Chorvatský turistický průvodce

Vítejte v Chorvatsku !

Chorvatsko se rozprostírá od okrajových rubová alpského pohoří na severozápadě do Panonské nížiny a pobřeží Dunaje na východě. Horský masiv Dináre pokrývá střední část Chorvatska a jižní část končí na pobřeží Jaderského moře. Země je bohatá na přírodní krásy s osmi národními parky a jedenácti parky přírody.

Kulturní památky v Chorvatsku jsou mnohonásobné a hodnotné, ze všech historických období a na celém území. Chorvatsko je země, která zdědila bohatství rozličných vlivů, jako odraz bouřlivé minulosti, během níž se často měnili vládci, z nichž období si Chorvati pokaždé převzali to nejlepší. Chorvatsko je popisováno jako země kontrastů, a to nejen díky přírodní rozmanitosti ale i kvůli jiným elementem. Mísí se zde elementy historie a současnosti.

Chorvatsko je země s bohatým kulturním dědictvím, která není skryté jen v četných muzeích, galeriích, kostelech a památkách zapsaných do Seznamu kulturního bohatství UNESCO, ale Chorvatsko je kouzelným místem na Mediteránu, kde každá procházka představuje vzestup po tisíciletých schodech bohaté a slavné minulosti. Ať už sedíte v kamenné uličce veselých měst a přístavů v Istrii, Kvarneru a Dalmácii nebo se šplháte po zelených stezkách Chorvatska do pohádkových hradů a zámků, na každém kroku se setkáte s novým zážitkem. Zvláštnost Chorvatska je v tom, že se na jeho území setkávají a proplétají čtyři kulturní oblasti : Východ a Západ, středoevropská kontinentální kulturní s jihoevropským kulturním duchem.

Viz více  Zavři 
Hledáte turistickou destinaci v Chorvatsku, na Jadranu?
Průvodce plážemi Průvodce plážemi

Dovolenkujete s rodinou alebo s priateľmi? Hľadáte zábavu a nočný život alebo pokoj a oddych, piesok alebo šport, dobrodružstvo, obľubujete bohatstvo a krásu morského dna alebo vietor v plachtách? Viete už kde by ste chceli stráviť Vašu dovolenku alebo ste sponntánni a pripravení riadiť sa našimi radami a zažiť aj niečo mimoriadne?

Náš sprievodca plážami Chorvátska pomôže nájsť ideálnu pláž pre každého z Vás. Pre ľahšiu orientáciu sme nami odporúčané pláže zoradili do nasledovných kategórií:

Rodinné pláže Pláž s Modrou vlajkou Piesočnatá Odporúčame navštiviť Romantické pláže Nudistické pláže Zábava a noční život Vodní sporty a aktivity
Průvodce plážemi Ostrovy v Chorvatsku

Chorvatsko je Země tisíce ostrovů, přesněji 1185 ostrovů, útesy a hřebeny, 67 ostrovů je obydlených; Největší je Krk a Cres pro severu a Brač a Hvar na středního Jadranu. Každý ostrov je příběhem sám o sobě; se svými památky, zvyky a místního Fest. Utečte od zvědavých očí do skrytých zátok a oddejte se dobrodružství, které Nabízí pobyt na moři.

Top ostrovy
Korcula Pag Hvar

Průvodce plážemi Památky UNESCO

Mezi mnohými kulturními památkami v Chorvatsku, 6 je jich pod ochranou UNESCO. Navštivte Chorvatsko a užijte si svou dovolenou obklopeni bohatým kulturním dědictvím.

Plitvická jezera Dubrovnik Diokleciánův palác, Split Historické jádro, Trogir Katedrála Sv. Jakova, Šibenik Stari Grad Plain Eufraziova bazilika, Poreč
Přírodní dědictví

Zveme Vás, abyste strávili dovolenou v Chorvatsku a objevili krásu národních parků a přírodních parků.

Národní parky Přírodní parky

Top 5 zajímavých tipů v Chorvatsku

Modrá jeskyně Modrá jeskyně
Pojeďte se podívat se na fascinující modré moře v Modré Špilji na ostrově Biševu poblíž ostrova Vis.
Opatija Opatija
Prožijte večer v královském stylu v Opatiji a budete se cítit jako královna Sissi.
Bačvice, Split Bačvice, Split
Zahrajte si Picigin na pláži Bačvice u Splitu.
Zadar Zadar
Poslechněte si jedinečný mořský nástroj na světě – mořské varhany v Zadaru
Plitvice Plitvice
Ochutnejte jídla «ispod peke» - v restauraci Lička kuča v národním parku Plitvice.

Věděli jste?

Kravata
Kravata
"The ty" je vlastně potomek všeobecně známé kravaty, nazvané podle chorvatských vojáků, kteří je zvykli nosit jako součást oděvu kolem krku již v 17. století.
Primošten Primošten
V paláci spojených národů v New Yorku, USA se nachází obraz vinohradu z městečka Primošten, která zobrazuje jak museli lidé těžce pracovat, aby získali plodnou zem odstraňujíce množství kamenů z oblasti.
Korčula Korčula
Ve městě Korčula se v roce 1254 narodil Marko Polo, cestovatel a výzkumník, který z Číny do Evropy přivezl hedvábně housenky.
Dubrovnik Dubrovnik
Ve městě Dubrovnik byla v 14. st. otevřena první lékárna
Penkala Penkala
První mechanické pero na světě vynalezl Chorvát : Slavoljub Penkala v Záhřebu v roce 1906.
Kde?
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17
Vyhledej ubytování v destinaci:
Vyber riviéru:
Vyhledejte informace a ubytování na ostrovech:
Cestovní pojištění:
Cestovné poistenie

Pokud máte rádi antické období, cestu do Chorvatska začněte v Pule, dále návštěvou největšího fóru na východní straně Jadranu v Zadaru a nádherný Diokleciánův palác ve Splitu. Procházkou chorvatskými městy se vrátíte do minulosti, do predromatického období z dob bazilice sv. Donata z 9.st, a pravou romantiku zažijete v památkových městech jako jsou Trogir, rab či krk. Gotické období reprezentují města jako Zagreb, Pazin, Ston na poloostrově Pelješac, renesanci můžete obdivovat ve městě Cres, v Šibeniku ( katedrála sv. Jakuba ), na ostrovech Hvar a Korčula a samozřejmě v neopakovatelném Dubrovníku. Města Varaždin, Bjelovar a Vukovar představují barokní období.

Pokud rádi obdivujete malé městečka či obce, objevujete krásy neznámých a tajemných destinací, které vyprávějí tisíciletou tradici, Chorvatsko je Vaší dovolenkovou destinací. Vejdi do světa středověkých kostelíků, samotné Chorvatsko nepředstavuje pouze zemi s významnou historií, ale i krajinu velkých a významných osobností, jako byl renomovaný středověký filozof původem z Istrie Herman Dalmatinac, světoznámý cestovatel Marco Polo narozený na ostrově Korčula, miniaturista chorvatského Michelangela Julij KLOVIĆ, matematik, astronom a na svou dobu významný fyzik Ruđer Bošković z Dubrovníku a jeden z nejgeniálnějších vynálezců na světě původem z oblasti Lika Nikola Tesla.

Chorvatsko se a tvaru luka rozprostírá od Dunaje na severovýchodě až po záliv Boka Kotorska na samém jihu a je rozdělena na 3 velké zeměpisné regiony:

1. Mediteránských - přímořský region zahrnuje ostrovy, pobřeží pevniny a blízké vnitrozemí nazývané " Zagora ". Vápencové pohoří jako jsou Učka, Velká a Malá Kapela, Velebit, Dináre ( 1831 m ) a Biokovo jej ohraničují směrem do vnitrozemí. Chorvatské pobřeží je jedno z nejčlenitějších v Evropě s více než tisíc ostrovů, ostrůvků a útesy. Podnebieje mediteránskes teplými a suchými léty a mírnými vlažnými zimami. Řeky Mirna a Raša v Istrii, Zrmanja, Krka a Cetina v Dalmácii a další chorvatské řeky a jezera jako jsou : Vranské ( Cres ), Vranské ( Biograd ) a Prokljanské jezero.

2. Pahorkatinovo - horská oblast se skládá z částí Lika a Horský chotár ( Gorski kotar ), které jsou charakterizovány krasovými poli a dolinami řek. Zároveň je to nejméně zalidněná oblast Chorvatska. Horské masivy jako Velebit, Kapela a Plješevica oddělují tuto oblast od přímořské a panonské. Podnebí je chladnější horské. Většími řekami jsou Dobra, Gacka, Lika, Kupa, z jezer jsou nejznámější Plitvická jezera.

3. Největší a nejhustěji osídlená oblast je Panonská. Polovinu oblasti tvoří zemědělská půda az tohoto hlediska je to nejvýznamnější část Chorvatska. Kromě toho se jedná o klíčovou oblast státu s ohledem na dopravní a hospodářskou funkci, přičemž má důležitou roli také Záhřeb jako hlavní město. Podnebí je mírné kontinentální.

Věděli jste, že... ?

• Ivan Meštrović, velký chorvatský sochař vybudoval velkolepý památník Domorodých amerických Indiánů v Chicagu, USA.

• velký památník před budovou Spojených národů v New Yorku s názvem " Mír " od chorvatského sochaře Antuna Augustinčiće.

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024