Zadar

Preskúmať Zadar riviéra

Informácie pre turistov Zadar

"To musí byť najkrajší západ slnka na svete!" zamrmlal Alfred Hitchcock pri pití Maraschina na nábreží v Zadare pred 50 rokmi!

Zadar je mesto stáročnej histórie s bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré London Times vyhlásil ako "zábavné centrum na Jadrane". Nachádza sa v samom srdci Jadranu a je veľmi dobré dopravne spojený s okolitými mestami. S radom európskych destinácií, Zadar je spojený cez letisko, ktoré sa nachádza 8 km od centra mesta. Spojenie bohatého kultúrneho a historického dedičstva , zábavných podujatí so špičkovými pochúťkami a bláznivý nočný život robí toto mesto obzvlášť atraktívne pre mnoho návštevníkov.

Spoznajte Zadar

Symbol mesta a jedna z najmonumentálnejších stavieb v Chorvátsku je Kostol sv. Donata. Bol postavený v 9. storočí na pozostatkoch rímskeho fóra, ktoré sú zabudované v stenách kostola. Vzhľadom k akustickým vlastnostiam, dnes sa kostol využíva pre rad hudobných programov. Kostol je možné navštíviť každý deň, a cena vstupenky pre dospelých je 20kN. Z ďalších monumentálnych pamiatok stojí za zmienku Katedrálu sv .Štošije, ktorá je najväčším kostolom v Dalmácii. Zvonica kostola bola postavená v 15. a 19. storočí, a poskytuje krásny výhľad na Zadar a jeho okolie. Medzi ďalšie atrakcie stojí za návštevu kostol, ktorý skrýva moci najobľúbenejšieho patróna mesta Zadar, Kostol sv.Šime, ženský benediktínsky kláštor a Kostol sv. Márie, Kostol sv. Františka, mestské hradby, prístav Foša a palác Grisogono Vovo, Providurov a Kniežací palác.

Výroba skla v Zadare siaha až do staroveku. Unikátnu zbierka viac ako 2000 sklenených predmetov z dávnych čias možno vidieť v Múzeu antického skla. Návštevníci sa môžu zúčastniť demonštrácie tvorby zručnosti skla alebo sa zúčastniť seminára výroby šperkov zo skla. V múzeu si môžete kúpiť kópiu starovekého skla, ktorá bola ocenená titulom najlepšieho suveníru podľa chorvátskeho turistického združenia.

Najznámejšia ulica Kalelarga, pre Zadranov predstavuje viac než len ulicu. Je srdcom mesta, centrom každodenných stretnutí, večierkov a osláv. Prechádzka Kalelargou vedie na námestie, ktoré sa nachádza v prednej časti kostola sv Donat. Bolo to niekedy Rímske námestie, kde sa kedysi konal celý verejný život mesta, a dnes je ideálnou promenádou, ktorá spája hlavnú ulicu a nábrežie. Zadrani si užívajú večerné prechádzky pozdĺž nábrežia, kde pri zvukoch morských varhanov pozorujú najkrajší západ slnka, ktorý tvorivo a farebne premieta inštalácia Pozdrav Sinku.

Top 3 najatraktívnejších pláži v Zadare

Okrem bohatého kultúrneho a historického dedičstva, Zadar sa pýši mnohými krásnymi plážami. Čisté kamienkové pláže v mieste a okolí, skrytých zálivoch či na malých ostrovoch súostrovia Zadar sú ideálne pre celodenné leňošenie a kúpanie v modrom mori.

Jedna z najatraktívnejších v Zadare je mestská pláž Borik. Je to väčšinou štrková pláž, hoci časťou tiež piesková s betónovými časťami. Je ideálna pre rodiny s deťmi, mladých ľudí ako aj osoby so zdravotným postihnutím. Bohatá gastronomická ponuka, rovnako ako ďalšie aktivity: prenájom vodných bicyklov, banán, parasailing a vodné lyžovanie zdokonalí celodenný pobyt na pláži.

Pláž Kolovare je obľúbená pláž domácich aj turistov, na ktorú sa dostanete prechádzkou s centra mesta. Na tejto prevažne štrkovej a kamenistej pláži sa veje Modrá vlajka, dôkaz kvality služieb a čistoty mora. Kvôli tieňu, ktorý poskytuje borovicový les, detskému ihrisku, možnosti zapožičania si vybavenia pre vodné športy a reštauráciám s bohatou ponukou, pláž Kolovare, je ideálna pre rodiny s deťmi a všetkých, ktorí hľadajú dobru zábavu.

Neďaleko Zadaru, je 1,5 km dlhá piesočná pláž Zaton. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na plytké čisté more a množstvo zábavných aktivít, mladí budú môcť tráviť čas pri športe alebo vo vodných aktivitách, a starší nájdu ochranu pred slnkom v borovicovom lese na pláží. Zriadený je tu prístup pre osoby so zdravotným postihnutím.

Zadar - Raj pre milovníkov aktívnej dovolenky v nedotknutej prírode

24 veľkých a 300 malých ostrovov, 3 parky prírody: Telašćica; Velebit a Vranské jazero v piatich národných parkov; Paklenica, Plitvice, Kornati, Krka a Severný Velebit pýchou sú ostrovia Zadar, a malý raj pre milovníkov nedotknutej prírody a aktívnej dovolenky. Námorníci si vychutnávajú plavbu, alebo celodenný výlet na ostrovy Ugljan, Pašman a Dugi Otok.

Na rieke Zrmanja môžete skúsiť rafting alebo jazdu na kajaku, pre bavenie turistikou, môžete si vybrať jeden z 15 turistických chodníkov a dostať sa na vrchol Národného parku Paklenica a na ostrove Pašman počas pešej turistiky si užívajte pohľad na Národný park Severný Velebit, môžete si vyskúšať lezenie, ponorte sa do hĺbok súostrovia Zadar a preskúmajte potopenú rakúsko-uhorskú loď Szent István známu ako "Titanic Jadranu", alebo skúste bungee-skok s výškou 56 metrov na Maslenickom moste.

Top 5 reštaurácií v Zadare

V Zadare sa veľmi dobré je. Najlepšie špeciality a domáce dezerty s pohárom kvalitného vína a likérov uspokojí aj najväčších gurmánov. Rozhodne odporúčame vyskúšať liehoviny Maraschino, originálny Zadarský likér od čerešňa marasca, ktorý je známy po celom svete. Na obed si doprajte dalmatínsky guláš (pašticada), a za dezert sa oslaďte tradičnými kroštulami alebo mandľami v cukre.

Niektoré z najznámejších reštaurácií, ktoré rozhodne stoja za návštevu počas pobytu v Zadare sú:
1. Reštaurácia "Foša"
2. Reštaurácia "Bruschetta"
3. Reštaurácia "Fortuna"
4. Reštaurácia "Dva Ribara"
5. Reštaurácie "Päť studní"

Vedeli ste?
Dokonca aj pred štyridsiatimi rokmi, slávny britský filmový režisér Alfred Hitchcock navštívil Zadar. Keď z okna izby 204 v hoteli Zagreb sledoval západ slnka, napísal: "Slnko v Zadare je najkrajší na svete a je neporovnateľne  krajší ako ten v Key Weste na Floride".

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Zadar Región:

Miesta v okolí

 • Sukosan (Zadar) ( 10,38  km)
 • Zdrelac - ostrov Pasman ( 12,13  km)
 • Mali Iz - ostrov Iz ( 12,57  km)
 • Nin ( 14,23  km)
 • Ninske Vodice (Zadar) ( 16,14  km)
 • Vrsi (Zadar) ( 16,15  km)
 • Sabunike (Privlaka) ( 16,37  km)
 • Nevidane - ostrov Pasman ( 17,66  km)
 • Savar (Dugi ostrov) ( 18,34  km)
 • Privlaka (Zadar) ( 18,38  km)
 • Brbinj (Dugi ostrov) ( 19,07  km)
 • Barotul - ostrov Pasman ( 19,89  km)
 • Čo hovoria naši hostia o Zadar

  Vynikajúce
  4.4
  Celková známka hostí
  Atmosféra
  4.6
  Istota
  4.6
  Pláže
  3.9
  Turistická ponuka
  4.3
  Priateľskí miestni obyvatelia
  4.6

  • Vynikajúce 4.4
   Mgr. František
   Rodina Slovakia (Slovak Republic)
   03.08.2016
   Príjemná majiteľka, pekný apartmán
   Príjemná majiteľka, pekný apartmán
  • Výborný 5
   Dominika
   Rodina Slovakia (Slovak Republic)
   16.08.2013
   plaze krasnee ciste okolie tak isto,,voda tepla...
  2/56

  Zadar odporúčanie ubytovania

  * ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

  • Zadar,
  • Osoby: 2-4
  • Posledná rezervácia pred 4 deň
  Apartmán - Zadar Apartmán Borik Od 114 €
  • Zadar,
  • Osoby: 4
  • Zadar,
  • Osoby: 2-4
  • Zadar,
  • Osoby: 4-5

  Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

  Members of
  Croatian National Tourist Board
  Association of Croatian travel agencies
  Travelife - Sustainability in tourism
  Secure payment HTZ

  eu logo
  Hamag Bicro logo

  All rights reserved © 2023