom k jeho veľkosti a zachovalosti je tento palác najvýznamnejšou pamiatkou rímskej architektúry na východnom pobreží Jadranu
 • - katedrála sv. Duje-postavená ako mauzóleum cisára Diokleciána. Pri vchode do katedrály je egyptská sfinga z 2. storočia pred naším letopočtom. Sv Duje je patrónom mesta Split.
 • - bronzová socha Gregora z Ninu - skvelá práca Ivana Meštrovića je umiestnená v prednej časti Zlatej brány Diokleciánovho paláca. Povera hovorí, že keď sa dotknete palca Gregora, prinesie Vám to šťastie a splní sa Vaše priania.
 • - pevnosť "Reptania" - baroková benátska pevnosť postavená za púhych osem mesiacov v 17. storočí na obranu proti Turkom.
 • - Lokanda Peskarija - jediný rybí trh na svete bez múch. Bol postavený vedľa živých zdrojov síry (ktorá muchy odpudzuje) v ulici Marmont.

 

Dubrovník - mesto jedinečné a svetovo preslávené kultúrne krásy. Je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dubrovník bol pomenovaný "perlou Jadranu", kvôli svojej histórii a kultúre. Je obklopený 2 km múrov, veží a pevností, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na more a okolie mesta. Dubrovník je mesto s množstvom pláží, ktoré poskytujú komfort a zábavu vo dne iv noci.

 • - mestské hradby - jedna z najväčších fortifikačných pamiatok v Európe. Jedná sa o 1940 metrov dlhé hradby, ktoré dali Dubrovníka jeho typický vzhľad, ktorý je známy po celom svete.
 • - rektorskej palác - miesto dôležitých udalostí v Dubrovníku.
 • - palác Sponza-krásny palác, ktorý bol kedysi obchodným miestom, zatiaľ čo dnes hosťuje slávnostné letný festival v Dubrovníku.
 • - fontána Onofrio-postavená okolo roku 1400, ako symbol výstavby mestskej kanalizácie
 • - Stradun - obľúbená promenáda občanov Dubrovníka, najmä mladých ľudí a turistov z celého sveta
 • - kláštor "Mali Bratia" - nachádza sa tu jedna z najdôležitejších knižníc na svete a tiež jedna z najstarších lekární v Európe, ktorá bola založená v roku 1317.
 • - Lovrijenac - monumentálne a impozantné tvrz u mestských hradieb, ktorá sa nachádza na 37 m vysokej skale. Je známa po celom svete ako ekvivalent k dánskemu zámku Elsinore, kde sa odohráva Shakespearov Hamlet.

 

Gastronómia

Miestne kuchyňa vychádza z domácej pestované a čerstvej sezónnej zeleniny, čerstvých mušlí, mušlí a rýb z Jadranu s pridaním miestneho olivového oleja a korenia ako je rozmarín, bobkový list, fenikel, šalvia a bazalka. Kapary a olivy sú nenahraditeľné a sú podávané so všetkými pokrmy. Najmä s miestnou parmskou šunkou a ovčím syrom. Špecialitou v Dalmácii je ryba, ktorá sa pripravuje mnohými spôsobmi: na grile, vyprážané alebo varená v guláši. Mušle a kôrovce sa pripravujú v omáčke. Slávnu špecialitou je dusené mäso s gnocchi alebo pečené jahňacie. Špeciality z dalmatínskeho vnútrozemia sú Sinjskej Arambašić (mäso zabalené v malých kapustných listoch), žaba Baudot, vyprážané žabie stehienka, pstruh Cetina a ďalšie. Charakteristickou pochúťkou v údolí rieky Neretvy je úhor, zabijete guláš a zverina. Divoká kačica (lyska) je skutočnou gurmánsku pochúťkou. Ochutnajte tiež známe zelené rizoto a minestrone v Mlini a Cavtat. Recepty tradičnej dalmatínskej kuchyne nájdete na našom blogu.

Dobrodružstvo

Váš pobyt v Dalmácii môže byť veľmi vzrušujúce. Táto oblasť ponúka celý rad športových aktivít pre všetkých, ktorí majú radi šport a dobrodružstvo. Užite si extrémnu turistiku a objavte čarovný svet jaskýň a nadol v oblasti Splitu a Omišu, rafting na riekach Cetina a Zrmanja, kanoistiku, horolezectvo, paragliding z hory Biokovo, voľné lezenie v národnom parku Paklenica, trekking alebo jazdu na horských bicykloch v okolí hory Velebit . Môžete sa tu aj potápať, plachtiť, hrať tenis a mnoho ďalších športov.

Výlety

Pri pobyte v jednom z mnohých letovísk a miest v Dalmácii si nenechajte ujsť výlety do tejto krásnej oblasti. Urobte si výlet loďou na ostrovy Ugljan, Dugi otok, Hvar, Brač a Šolta a ďalšie. Určite navštívte národný park Kornati, ktorý sa rozkladá na 89 ostrovoch. Súostrovie sa vyznačuje vzácnou vegetáciou, vodnými tokmi, krištáľovo čistou vodou a množstvom zátok a útesov. Navštívte tiež národný park na ostrove Mljet, kde sa uprostred jazera, na ostrove sv. Marie nachádza kláštor z 12. storočia. Ďalšie národný park-Krka sa rozkladá na ploche pozdĺž rieky Krky, ktorá preteká 75 km dlhým kaňonom. Aj keď sa sem môžete dostať autom, najkrajšie je prísť loďou. Budete nadšení z kaskád, vodopádov a bujnej zelene. Národný park Paklenica je unikátnym spojením medzi morom a horami, bohatý na lesy, kaňony a jaskyne. Je tiež vhodný pre horolezectvo. Tiež nezabudnite navštíviť prírodný park Vranské jazero, nedotknuté prírodné stanovište pre vtáky. Chránená krajinná oblasť Telašćica na ostrove Dugi je bohatá na morskú a suchozemskú flóru a faunu. Z fauny tu uvidíte delfínmi, netopiere a druhy vtákov, ktoré sú endemity. Pri návšteve prírodného parku Biokovo nezabudnite navštíviť záhradu Kotišina. Je to botanická záhrada, kde je zachovaná pôvodná vegetácia. Nezabudnite navštíviť Elafitské ostrovy: Sipan, Lopud, Koločep, Jakljan, Ruda, Golec a Crkvine a niektoré menšie ostrovy. Nachádzajú sa tu nádherné paláce, ktoré boli postavené aristokratov.

Nočný život

V Dalmácii je veľa miest, kde nájdu zábavu všetky generácie. Každý rok v lete sa organizujú hudobné večery u sv. Donata v Zadare a tiež turistický festival "Full Moon Night" v júli, kde zábava trvá až do skorých ranných hodín. Nenechajte si ujsť skvelé Dni ľudových sviatkov "Maraska" s množstvom Maraschino likéru, ktoré trvajú niekoľko dní.
V Šibeniku sa koná kultúrne leto, "Noc v Šibeniku", Medzinárodný festival pre deti a večery dalmatínskych piesní. V Splite Vás budú baviť "Diokleciánov večer", ktoré sa konajú v pivniciach paláca, ďalej koncerty a ďalšie akcie, ktoré sa odohrávajú vo vnútri starobylých hradieb av okolí slávnej promenády Riva. V Omiši, sa konajú "Pirátske večery", ktoré sú zaujímavé pre deti i dospelých. V Dubrovníku si môžete oddýchnuť s celou radou hudobných večerov, divadelných predstavení v neopakovateľnej atmosfére pevnosti a paláca, ktoré sa v dobe letného festivalu stávajú scénou pod šírym nebom. Pre tých, ktorí majú radi nočný život, sú tu kluby na ostrove Pag, najmä na pláži Zrće, zatiaľ čo v Zadare je to Forum disco, mestské centrum Gotham a kaviareň KULT, v ktorej sa budete baviť až do ranných hodín. V Šibeniku, navštívte kluby "Inside", "Hacienda", ktorá je známa po celom Jadrane. V Primoštenu na Vás čaká diskotéka "Aurora". Mladšie generácie môžu v Splite a jeho okolie zavítať do klubov a diskoték "Tropic," Vanilla "," Hemingway "," Kameleon "a mnohých ďalších. V Dubrovníku sa môžete baviť vďaka známym DJs v klube" Lazar "alebo na slávnej pláži Banje.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Dalmácia Región:

Miesta v okolí

Dalmácia odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

 • Arbanija (Ciovo),
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,7
 • Posledná rezervácia pred 8 deň
Dom - Okrug Donji (Ciovo) Vila Boulder Od 430 €
 • Okrug Donji (Ciovo),
 • Osoby: 2-10
 • Hodnotenie hostí: 4,9
Dom - Vrboska - ostrov Hvar Dom Lara Od 120 €
 • Vrboska - ostrov Hvar,
 • Osoby: 6-9
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Vir - ostrov Vir,
 • Osoby: 5-8
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 9 deň

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2023