Dalmácie

Prozkoumat Dalmácie

Dalmácie INFO

Dalmatská riviéra se na severu rozprostírá od středu ostrova Pag až k mysu Ostro na jihu. Je 400 km dlouhá a 70 km široká ve své centrální části. Rozloha riviéry na souši je 11 960 km ² a 1770 km ² se rozkládá na ostrovech. Dalmácie je rozdělena na severní, střední a jižní. Celému regionu dominuje krasový reliéf a středomořské klima.

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie se táhne od ostrova Pag až k městu Primošten. V severní Dalmácii se nachází největší počet ostrovů, znichž většina kromě ostrova Pag není tak velká, jsou to: Ugljan, Žirje, Dugi, Pašman a Kornat s krásným národním parkem Kornati. V severní Dalmácii se nacházejí 3 národní parky- Paklenica, Kornati a Krka. Nejdůležitějšími městy severní Dalmácie jsou Zadar a Šibenik, ve kterých je mnoho historických památek. Nenechte si ujít návštěvu právě města Zadar, nachází se zde totiž světový unikát- „Mořské varhany“ a instalace „ Pozdrav Slunci“. Město Šibenik je známé jako nejstarší samostatně osídlené chorvatské město na Jadranu. V létě zde můžete navštívit mnoho kulturních akcí, jako je Mezinárodní dětský festival, Šibenická noc, večery hudby v Šibeniku a mnoho dalších. Jedna z nejnavštěvovanějších destinací v Chorvatsku, Vodice, se také nachází na území severní Dalmácie. Destinace Vodice obdržela ocenění "Turistický květ", které je udělováno místům s obzvláště atraktivní turistickou nabídkou.

Střední Dalmácie

Severní ostrovy jsou odděleny od těch centrálních mysem Ploče u Rogoznice. Ostrovy Brač, Vis, Šolta, Korčula, Čiovo, Hvar a Lastovo jsou považovány za ústřední dalmatské ostrovy. Hvar je jedním z nejoblíbenějších turistických center na pobřeží Jaderského moře. Střední Dalmácie je známá díky svým krásným plážím, které představují zajímavou turistickou atrakci. Mezi nejznámější pláže této oblasti patří: Zlatni Rat na ostrově Brač, Punta Rata v Brele, Bacvice ve Splitu a mnoho dalších. Split a Makarska jsou nejnavštěvovanější města ve střední Dalmácii. Split - věčně mladé město, které žije ve svém vlastním pomalém stylu, Vám nabídne mnoho historických památek i gastronomických lahůdek, klubů, barů a kaváren. Město Makarska, stejně jako celá Makarská riviéra, je bohaté na přírodní krásy, které Vám vezmou dech. Tato oblast je také zajímavá přírodním bohatstvím i zajímavou turistickou nabídkou. V létě si zde můžete vychutnat různé kulturní či zábavné programy, jako jsou koncerty, večery dalmatských lidových písní a poezie, karneval a mnoho dalších. Hvar (na stejnojmenném ostrově) je dalším městem ve střední Dalmácii, které byste měli navštívit. Hvar je město s největším počtem slunečných hodin za rok. Je také centrem cestovního ruchu na ostrově Hvar a jednou z nejžádanějších a nejnavštěvovanějších destinací v celém Jadranu.

Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie je nejmenší a nejjižnější část chorvatského pobřeží. Patří sem ostrov Mljet, poloostrov Pelješac a Elafitské ostrovy, které jsou považovány za nejkrásnější souostroví. Jednou z nejznámějších destinací jižní Dalmácie je město Dubrovník. Je to jedno z nejznámějších turistických center u Středozemního moře. Je to unikátní a světově proslulé město díky svému kulturnímu dědictví, které je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Krásný národní park Mljet se nachází na stejnojmenném ostrově. Je také nazýván "Zelený ostrov", protože je to jeden z nejvíce zalesněných ostrovů na Jadranu. Můžete zde navštívit dvě úžasná jezera, křišťálově čisté moře a bohaté kulturní dědictví. Poloostrov Pelješac se nachází také v jižní Dalmácii a je to druhý největší poloostrov v Chorvatsku. Je oddělený od ostrova Korčula zátokou Pelješac. Pro ty, kteří mají rádi aktivní dovolenou, nabízí Pelješac řadu vodních sportů.

V Dalmácii se nachází osm národních a deset přírodních parků. Národní park Krka se nachází nedaleko města Šibenik – ohromí Vás svými krásnými vodopády a úchvatnou faunou a flórou. Národní park Kornati je krásné souostroví nacházející se na půli cesty mezi Šibenikem a Zadarem. Je známý svou výjimečnou krásou a bohatstvím mořského ekosystému. Národní park Plitvická jezera je největší a nejstarší národní park v Chorvatsku a také jeden z nejkrásnějších na světě. Je známý pro rozmanitost rostlin a živočichů, četné vodopády, jezera, lesy a galerie. Národní park Paklenica se nachází na jižní straně hory Velebit, jeho úžasné kaňony a potoky Vám zajisté učarují. Žije zde cca 700 druhů fauny, z toho je 35 endemitů. Z vrcholu hory Biokovo, což je nejvyšší hora v Dalmácii, můžete při dobrém počasí vidět Itálii. Vyznačuje se hlubokými propastmi, jeskyněmi a krásnými lesy.

Památky:

Zadar - město výjimečné historie a mimořádně cenného kulturního dědictví. Nachází se v samém srdci Jadranu a je to jedna z nejpopulárnějších turistických destinací. Londýnské Timesy jej nazvaly "centrem zábavy na Jadranu" a The Guardian označil Zadar "novým chorvatským „cool“ centrem". Město Zadar je cílem snadno přístupným po zemi, po moři nebo vzduchem a je přímo propojen s dalšími většími městy v Chorvatsku. Město má velmi dobře členité pobřeží, ostrovy a nedotčenou přírodu, zejména výborné podmínky přístaviště lákají mnoho jachtařů. Město je bohaté na architektonické skvosty jako jsou „Mořské varhany“ a instalace „ Pozdrav Slunci“. Mořské varhany jsou na pobřeží a jejich hudba je tvořena pohyby moře. Je to místo, kde se spojily lidské myšlenky a dovednosti s energií moře a vytvořily tak zvuk přírody. "Pozdrav slunci" je instalace skládající se z více vrstev skla, pod kterou solární moduly vytvářejí symbolickou komunikaci s přirozeným světlem. Tato instalace je spojena s mořskými varhany, jejichž zvuk je převeden do hry světla a hraje na zadarské promenádě po západu slunce.

 • - kostel sv. Donat- nejznámější monumentální stavba v Chorvatsku a také symbol města
 • - katedrála sv. Stosia-největší kostel v Dalmácii. Tato románská stavba byla postavena během 12. a 13. století.
 • - fórum - hlavní náměstí římských vládců, kde se konal veškerý veřejný život. Nachází se před kostelem sv. Donata a Arcibiskupským palácem.
 • - pevnost Forte- stavba začala v roce 1567 a byla dokončeno během pouhých několika let. Byla postavena na místě středověkého předměstí Zadaru - Varoš sv. Martina.
 • - náměstí Pěti věnců- má nepravidelný tvar protáhlého obdélníku a je uzavřeno ze tří stran. Nacházejí se zde části akvaduktu, který přinášel vodu přímo z Vranského jezera.
 • - Kalelarga - nejstarší ulice v Zadaru, jak někteří tvrdí, dokonce starší než samotné město. Kalelarga se táhne od náměstí lidu až k fóru. Kromě toho, že je symbolem města, je to i místo procesí, zábavy a kultury ... a jak se říká i místo, kde se lásky mnoha občanů Zadaru začínají a končí

 

Šibenik - nejstarší chorvatské město na pobřeží Jaderského moře, které se nachází při ústí řeky Krky. Je to město s největším počtem schodů a varhanů v celém Chorvatsku. Město Šibenik se může pochlubit svými fantastickými restauracemi, nákupními centry, kiny a komplexem čtyř pevností. Nejnavštěvovanější pevnost je sv. Michael, zatímco pevnost sv. Nicholas je považována za nejlepší námořní pevnost ve Středomoří. Nezapomeňte navštívit impozantní katedrálu sv. Jakuba - nejvýznamnější renesanční budovu v Chorvatsku.

 • - katedrála sv. Jakuba- nejvýznamnější renesanční památka v Chorvatsku, jejíž výstavba začala v roce 1431 a patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Je celá postavena z kamene.
 • - tvrz sv. Michael – nachází se na kopci, 70 metrů nad mořem a nabízí krásný výhled na město Šibenik a souostroví Šibeniku. Byla postavena v 15. století.
 • - muzeum 4 pramenů - nachází se v dolní části jedné ze starých městských studní, která poskytovala městu vodu. Nyní se zde konají koncerty.
 • - pevnost sv. Mikuláš – nachází se na malém ostrůvku v zálivu u vstupu do města a pomáhala bránit město před nájezdy Turků.

 

Split - druhé největší město v Chorvatsku je jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací na Jadranu, důležitou dopravní křižovatkou a je zde největší přístav v Dalmácii. Split je věčně mladé město, které žije svým pomalým tempem, kterému se snadno přizpůsobuje. Město se pyšní kulturními a sportovními akcemi, krásnými plážemi, malebným nábřežím, Diokleciánovým palácem a mnoha dalšími památkami. První obyvatel tohoto města byl právě císař Dioklecián, který nechal postavit slavný Diokleciánův palác. Kromě paláce můžete navštívit další kulturní památky jako Železnou bránu, sochu Řehoře z Ninu, katedrálu sv. Duje, kostel sv. Františka, , katedrálu sv. Petra, městské sklepy a mnoho další. Split je bohatý na kulturní život a zábavu a to zejména v létě, kdy se náměstí, ulice a další prostory promění v obrovskou scénu pod širým nebem. Fanoušci dobré kuchyně se mohou těšit na mnoho restaurací a taveren.

 • - Diokleciánův palác -vzhledem k jeho velikosti a zachovalosti je tento palác nejvýznamnější památkou římské architektury na východním pobřeží Jadranu
 • - katedrála sv. Duje- postavena jako mauzoleum císaře Diokleciána. U vchodu do katedrály je egyptská sfinga z 2. století před naším letopočtem. Sv. Duje je patronem města Split.
 • - bronzová socha Řehoře z Ninu - skvělá práce Ivana Mestrovice je umístěna v přední části Zlaté brány Diokleciánova paláce. Pověra říká, že když se dotknete palce Řehoře, přinese Vám to štěstí a splní se Vaše přání.
 • - pevnost „Remcání“ - barokní benátská pevnost postavená za pouhých osm měsíců v 17. století na obranu proti Turkům.
 • - Peskarija - jediný rybí trh na světě bez much. Byl postaven vedle živých zdrojů síry (která mouchy odpuzuje) v ulici Marmont.

 

Dubrovník - město jedinečné a světově proslulé kulturní krásy. Je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dubrovník byl pojmenován "perlou Jadranu", kvůli své historii a kultuře. Je obklopen 2 km zdí, věží a pevností, které nabízejí nádherný výhled na moře a okolí města. Dubrovník je město s řadou pláží, které poskytují komfort a zábavu ve dne i v noci.

 • - městské hradby - jedna z největších fortifikačních památek v Evropě. Jedná se o 1940 metrů dlouhé hradby, které daly Dubrovníku jeho typický vzhled, který je známý po celém světě.
 • - Rektorský palác – místo důležitých událostí v Dubrovníku.
 • - palác Sponza- krásný palác, který byl kdysi obchodním místem, zatímco dnes hostí slavnostní letní festival v Dubrovníku.
 • - fontána Onofrio- postavena kolem roku 1400, jako symbol výstavby městské kanalizace
 • - Stradun - oblíbená promenáda občanů Dubrovníku, zejména mladých lidí a turistů z celého světa
 • - klášter "Mali Bratia" – nachází se zde jedna z nejdůležitějších knihoven na světě a také jedna z nejstarších lékáren v Evropě, která byla založena v roce 1317.
 • - Lovrijenac - monumentální a impozantní tvrz u městských hradeb, která se nachází na 37 m vysoké skále. Je známá po celém světě jako ekvivalent k dánskému zámku Elsinore, kde se odehrává Shakespearův Hamlet.

 

Gastronomie

Místní kuchyně vychází z domácí pěstované a čerstvé sezonní zeleniny, čerstvých mušlí, škeblí a ryb z Jadranu s přidáním místního olivového oleje a koření jako je rozmarýn, bobkový list, fenykl, šalvěj a bazalka. Kapary a olivy jsou nepostradatelné a jsou podávány se všemi pokrmy. Zejména s místní parmskou šunkou a ovčím sýrem. Specialitou v Dalmácii je ryba, která se připravuje mnoha způsoby: na grilu, smažená nebo vařená v guláši. Mušle a korýši se připravují v omáčce. Slavnou specialitou je dušené maso s gnocchi nebo pečené jehněčí. Speciality z dalmatského vnitrozemí jsou Sinjski Arambasic (maso zabalené v malých zelných listech), žába Baudot, smažená žabí stehýnka, pstruh Cetina a další. Charakteristickou pochoutkou v údolí řeky Neretvy je úhoř, žábí guláš a zvěřina. Divoká kachna (lyska) je skutečnou gurmánskou pochoutkou. Ochutnejte také známé zelené rizoto a minestrone v Mlini a Cavtat. Recepty tradiční dalmatské kuchyně najdete na našem blogu.

Dobrodružství

Váš pobyt v Dalmácii může být velmi vzrušující. Tato oblast nabízí celou řadu sportovních aktivit pro všechny, kteří mají rádi sport a dobrodružství. Užijte si extrémní turistiku a objevte kouzelný svět jeskyní a dolů v oblasti Splitu a Omiše, rafting na řekách Cetina a Zrmanja, kanoistiku, horolezectví, paragliding z hory Biokovo, volné lezení v národním parku Paklenica, trekking nebo jízdu na horských kolech v okolí hory Velebit. Můžete se zde i potápět, plachtit, hrát tenis a mnoho dalších sportů.

Výlety

Při pobytu v jednom z mnoha letovisek a měst v Dalmácii si nenechte ujít výlety do této krásné oblasti. Udělejte si výlet lodí na ostrovy Ugljan, Dugi otok, Hvar, Brač a Šolta a další. Určitě navštivte národní park Kornati, který se rozkládá na 89 ostrovech. Souostroví se vyznačuje vzácnou vegetací, vodními toky, křišťálově čistou vodou a množstvím zátok a útesů. Navštivte také národní park na ostrově Mljet, kde se uprostřed jezera, na ostrově sv. Marie nachází klášter z 12. století. Další národní park- Krka se rozkládá na ploše podél řeky Krky, která protéká 75 km dlouhým kaňonem. I když se sem můžete dostat autem, nejkrásnější je přijet lodí. Budete nadšeni z kaskád, vodopádů a bujné zeleně. Národní park Paklenica je unikátním spojením mezi mořem a horami, bohatý na lesy, kaňony a jeskyně. Je také vhodný pro horolezectví. Také nezapomeňte navštívit přírodní park Vransko jezero, nedotčené přírodní stanoviště pro ptáky. Chráněná krajinná oblast Telašćica na ostrově Dugi je bohatá na mořskou a suchozemskou flóru a faunu. Z fauny zde uvidíte delfíny, netopýry a druhy ptáků, které jsou endemity. Při návštěvě přírodního parku Biokovo nezapomeňte navštívit zahradu Kotisina. Je to botanická zahrada, kde je zachována původní vegetace. Nezapomeňte navštívit Elafitské ostrovy: Sipan, Lopud, Kolocep, Jakljan, Ruda, Golec a Crkvine a některé menší ostrovy. Nacházejí se zde nádherné paláce, které byly postavené aristokraty.

Noční život

V Dalmácii je mnoho míst, kde najdou zábavu všechny generace. Každý rok v létě se pořádají hudební večery u sv. Donata v Zadaru a také turistický festival "Full Moon Night" v červenci, kde zábava trvá až do časných ranních hodin. Nenechte si ujít skvělé Dny lidových svátků "Maraska" se spoustou Maraschino likéru, které trvají několik dní.
V Šibeniku se koná kulturní léto, "Noc v Šibeniku", Mezinárodní festival pro děti a večery dalmatských písní. Ve Splitu Vás budou bavit "Diokleciánovy večery", které se konají ve sklepeních paláce, dále koncerty a další akce, které se odehrávají uvnitř starobylých hradeb a v okolí slavné promenády Riva. V Omiši, se konají "Pirátské večery", které jsou zajímavé pro děti i dospělé. V Dubrovníku si můžete odpočinout s celou řadou hudebních večerů, divadelních představení v neopakovatelné atmosféře pevnosti a paláce, které se v době letního festivalu stávají scénou pod širým nebem. Pro ty, kteří mají rádi noční život, jsou tu kluby na ostrově Pag, zejména na pláži Zrće, zatímco v Zadaru je to Forum disco, městské centrum Gotham a kavárna KULT, ve které se budete bavit až do ranních hodin. V Šibeniku, navštivte kluby "Inside", "Hacienda", která je známá po celém Jadranu. V Primoštenu na Vás čeká diskotéka "Aurora". Mladší generace mohou ve Splitu a jeho okolí zavítat do klubů a diskoték "Tropic," Vanilla "," Hemingway ", "Kameleon" a mnoha dalších. V Dubrovníku se můžete bavit díky známým DJs v klubu "Lazareti" nebo na slavné pláži Banje.

Zobrazit více
Zobrazit méně
VYHLEDEJ UBYTOVÁNÍ
Kde?
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17

Pokračovat v prohlídce Dalmácie Oblast:

Místa v okolí

Dalmácie doporučení ubytování

* ceny za červen 2024 při maximální kapacitě a minimálním pobytu 7 dní

 • Rogoznica,
 • Osoby: 4-6
 • Hodnotenie hostí: 4,7
 • Posledná rezervácia pred 9 dny
Apartmá - Okrug Gornji (Ciovo) Apartmány Sanja Od 2472 kč
 • Okrug Gornji (Ciovo),
 • Osoby: 3-5
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 3 dny
Apartmá - Trogir Apartmány Vinko Od 1373 kč
 • Trogir,
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 13 hodin
Apartmá - Rogoznica Apartmán Sanja Od 4978 kč
 • Rogoznica,
 • Osoby: 8-10
 • Hodnotenie hostí: 4,6

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024