Sali (ostrov Dugi ostrov)

Informácie pre turistov Sali (ostrov Dugi ostrov)

Sali je turistické stredisko na ostrove Dugi otok s bohatou vyše tisícročnou rybárskou tradíciou. Aj keď je Sali najväčším sídlom na ostrove, jedná sa o malú obec , kde sa nachádzajú  tri reštaurácie, niekoľko obchodíkov, cukráreň, hotel, pošta a polícia. V obci dominujú pamiatky z obdobia raného kresťanstva, odporúčame Vám navštíviť farský kostol Panny Márie, kostol Sv. Roka a kostol Sv.Mikuláša.  Obec je obklopená krasovými poliami, kopcami, menšími aj väčšími morskými zátokami (najznámejšia a najväčšia je Park prírody Telašćica), ostrovčekmi a mysmi. Pláže sú väčšinou skalnaté, pričom v severnej časti ostrova sa nachádza nádherná piesková pláž zvaná Saharun.  Sali má rozvinutý výletnícku, nautickú a športovú turistiku.  Kvôli blízkosti Národného parku Kornati a Parku prírody Telaščica je toto stredisko s pravou mediteránskou atmosférou je zároveň perfektným miestom pre milovníkov prírody.  Pre športovcov sú tu nasledovné možnosti: cyklistika, basketbal,malý futbal, volejbal, potápanie, rybolov a ďalšie. Počas leta sa konajú nasledovné zábavy „fešty“: „Kultúrne leto v Sali“ (každý štvrtok dalmatínsky večer, predstavenie, tradičná hudba „ klapa“ alebo príprava tradičných jedál), „Saljske užance“  - kultúrno-zábavné podujatie, ktoré sa koná v prvý augustový víkend), „Ribárska noc“  - hlasovanie o najchutnejší brudet (varené jedlo z viacerých druhov morských rýb alebo rakov) , pečenie tuniaka, sardiniek a ďalších morských plodov. ), „Saljská noc“ (Iluminácia Porta a lodiek spojená so zábavným programom na nábreží a živou hudbou), „Preteky somárov“ -  po skončení pretekov nasleduje udelenie výhier a zábava.  Milovníci gastronómie môžu domácie špeciality v reštauráciách:  „Kornat“, „Tamaris“, v pivniciach „Kod Stipe“ a „Marin“. Sali je ideálne stredisko pre všetkých, ktorí vyhľadávajú kľud a atmosféru malej rybárskej obce. Počas pobytu v Sali nezabudnite navštíviť  známe turistické strediská ako sú Zadar a Nin.

Zadar je mesto s výnimočnou povesťou  a kultúrnym dedičstvom.  Mesto leží v úplnom srdci Jadranu a je zmesou archeologických a historických pamiatok rôznych dôb. Medzi najznámejšie pamiatky patria kostoly Sv.Donata, Sv.Šimona, Sv.Františka, Sv. Krševana, katedrála Sv. Anastázie, ďalej mestské hradby, pevnosti a brány, paláce: Grisogono-Vovo, kniežací palác a Providurev palác a ďalšie. Mesto je tiež známe množstvom atrakcií :  morský organ, pozdrav slnku, národné námestie, námestie piatich studní, zlato a striebro mesta Zadar, Forum,  Foša, múzeum antického skla, Kalelarga. Najzaujímavejšou modernou atrakciou mesta je každopádne morský organ (prvý na svete), ktorý je spojením šikovnosti ľudí a energie mora a morských vĺn  -  je ideálnym miestom na rozmýšľanie a rozhovor pri neprestajnom  koncerte mystických tónov tohto prírodného orchestru.

Nin je je najstaršie chorvátske kráľovské mesto nachádzajúce sa na malom ostrovčeku, v strede plytkej lagúny v Zadarskej župe a žije tu len 1500 obyvateľov. Centrum tohto mestečka je malý ostrovček (500m2), ktorý je s pevninou prepojený dvomi mostami. Nin je mesto bohaté na kultúrne pamiatky, ktoré sú dôkazom jeho búrlivej minulosti. Nevynechajte návštevu kostola sv. Kríža (najmenšia katedrála na svete), kostol sv. Jakova, katedrálu sv. Anselma, pozostatky najväčšieho rímskeho chrámu , pomník kniežaťu Branimirovi, prístupový kamenný most, námestie Kraljevac, socha biskupa Gregora Ninského, korunovačný kostol Sv. Mikuláša. Okrem historických pamiatok je Nin známy  aj prírodnými krásami  ako sú: Ninský záliv, ústie Ričine, Ninský prístav, nábrežná promenáda a park prírody „Soliareň Nin“.

Rezervujte ubytovanie z našej ponuky a prežite nezabudnuteľnú dovolenku so svojou rodinou a priateľmi a zároveň objavujte krásy ostrova.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Sali (ostrov Dugi ostrov) Región:

Sali (ostrov Dugi ostrov) odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Apartmán - Žman Apartmán Fjaka Od 100 €
  • Žman,
  • Osoby: 2
  • Hodnotenie hostí: 4,6

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2023