Makarska riviéra

Makarska riviéra INFO

Makarská riviéra se rozkládá podél nádherného pohoří Biokovo. Oblast Makarské riviéry zabírá asi 60 km pobřeží, z Brely na západě až do Gradac na východě. Po desetiletí láká turisty svou krásou. Město Makarská, stejně jako další zajímavá místa- Baška Voda, Bratus, Brela, Brist, Drašnice, Drvenik, Gradac, Igrane, Podaca, Podgora, Promajna, Tučepi a Živogošče se nacházejí na bílých oblázcích v blízkosti křišťálově čistého moře a borového lesa.

Přírodní krásy, aktivní dovolená a relaxace... každý centimetr na Makarské riviéře nabízí něco magického. Kilometry bílých oblázkových pláží obklopené hustými borovicovými lesy u křišťálově čistého moře jsou jen některá esa, která má Makarská riviéra v rukávu. Bohaté kulturní dědictví, shromážděné v průběhu staletí, je vidět na každém kroku. Velké i malé chráněné přístavy uspokojí i ty nejnáročnější jachtaře. Pokud se chcete skrýt ve stínu pohoří Biokovo a užít si klid daleko od každodenního hluku, podívejte se do blízkých vesnic, které jsou zajímavé nejen pro milovníky historie a architektury.

Místa k návštěvě

Makarska - Nejpopulárnější turistická destinace na pobřeží Chorvatska se slavnými 2 km dlouhými plážemi. Leží pod horou Biokovo a skládá se ze starého města a novější části s hotely, restauracemi a obchody. Makarská urazila dlouhou cestu dějinami a bojovala proti mnoha uchvatitelům, takže dnes je známá jako jedno z nejkrásnějších míst na Jadranu. Bez ohledu na věk a zájmy si každý návštěvník, který sem přijede, najde něco pro sebe. Makarská je dobře známá svými hudebními kluby, kde se můžete bavit do časných ranních hodin, např.: "Buba", "Art caffe", kavárna "Deep", "Marineta", diskotéky "Westa", "Petra Pana", "Escape" a mnoho dalších. Pro ty o něco starší je „Kulturní léto“ univerzálním programem.

Brela - Toto město je téměř 2000 let staré. Vzhledem k jeho přírodní kráse a bohaté turistické tradici je dnes moderním turistickým městečkem s bohatou turistickou nabídkou. Je hrdé na „Zelené vlajky“ i na tři „Modré vlajky“ pro pláže Dugi Rat, Berulia a Stomarica.

Baška Voda - Podle archeologických nálezů byla tato oblast osídlena 4000 let před Kristem. Důvodem k osídlení byl především pramen pitné vody. Městečko je známé pro své bílé oblázkové pláže obklopené hustým borovicovým lesem. Dnes je atraktivní turistickou destinací s bohatou nabídkou pro návštěvníky s různými zájmy.

Tučepi - Městečko Tučepi je známé pro své 3 kilometry dlouhé pláže, podél kterých se táhne krásná promenáda. Je zde přístav pro všechny druhy lodí a jachet. Během léta se zde konají různé slavnosti, kde si můžete vychutnat jídlo, pití a příjemnou hudbu v nočních hodinách. Pro ty, kteří se chtějí bavit až do časných ranních hodin, doporučujeme město Makarská, které je jen 5 km daleko.

Igrane - Město na Makarské riviéře se nachází na jihovýchodní straně, která je vyhrazena pro dlouhé písečné pláže (1,5 km). Igrane má bohatou turistickou nabídku. Jsou zde četné sportovní aktivity pro sportovní nadšence (vodní sporty, škola potápění, minigolf, stolní tenis, jogging a cyklistika), milovníci historie budou potěšeni mnoha památkami a archeologickými lokalitami.

Mikroklima

Makarská riviéra je chráněna před porušením kontinentálního podnebí horou Biokovo. Má bohatou středomořskou vegetaci, mírné podnebí, dlouhá a teplá léta s osvěžujícím vánkem. V této oblasti svítí slunce více než 2750 hodin za rok, přičemž průměrná teplota stoupá k 20°C od června do září, a teplota moře od června do října je kolem 20°C.

Kultura

Makarska

 • - muzeum malakologie - nejbohatší sbírka mušlí na světě se nachází právě zde, více než 3000 příkladů vystavených granátů. Cenné herbáře rostlin z hory Biokovo jsou rovněž v muzeu, stejně jako menší paleontologie sbírky.
 • - poloostrov Petra - park na jižní straně města, se zbytky starého kostela a jeskyně, to vše je spojeno krásnou dlouhou promenádou se všemi místy na Makarské riviéře.
 • - svatyně Vepric - věnovaná Marii Lurdské, založená biskupem dr. Jurajem Carićem v roce 1908. Přírodní jeskyně se nachází uprostřed krajiny s kopci, zelení a malým potokem.
 • - katedrála sv. Marka - se nachází v horní části náměstí Kacic. Stavba tohoto barokního kostela začala v roce 1700. U vchodu do katedrály, na pravé straně je oltář, ve kterém jsou uloženy kosti svatého Klementa, patrona města Makarská.
 • - fontána Benátky - rovněž z 18. století s nejstarším erbem města

Baška Voda

 • - kostel sv. Nikola - postaven v roce 1889 v neorománském stylu. Nachází se zde cenné předměty, jako jsou vitráže od Josipa Botteri Dini z roku 1987 a obraz z křížové cesty od Josipa Bifela z roku 1988.
 • - kostel sv. Lovre - pozdně barokní kostel z roku 1750 postavený na základech staré budovy

Brela

 • - kostel Gospa od Karmela - památka barokní architektury. Kostel byl postaven na památku vítězství nad Turky v roce 1715.
 • - Soline - pozůstatky domů prvních obyvatel Soline a tzv. komplex domů Filipovic. Je to cenný nález římských pozůstatků: keramika, staré nádobí, verše z hrobu a peníze.
 • - kostel sv. Mihovil- nejcennější památka na území Makarské riviéry. Byl postaven v 11. století, nachází se na kopci nad Igrane v přes sto let starých olivových hájích.

Tučepi

Archeologické lokality:

 • - Sutvid, Okrumbica a Javorak- v lokalitě Sutvid bylo nalezeno více rozvojových fází architektury: raně císařská rustikální vila z 1.- 2. století, pozdně antické oratorium, středověký kostel a pohřebiště. Předpokládá se, že Chorvaté se přestěhovali do této oblasti ke konci 7. století.
 • - Pevnosti - byly vybudovány k ochraně města mezi 15. a 18. stoletím. Nacházejí se v široké oblasti Gornji Tučepi- tvrz Sarica se nachází na nejpřednější skále, pod horou Biokovo, pevnost Buselica stojí opodál blíže ke středu obce, zatímco tvrz Lalica se nachází v obci samotné.

Zaostrog

 • - klášter sv. Františka - obsahuje bohatou etnografickou sbírku, stejně jako sbírku etnografických obrazů známého chorvatského malíře Mladena Veza.

Výlety

Poloha Makarské riviéry umožňuje jednodenní a půldenní návštěvy do okolních měst a vesnic, na pohoří Biokovo, ostrovy Brač, Hvar, Vis a Korčula. Ze všech okolních míst na Makarské riviéře jsou organizovány jednodenní výlety lodí na nejbližší ostrovy, kde si můžete vychutnat úžasné rybí speciality a přírodní prostředí. Navštivte historické město Dubrovník (165 km), deltu řeky Neretvy (62 km) a vychutnejte si zde různé speciality vařené z žab a úhořů. Delta řeky Cetiny a slavné pirátské město Omiš nejsou daleko od Makarské (37 km), jakož i seznamu chráněných památek UNESCO města - Split (61 km), Solin (66 km), Trogir (83km) a Šibenik (136 km). Určitě navštivte horu Biokovo. Můžete se dostat na její vrchol za půl hodiny. Gornji Tučepi a několik restaurací jsou po cestě na vrchol. K dispozici je botanická zahrada s různými druhy autentických a endemických druhů a nespočet cyklotras a písčitých cest. „Červené“ a „Modré“ jezero jsou přírodní jevy, vypadají jako obří studny a byly pojmenován po barvě skal, která se odráží v jejich hladině. Můžete navštívit Mostar a Medžugorje, nejznámější a nejnavštěvovanější svatyně na světě, v sousední Bosně a Hercegovině.

Sport

Makarská riviéra nabízí řadu možností pro sportovní vyžití. Sportovní zařízení tvoří hřiště na fotbal, basketbal, rugby, tenis a další. Vedle hotelů se nachází 9 otevřených a 2 uzavřené tenisové kurty. Najdete zde i venkovní a vnitřní bazény. V posledních letech stoupl zájem o extrémní sporty v této oblasti: potápění ve všech oblastech na Makarské riviéře, volné lezení na okolní kopce a pohoří Biokovo, paragliding na témže místě, prozkoumávaní zdejších jeskyní, také pěší turistika a jízda na kole.

Gastronomie

Gastronomická nabídka na Makarské riviéře je bohatá na všechny druhy čerstvých ryb, připravených různými způsoby. Všechna jídla jsou ochucená domácím olivovým olejem. Místní parmská šunka se sýrem a olivami má dlouhou tradici jako studený předkrm, který Vám vezme dech. Spolu s různými čerstvými specialitami z mořských ryb si vychutnejte dalmatský telecí guláš s rajčaty - specialita z telecího maso plněného slaninou a česnekem připravené v červeném víně. Nejslavnější dezerty z Makarské riviéry jsou Makarska Rafioli a Makarana dort. Můžete se těšit na dalmatské speciality v mnoha restauracích, jako je "Veliki Mornar", "Porat", "Bonaca", Maslina", v hospůdkách "Mornar" nebo "Adria".

Noční život

Během léta v Makarské organizovány především nocí lidové hudby v doprovodu mandolíny a kytary. Všechny slavnosti zastřešuje "Kulturní léto Makarské". V této oblasti se konají každý druhý pátek „rybářské noci“ - pečení ryb, ochutnávky vína a tradiční hry jako oslí závody a ohňostroj. Na začátku srpna se koná tradiční letní karneval. Nachází se zde také mnoho restaurací a taveren nabízející své speciality. Nespočet oblázkových pláží s koktejlovými bary přitahuje hlavně mladé, zábava je zde zajištěna až do časných ranních hodin. Mladí lidé se mohou pobavit i v jeskyních nad mořem, kde se nacházejí některé z nejznámějších barů "Deep" (v současné době nejoblíbenější místo mladých lidí v průběhu letních měsíců) a "Grotta". Nejpopulárnější plážový bar je "Buba", ale jsou zde i další- "Art cafe", "Deep", "Marineta", "West", diskotéky, "Petar Pan", "Escape" a další.

Zobrazit více
Zobrazit méně
VYHLEDEJ UBYTOVÁNÍ
Kde?
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17

Pokračovat v prohlídce Makarska riviéra Oblast:

Makarska riviéra doporučení ubytování

* ceny za červen 2024 při maximální kapacitě a minimálním pobytu 7 dní

Dům - Zivogosce Vila Strnj Od 6922 kč
 • Zivogosce,
 • Osoby: 2-6
 • Hodnotenie hostí: 4,9
Apartmá - Brela Apartmány Kate Od 4807 kč
 • Brela,
 • Osoby: 4
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 3 hodin
Apartmá - Igrane Apartmány Tolj Od 1030 kč
 • Igrane,
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 9 dny
Apartmá - Drvenik Apartmán Ksenija Od 2747 kč
 • Drvenik,
 • Osoby: 4-5
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 4 dny

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024