Split

SplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitVideo presentationSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplitSplit

ďalšie fotky

Zatvor

     
 • Share

Informácie pre turistov Split

Split je kultúrne, politické a ekonomické centrum Dalmácie a jedným z najstarších miest na svete. Verí sa, a je považované za 1700 ročné mesto, a jeho zakladateľom bol rímsky cisár Dioklecián, ktorý je v oblasti dnešného Splitu postavil svoj palác, a neskôr sa postupne rozvilo mesto.
Mnohé pamiatky a dedičstvo, ktoré hovoria o búrlivej histórii, ideálne podnebie, moderný rozvoj, špecifický spôsob života a bohatá turistická ponuka fascinuje mnoho návštevníkov z celého sveta, ktorí sa každým príchodom môžu uistiť, že je Split "najkrajšie mesto na svete".

Zoznámte sa so Splitom cez príbehy zachovaných pamiatok

Najznámejším symbolom Splitu je Diokleciánov palác, ktorý je jedným z najkrajších a najlepšie zachovaných rímskych pamiatok na svete. Vzhľadom k jeho zachovaniu, kráse a mnoho zaujímavostí, 1979 bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dve hlavné ulice, Cardo a decumanus, pretínajú palác a spájajú štyri brány: zlatú, striebornú, železnú a medenú. Hlavný vstup je cez zlatú bránu, ktorá sa nachádza na severnej strane, a verí sa, že práve cez túto cisár Dioklecián vstúpil do paláca.

Na centrálnom námestí paláca Peristyle, sa nachádza najstaršia katedrála na svete, katedrála sv Dujma. Bola postavenána začiatkom 4. storočia a pôvodne slúžila ako cisársky mauzóleum. Zvonica katedrály sv. Duje bola postavená v 13. storočí, a je jednou z najoriginálnejších dalmatínskych stredovekých stavieb. S 57 metrov vysokej zvonice môžete zažiť nádherný výhľad na mesto a okolité ostrovy.

Egyptské sfingy staré cez 3500 r.na námestí strážia vchod do Diokleciánových pivníc, ktoré boli predtým používané ako skladovací priestor paláca, a teraz sú miestom odohrávania maliarskych a sochárskych výstav.

Navštívte Vestibul a Chrám boha Jupitera, alebo sa poprechádzajte okolo najkrajších námestiach ako je Pijaca, Prokurativa alebo ovocné námestie.

Kúpte si miestne ovocie a zeleninu na trhu, Pazaru,,, a čerstvé ryby na 120 rokov starom trhu s rybami "Peškarija". Pocíťte zvláštnu a pohodovú atmosféru v meste, pitie kávy na nábreží, v "Splitskej obývačke", nakupujte v Marmontovej ulici,a príjemný a teplý večer využite na precházkupo novo zrekonštruovanom Západnom nábreží . Dotknite sa palca Grgura z Ninu a zaprajte si niečo, a želanie sa splní.

Zdokonaľte svoju dovolenku návštevou najatraktívnejších pláži v Splite

Okrem bohatých kultúrnych a historických pamiatok, ktoré svedčia o minulosti, mesto Split ponúka mnoho atraktívnych pláží.
Najznámejšia pláž v Splite, sa nachádza v centre mesta, a je to piesočná pláž Bačvice. Vzhľadom ku kvalite ponuky a čistote mora, bola jej udelená Modrá vlajka. Jemný piesok a veľmi ľahký prístup do mora, robia pláž ideálnou pre rodiny s deťmi, a je sprístupnená aj pre osoby so zdravotným postihnutím. Mnoho návštevníkov si na pláži môže vyskúšať tradičnú hru picigin. Bohatá gastronomická ponuka a ďalšie vybavenie je k dispozícii pre hostí na pláži celý deň.

V severovýchodnej časti lesoparku Marjan, sa nachádza piesková a kamenistá pláž Bene. Hustý borovicový les Marjan ponúka ochranu pred slnkom. Okrem krištáľovo čistej vody, si môžete vychutnať aj bohatú gastronomickú ponuku, športové aktivity a deti sa môžu hrať celý deň na tobogane.

Pláž Žnjan je jedna z najväčších a najpopulárnejších pláží v Splite. Vzhľadom na množstvo zariadení, s čistým morom, táto pláž láka mnoho návštevníkov. Je ideálna pre mladých i starších, športovcov i amatérov, tak aj pre osoby so zdravotným postihnutím. Kým sa deti hrajú na plytčine alebo na neďalekom ihrisku, dospelí sa môžu osviežiť v jednej z mnohých kaviarní a reštaurácií. Po dlhej prechádzke alebo športovej aktivite, si zaplávajte v krištáľovo čistom mori.

Aktívna dovolenka v Splite - pre milovníkov prírody a dobrodružstva

Ak máte radi aktívnu dovolenku, odporúčame navštíviť lesopark Marjan. Je ideálny pre beh, chôdzu a jazdu na bicykli. Mnohé, viac či menej náročné cyklistické a bežecké chodníky možno nájsť pozdĺž borovicového lesa, a jedným sa dostanete na vyhliadku, kde budete mať výhľad na Split, okolité miesta a ostrovy.
 
Milovníci horolezectva, budú môcť zdolať strmé útesy na južných svahoch Marjana alebo hory Mosor, a surferi skrotiť vlny na pláži Žnjan. Vyskúšajte si tradičný amatérsky šport picigin na pláži Bačvice, a na pláži Bene a Firule ukážte svoj tenisový talent.

Top 4 udalosti v mieste Split - Bláznivá zábava v bláznivom meste

Ultra Music Festival - najväčší festival elektronickej hudby, ktorý sa koná na štadióne Poljud v júli. Svetovo preslávený DJ a bláznive techno rytmy zabávajú viac ako 100.000 návštevníkov z celého sveta.

Sudamija – slávnosť sv.Duje, patróna Splitu a deň mesta sa oslavuje 7. mája. Omša, rôzne podujatia, trhy, tradičné bingo, koncerty a ohňostroj obľubujú všetci občania Splitu.

Split Film Festival - Medzinárodný festival nového filmu sa koná za 19 rokov tradične v septembri.

Dni Diokleciána - sa konajú v letných mesiacoch. Autentická rímska scenéria, gladiátorské zápasy, Rimania a senátori v Splite, ako v čase cisára Diokleciána.

Top 5 reštaurácií, kde je najlepšie jesť
1. Reštaurácie de la Boqueria
2. Reštaurácie Paradigma
3. Reštaurácie Perivoj
4. Reštaurácie zrno soli
5. Konoba Matejuška

Ďalšie odporúčania si môžete prečítať na TripAdvisor.

Krátky výlet do okolitých destinácií
Spoznajte okolie Splitu. Asi 30 kilometrov západne od Splitu sa nachádza historické mesto Trogir, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívte Kaštela a Klis, miesta, kde sa natáčali scény z populárnej série "Hra o tróny". Zoznámte sa s pirátmi a vyskúšať rafting v Omiši, a ak sa rozhodnete pre výlet navštívte Šibenik a Zadar. Split je každodennými trajektnou dopravou dobre spojený s okolitými ostrovmi Brač, Šolta, Hvar a Vis, a odporúčame Vám ich k návšteve, zaplávajte si v krištáľovo čistom mori a pocíťte skutočnú atmosféru Stredozemného mora.

Vedeli ste?
Split je spojený priamymi letmi do 93 európskych miest. Letisko sa nachádza 25 km od centra mesta, a je to najjednoduchší spôsob, ako pricestovať. Využite lacné lety a zistite z prvej ruky, prečo je Split najkrajšie mesto na svete.

Ukáž viac  Zatvor 

Atrakcie a aktivity

Miesta v okolí (Split)
Ukáž viac  Zatvor 

Komentáre hostí Split

Vynikajúce
4.2
Celková známka hostí
Atmosféra
4.5
Istota
4.5
Pláže
3.5
Turistická ponuka
4.3
Priateľskí miestni obyvatelia
4.2

 • Vynikajúce 4
  Marek
  Skupina prijateljev Slovakia (Slovak Republic)
  7.9.2016
  Výborná poloha a vybavenosť vily, krásna veľká terasa, blízko more a beach bar.
  Dovolenka jedna z najlepších.
 • Výborný 5
  Baka
  Rodina
  30.8.2013
  Nádherné mesto, naozaj dovolenková atmosféra a krásna piesočná pláž Bačvice ideálna aj pre malé deti...
 • Výborný 4.8
  Stefan
  Rodina Slovakia (Slovak Republic)
  7.8.2012
  Nadherne mesto.
  Z pohladu destinacie bolo vsetko OK.
3/50
Zobraziť na mape Zobraziť na mape

Vyber riviéru

NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Split odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2021 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

 • Split,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Split,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 3 deň
 • Split,
 • Osoby: 2-5
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 10 deň
Apartmán - Split Apartmán Mirela Od 139 €
 • Split,
 • Osoby: 4-6
 • Hodnotenie hostí: 4,9

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020