Kvarnerské ostrovy

Kvarnerské ostrovy INFO

Krk, Rab, Lošinj, Pag a Cres sú severné perly Jadranu, ktorých tradičný spôsob života je spojený s morom, zábavou a relaxom. Všetky mestá na týchto ostrovoch bola postavená na starých mestských jadrách. Dnes tu môžete nájsť rodinnej vily a hotely s dlhou históriou, najslávnejšie sú vily v Lošinj.

Ostrov Krk sa nachádza v centre kvarnerského zálive a je takmer považovaný za polostrov kvôli jeho spojenie mostom s pevninou. Veľa ľudí tvrdí, že ostrov Krk je legendou a skutočnosťou zároveň , klenotnica minulosti , ostrov s najkrajšími plážami, zátokami a morom. Široký výber pláží, z ktorých 15 hrdo zdobí " Modrá vlajka " ( symbol čistoty mora a ekosystému ), je len zlomkom z toho, prečo je ostrov Krk najžiadanejšou destináciou pre rodinnú dovolenku v Chorvátsku. Krk je známy pre svoje nádherné vinice, najslávnejšie víno ​​je vrbnička žlahtina, ktoré je spracovávané vo veľkom množstve a skladovala v legendárnych vínnych pivniciach. Top destinácie na ostrove Krk sú Krk, Malinska, Baška a Punat. Menšie destinácie ako Stara Baška, Klimno alebo Silo a mnoho ďalších ponúka krásne pláže pozdĺž pobrežia, kľud a nedotknutú prírodu.

Ostrov Cres sa nachádza v severnej časti Kvarnerského zálivu. Je prepojený s ostrovom Lošinj pomocou mobilného mosta. Pobrežie ostrova Cres oplýva na západe a juhu zátokami a štrkovými plážami kým severnej a východnej časti sú veľmi skalnaté. Sladkovodné Vranské jazero je jedným z prírodných javov na Crese, k ďalším vzácnostiam patrí sup bielohlavý. Ostrov Cres je tiež známy pre svoje jahňacie a kvalitný syr.

Ostrov Rab sa rozkladá v smere severozápad - juhovýchod, paralelne s pevninou pod horou Velebit. Tento ostrov má bohatú vegetáciu, členité pobrežie, čisté more, pôsobivé prírodné krásy a viac než tisíc rokov starú kultúru. Rab je špecifický geomorfologickými vlastnosťami útesov a údolia. Je bohatý na piesočné pláže, ktoré majú liečebný účinok.

Ostrov Lošinj je najznámejší centrum športového rybolovu na Jadrane. Medzi najobľúbenejšie miesta na ostrove patrí Mali ( Malý ) a Veliki ( Veľký ) Lošinj. Ostrov Lošinj priťahuje aj tých, ktorí si chcú oddýchnuť od hluku a davu. Cesty a promenády na ostrove vedú pozdĺž zaujímavé a voňajúce krajiny, zatiaľ čo vodou naplnené jaskyne a útesy budú fascinovať milovníkov podvodných krás.

Ostrov Pag je známy po celom svete pre svoje syry a čipky, rovnako ako pre zábavu na plážach a nočný život. Mora, zátoky, rekreačné možnosti, autentické jedlo, víno ​​a ubytovanie Vám ukážu, čo relaxácie na ostrove naozaj znamená.

Baška ( Krk ) , Novalja ( Pag ) a Lopar ( Rab ) sú známe pre svoje prírodné pláže, rekreačné ponuku a nočný život . 

Pamiatky

 • - město Cres - mestečko s množstvom historických pamiatok, ktoré svedčia o jeho zaujímavej minulosti
 • - město Rab - typické stredoveké mesto chránené starými hradbami
 • - Novalja - najvýznamnejšie turistické centrum ostrova Pag s mimoriadnym kultúrnym a historickým dedičstvom a bohatou turistickou ponukou. Pláž Zrće ponúka legendárny nočný život. Niektoré z najlepších chorvátskych a možno aj svetových nočných klubov sa nachádzajú práve tu.

Kultúra

Ostrov Krk

 • - staré jadro mesta Krk - detaily dnešného znaku pochádzajú odtiaľto. Chorvátsky znak s červeno - bielej šachovnice na ňom je známa po celom svete, pretože je umiestnený na dresov futbalistov chorvátskych, lyžiarov a športových fanúšikov.
 • - Vela Placa - hlavné námestie na ostrove Krk a jedna z najcennejších pamiatok celého ostrova. Počas sezóny sú na námestí poriadané rôzne akcie a prejavy.
 • - ostrovy Košljun v Puntarska Draga sú prírodnou rezerváciou a kultúrnou pamiatkou. V kláštore sv. Františka na tomto ostrove sa nachádza cenná knižnica , národopisné múzeum a výstava sakrálnych umení.

Ostrov Pag

 • - vojvodskej dvor - postavený v 15. storočia . Pobývali tu benátski vojvodovia , dnes tu nájdete galériu umenia a výstavu sakrálneho umenia
 • - Amfora - pozostatky obchodnej lodi zo zátoky Vlaška
 • - Stari Bunari - staré studne z doby rímskej.

Ostrov Cres

 • - mestské hradby, kláštory a kostoly - Cres bol chránený v stredoveku hradbami, z ktorých dnes ostali len ruiny. Kostoly boli postavené v 15 - 17.storočí.
 • - ornitologická rezervácia - griffonští supy, ohrozený druh, hniezdi tu spolu s orly a šedými jastrabov
 • - Valunská doska - doska s prvým nápisom v hlaholike

Ostrov Rab

 • - námestí Municipium arba - bývalé ústredie vojvodu nachádzajúci sa na námestí. Námestie je centrom nočnej zábavy a celého ostrova.
 • - kostol Panny Márie - postavený v románskom štýle, ktorý predstavuje monumentalitu románskej architektúry.
 • - Kniežací dvor - postavený v goticko - renesančnom štýle. Je to vlastne skupina palácov, z ktorých každý je postavených v inej dobe, dominuje mu vysoká veža s krásnymi oknami z obdobia neskorej gotiky a renesancie.

Ostrov Lošinj

 • - kostol Panny Márie Anjelov - postavený na začiatku 16. storočia. V roku 1730 bol rozšírený a prestavaný v barokovom slohu s novou svätyňou. Kostol je bohato zdobený a v inventári kostola sa nachádza mramorový hlavný oltár z 18. storočia, ktorú mu dal maliar Francesco Fontebasso.

Výlety

Ak chcete spoznať severnú chorvátske ostrovy, odporúčame prehliadky lodí a panoramatické výlety na ostrovy Cres a Lošinj.
Navštívte národný park Velebit a pozrite sa na pozoruhodné a endemické druhy rastlín v botanickej záhrade Velebit. K dispozícii je Vám aj prírodné rezervácie Hajducki a Rozanski kukovi, ktorá predstavuje špecifické geomorfologické javy a viac ako 150 jaskýň.
Nezabudnite navštíviť národný park Plitvické jazerá, najkrajší národný park v Chorvátsku s 16ti nádhernými jazerami. Pri hľadaní delfínov navštívte ostrov Lošinj, ktorý má slávnu námornícku tradíciu. V ponuke miestnych cestovných kancelárií nájdete piknikové výlety na menšie ostrovy, ako sú Plavnik, Grgur a Goli.

Šport

Severné ostrovy Chorvátska : Krk, Rab, Cres, Lošinj a Pag, poskytujú mnoho príležitostí pre športových nadšencov. Na mnohých miestach na ostrovoch je možnosť zapožičania skútrov a bicyklov, hranie mini - golfu, stolného tenisu, volejbalu, basketbalu alebo futbalu. Môžete sa tiež tešiť na veľký výber vodných športov : vodné lyžovanie, tryskové lyžovanie, parašutizmus, jazda na banán, kneeboard a waveboard, charterové lode, skútre, atď Ostrov Krk je hrdý na svoje slávne prístavy a je hostiteľom mnohých jachtárskych súťaží. Konajú sa tu preteky : Medzinárodná regata, Chorvátsky Pohár Regatta Krk , plachtšní , Dubašnica Cup a ďalšie. Na ostrovoch Krk, Rab, Lošinj, Pag a Cres sa nachádza mnoho potápačských centier. Cesty pre pešiu turistiku a cykloturistiku na ostrovoch sú tiež veľmi zaujímavé.

Gastronómia

Táto oblasť sa pýši vynikajúcim olivovým olejom, syrom, vysoko kvalitnými čerstvými rybami, jahňacím. Všetky tieto lahôdky nájdete v miestnych tavernách a reštauráciách.

Na ostrove Krk vyskúšajte mladé jahňacie, divý špargľu, cestoviny, jedlá na extra panenskom olivovom oleji alebo špecialitu - figy. Skúste tradičné jedlá, ako je jahňacie guláš. Dobré jedlo sprevádza dobré víno z ostrova Krk. Vrbnička Žlahtina je kvalitné suché biele víno ​​vyrobené z domácich odrôd.

Ak ste ubytovaní na ostrove Rab, skúste minestrone, hustú polievku, ktorá sa pripravuje s fazuľou, s údeným mäsom a klobásou alebo guláš s jahňacím a tortu Rab, ktorý sa pečie podľa starého kláštorného receptu. Jahňacie mäso so zemiakmi je vynikajúci na ostrove Cres, ktorý je týmto jedlom známy.

Na ostrove Pag ochutnajte spolu s mnohými pokrmy z rýb, syr a jahňacie mäso. skúste tradičné jedlá ostrova: Makaróny na ihle, ryby, chobotnice so zemiakmi, Novalja brudit ( rybí guláš ) a bochník špenátu. Oslaďte si pobyt dezertom baškotin ( tvrdé rolky ), ktorý je k dispozícii len pri St. Margarita v Pagu. Vyplňte svoje gastronomické pôžitky vínom Gegic alebo Pag.

Nočný život

Ostrovy Pag a Novalja sú známe svojimi nočnými klubmi na plážach a priťahujú tak mladých z celého Chorvátska i sveta. Cres obohacuje svoju turistickú ponuku v júli o organizácii hudobných letných festivalov a karnevalov. Na ostrove Krk sa koná letný jazzový festival každý rok, na ostrove Rab zase rytiersky turnaj. Všetky ostrovy sú známe večery ľudovej hudby ( Klapa ), festivaly, výborným jedlom a vínom.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Kvarnerské ostrovy Región:

Kvarnerské ostrovy odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Dom - Klimno - ostrov Krk Vila Klimno Od 213 €
 • Klimno - ostrov Krk,
 • Osoby: 4-6
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 2 deň
 • Barbat - ostrov Rab,
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 2 deň
 • Silo - ostrov Krk,
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 4 deň
 • Silo - ostrov Krk,
 • Osoby: 2-3
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 3 deň

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024