Riviéra Šibenik

Riviéra Šibenik INFO

Jeden z veľmi turisticky atraktívnych regiónov v Chorvátsku, ktorý sa nachádza v severnej časti Dalmácie. Jeho vnútrozemie je obklopené horou Dinara. Tiahne sa pozdĺž pobrežia od Pirovac až po Ražanj a obsahuje viac ako 200 menších i väčších ostrovov.

Krištáľovo čistá voda, pláže, ostrovy, vinice, autentické rybárskej dediny a zrúcaniny stredovekých miest obklopených hradbami sú len niektoré z mnohých krás šibenické riviéry. Najviac však návštevníkov priťahujú dve perly prírody - národný park Kornati a národný park Krka.

Šibenik je kultúrnym a administratívnym centrom šibenické riviéry a je aj susedom atraktívnych miest, ako sú Vodice, Rogoznica, Primošten, Zaton, Pirovac, Tisno, Tribunj, Srima, Brodarica, Žaborič a Grebaštici, Šparadići alebo ostrovy Murter, Zlarin, Žirje, Kaprije, Prvić a Kornati, kde nájdete kľud a nedotknutú prírodu. Na šibenické rivére sa bude páčiť aj jachtárom. Nachádza sa tu celkom 13 prístavov, ktoré spĺňajú najvyššie kritériá. Marina Frapa v Rogoznici je najlepším prístavom v Chorvátsku už mnoho rokov.

Riviéra sa pýši krásnymi plážami. Pláž Lolic v Pirovacu, Modrá pláž vo Vodiciach a Biela pláž v Solarisu získali najvyššie ocenenie - " Modrú vlajku " ( značí vysokú čistotu pláže a ekosystému ). Pre rodinnú turistiku odporúčame Solaris, Primošten, Rogoznica, Murter alebo Vodice.

Pamiatky

Šibenik je mesto, ktoré úspešne spája slávnu minulosť s darom prírodných krás. Je to mesto s najväčším počtom organ a schodísk v Chorvátsku. Z historických pamiatok si nenechajte ujsť : pevnosť sv. Mihovil, pevnosť sv. Nikola ( jedna z najlepších námorných pevnosťou na Stredomorie ), katedrálu sv. Jakova - najhodnotnejšie renesančná budova v Chorvátsku. Navštívte tiež vináreň Bunari, pochutnajte si na domácom víne za sprievodu hudobníkov.

Vodice je turistické centrum známe pre svoju živosť, univerzálny turistickej ponuky a široký výber súkromného ubytovania. Vodice je bohatá na tradície nielen z obdobia antiky . Navštívte kultúrne pamiatky, ktoré Vám budú rozprávať o minulosti Vodice : kostol Karmel, veža Coric, kostol sv.Kríža alebo farnosti so zvonicou a kostolom sv. Ilija. Počas dňa si môžete ísť zaplávať alebo sa opaľovať na atraktívnych plážach, z ktorých najviac populárne sú : čiastočne okruhliaková a čiastočne betónová pláž Hangařr a piesočnatá Modrá pláž, ktorá je obzvlášť zaujímaví pre deti. Vo večerných hodinách si na prechádzke pozdĺž pobrežia môžete vychutnať špeciality tejto oblasti v jednej z mnohých reštaurácií ( rybia, lievance, kroštule - zákusok, domáce víno a ďalšie).

Rogoznica je pokojné stredozemné mesto známe pre svoje kamienkové, dláždené a skalnaté pláže, kde si každý môže nájsť miesto pre seba. Vzhľadom k širokému výberu ubytovania pri pláži alebo v jeho bezprostrednej blízkosti, je to ideálne miesto pre rodinnú dovolenku. Športové a rekreačné milovníkov poteší bezpočet vodných športov, turistika a mnoho ďalších aktivít. Stretnete sa tu s mnohými reštauráciami, ktoré ponúkajú domáce špeciality pri chôdzi pozdĺž promenády.

Primošten je malé mesto, ktoré sa nachádza asi 27km od Šibeniku. Stará časť mesta leží na malom ostrove, ktorý je s pevninou spojený mostom. Mesto si zachovalo svoju stredomorskú atmosféru a všetky rysy stredomorského rybárskeho mestečka, ktorá je zrejmá predovšetkým v jeho dlhých úzkych uličkách a kompaktných kamenných domov v starom jadre na mestá. Primošten je bohatý na dlhé kamienkové pláže a peknú promenádu​​. Známa pláž v Primoštenu je pláž Raduča. V letných mesiacoch sa v Primoštenu konajú rôzne kultúrne podujatia ako napr : uzancie Primosten ( zvyky Primoštenu ), nočný rybolov, folklórne večery a noci ľudovej hudby. Pre tých , ktorí sa zaujímajú o živšie zábavu je tu diskotéka Aurora, jedna z najpopulárnejších na Jadrane. Ak si chcete pochutnať na rôznych špecialitách tejto oblasti , navštívte reštauráciu " Staro Selo " , " Amfra " alebo krčmičky " Jerko " a " Torkul ".

Mikroklíma

Klíma oblasti Šibeniku je výrazne stredomorské s 2710 slnečnými hodinami ročne. Letá sú suché, zatiaľ čo zimy sú bohaté na dažďové zrážky. Teploty v lete sú pomerne vysoké, ale vďaka vetru Maestral, ktorý fúka od mora je počasie príjemné.

Priemerné teploty vzduchu

 • Január : 6,8 ° C
 • August : 24,5 ° C

Maximálne teploty vzduchu

 • Január : 21,4 ° C
 • August: 39 , 2 ° C

Priemerné teploty mora

 • Január : 12 , 5 ° C
 • August : 23,5 ° C

Kultúra

Šibenik

 • - katedrála sv. Jakov - najcennejšie renesančný pamiatka v Chorvátsku. Stavba bola zahájená v roku 1431 a patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO. Bola postavená úplne z kameňa, bez použitia iných materiálov a obsahuje viac ako 70 portrétov na svojich apsidách. Malý štvorec, ktorý katedrálu obklopuje, je jedným z najkrajších námestí v Chorvátsku.
 • - staré jadro Šibeniku s početnými kostolmi, pevnosťami, hrady a zámky od 14. do 17. storočia
 • - tvrz sv. Mihovil - tvrz z 15. storočia, ktorá sa nachádza na 70m vysokom svahu nad morom a ponúka úžasný výhľad na mesto Šibenik a okolité súostrovia.
 • - múzeum " Četiti Bunara " ( štyri studne ) - sa nachádza na dne jednej zo starých mestských studní , ktoré zásobovali mesto vodou , dnes je jedným z najobľúbenejších koncertných pódiách
 • - tvrz sv. Nikola - sa nachádza pri vchode do Šibeniku, z tejto tvrze bolo mesto bránené od obliehania

Vodice

 • - veža Coric - postavená rodinou Fondra v roku 1646. V lete si tu môžete vychutnať filmovej prehliadky na dvore veže . Do veže ale nemôže vstúpiť na kvôli jej zlému stavu .
 • - kostol sv. Kríž - gotický kostol postavený na začiatku 15. storočia. Je známy pre cenné detaily, starú románsko - gotickú krstiteľnicu na pilieri, ktorá je jediná toho druhu v tejto časti Dalmácie. Počas leta sa tu konajú výstavy.
 • - farnosť sv. Kriz so zvonicou - tento kostol bol postavený na základoch staršej kaplnky je v barokovom štýle , postavil ho Ivan Skoko zo Šibeníku. Zvonica je dielom Vicko Macanovice z Dubrovníka a bola v procese stavby 20 rokov.
 • - kostol sv. Ilija - bol postavený v roku 1298 miestnymi obyvateľmi . V roku 1493 bol zasvätený sv. Iliovi. Kostol je obohnaný múrom a predpokladá sa, že vedľa neho bol umiestnený hrbiť . Dnes sa bohoslužba v kostole slúži raz za rok- 20. augusta.

Rogoznica

 • - farnosť - postavená v roku 1615. Nachádza sa v starej časti Rogoznice, na vrchole kopca, z ktorého môžete vidieť panorámu celého mesta.
 • - kaplnka Panny Márie - sa nachádza na polostrove Gradina.

Primošten

 • - farnosť sv. Juraj - postavená v roku 1485 a bola niekoľkokrát obnovená. Ikona Panny Márie so striebornou sponou je skvostom vo vnútri kostola.
 • - kostol sv. Roko - postavený v 17. storočia je cennou kultúrnou pamiatkou

Výlety

Šibenícka riviéra sa nachádza v samom centre Jadrane a má najpriaznivejšie podmienky pre výlety do okolia. Národný park Krka zahŕňa územie od rieky Krky, ktorá preteká 75 km kaňonu. Aj keď sem môžete prísť autom, najatraktívnejšie prístup je loďou . Budete nadšení z vodopádov a kaskád v bohatej zeleni. Nachádza sa tu tiež Skradin, malé mesto na brehu rieky Krky, kde sa mixuje slaná a sladká voda. Skradin je mesto tradičného stretnutia dalmatínskych skupín ľudovej hudby ( klape ), je hrdý na svoju 2000 rokov starú históriu, rovnako ako bohatú ponuku gastronómie. Vydajte sa na nezabudnuteľný výlet loďou do národného parku Kornati, ktorý sa nachádza v súostroví asi 150 ostrovov, z ktorých 89 je súčasťou národného parku. Ostrovy sú charakterizované vyprahnutú vegetáciou, nedostatkom tečúcej vody, krištáľovo čistou vodou a množstvom zátok a útesov. Súostrovie Šibenik ponúka možnosť exkurzie na ostrov Krapanj, kde môžete vidieť tradíciu ťažby a pestovania húb. Na ostrove Zlarin budete nadšení tradíciou ťažby a pestovaním koralov, rovnako ako výrobou šperkov. V okolí existujú dva ďalšie národné parky - Paklenica, známy medzi alpinistov a Plitvické jazerá. Odporúčame navštíviť centrum Hawk v Dubrava, kde sa stretnete s jednou z najstarších kultúr našej planéty. Navštívte Tribunj, malej rybárskej stredisko asi 2 km západne od Vodice. Historické jadro bolo postavené na malom ostrove, ktorý je spojený s pevninou mostom. Etno dedina v Burn, u Primoštenu, ponúka nevšedný zážitok. Nenechajte si ujsť dobrodružný rafting na rieke Zrmanja alebo Cetina. Navštívte historické mestá v okolí, Split - nachádza sa tu 1700let starý palác rímskeho cisára Diokleciána alebo Trogir - mesto zapísané na zozname UNESCO.

Šport

Riviéra s bohatou prírodnou rozmanitosti ponúka nespočetné možnosti pre športové vyžitie. Z vodných športov je to : jachting , vodné lyžovanie, windsurfing, potápanie v súostroví Kornati. Nebom pre dobrodruhov je rafting na rieke Zrmanja. Pre skutočných milovníkov adrenalínu odporúčame bungee jumping z mosta v Šibeniku. Výška mosta je 40 metrov a rozpätie oblúka je 362 metrov. Nemusíte mať žiadne skúsenosti, všetko, čo potrebujete, je trocha dobrej vôle a odvahy ( a peňazí na skok ). Skáče sa každý rok od 1.júla do 1.septembra. ( V pracovných dňoch od 10:00-20:00, v nedeľu od 10:00-14:00 hod ).

Gastronómia

Gastronomická tradícia tunajšej oblasti je trochu podobná talianskej kuchyni, ktorá je priamym dôsledkom dlhej vlády Benátok v tejto oblasti v stredoveku. Čerstvé potraviny, jednoduchá príprava, jedla ochutená petržlenom , cibuľou a bobkovým listom sú charakteristikou kuchyne tejto oblasti . Najobľúbenejšie špecialitou sú vyprážané ryby, mušle v guláši, rizoto s morskými plodmi , pečené jahňacie a bravčové so zemiakmi a šalátom. Najslávnejšie špecialitou vnútrozemia je prosciutto a syr. Odporúčame červené víno ​​" Babić " zo slávnych viníc v Primoštenu - tieto vinice sa nachádza na kaskádových balkónoch v prímorí. Výborná je tiež domáca pálenka z kríkov alebo bylín i niektorá z dezertných vín - Prosek a Maraština. K tradičným zákuskom patrí rožata - torta z vajec, mlieka a karamelu, Fritule - zákusok z hrozienok a likéru. Určite navštívte reštauráciu " TicTac " s rybími špecialitami na ostrove Murter alebo slávne krčmičku " Saricevi Dvori ", ktorá sa nachádza v etno dedine Burn neďaleko Primoštenu. Má bohatú ponuku domácich špecialít a je obľúbenou reštauráciou Michaela Schumachera počas jeho návštev v Chorvátsku.

Nočný život

Navštívte Medzinárodnej detskej kultúrne leto v Šibeniku, večery dalmatínskych piesní , ktoré sa stali letné tradíciou Šibeniku . V septembri sa mesto mení v renesančnej miesto, kvôli stredovekému jarmoku, ktorý Vás vezme späť do dávnej histórie. Tí, ktorí sa chcú baviť až do skorých ranných hodín, tak môžu urobiť na diskotéke Aurora v Primoštenu alebo Hacienda vo Vodiciach, kde sa bavia mladí z celého Jadranu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Riviéra Šibenik Región:

Riviéra Šibenik odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

 • Vodice,
 • Osoby: 2-3
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 3 deň
 • Vodice,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 15 hodina
Apartmán - Razanj Apartmány Pera Od 142 €
 • Razanj,
 • Osoby: 4-5
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 1 deň
Apartmán - Vodice Apartmán Luce Od 335 €
 • Vodice,
 • Osoby: 5-10
 • Hodnotenie hostí: 5,0

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024