Zadar

Lokalizacja: Riwiera Zadar
ZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadarZadar

Więcej zdjęć

Zamknij

     
 • Share

Informacje o turystycznych destynacjach Zadar

Zadar jest miastem o 3000-letniej historii i niezwykle cennym dziedzictwie kulturowym. Znajduje się w samym sercu Adriatyku, zarówno na przestrzeni dziejów jak i obecnie łączy w sobie wszystko to, czego może potrzebować podróżny. Jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Chorwacji, które London Times nazwał „centrum rozrywki nad Adriatykiem”, a Guardian „nową chorwacką stolicą”. Burzliwa historia tego miasta odcisnęła swoje piętno, ale także pozostawiła po sobie cenną spuściznę w postaci zabytków i dziedzictwa kulturowego. Wiele kościołów i zabytków pochodzi z różnych okresów, odzwierciedlając kunszt myśli technicznej wszystkich epok. Spośród najpopularniejszych zabytków polecamy zobaczyć kościół świętego Donata (będący symbolem miasta i najsłynniejszą budowlą w Chorwacji z okresu wczesnego średniowiecza – IX wiek), katedrę świętej Srošiji (romańska katedra składającą się z trzech naw i będąca największym kościółem w Chorwacji, budowana w dwóch etapach, w XII i XIII wieku), kościół świętego Šime (kościół z wczesnego okresu chrześcijaństwa, w którym mieszczą się prochy świętego Šime – najbardziej czczonego świętego w  Zadarze), kościół i klasztor Najświętszej Marii Panny (żeński klasztor sióstr benedyktynek), kościół i klasztor franciszkanów (najstarszy gotycki kościół w Dalmacji, zbudowany za życia świętego Franciszka z Asyżu), mury obronne i bramy miejskie (z pierwotnych 30 bram w murach miejskich, zachowało się tylko osiem), kościół świętego Krševana (trójnawowa bazylika rzymska z trzema bogato zdobionymi, półkolistymi absydami), Grisogono Vovo, pałac książęcy i pałac regenta.
Do Zadaru łatwo jest dotrzeć zarówno drogą lądową, morską i powietrzną, ponadto jest dobrze skomunikowany z innymi dużymi miastami chorwackimi. Ma ciekawie ukształtowaną linię brzegową, a okoliczne wyspy przyciągają swoją dziewiczą przyrodą wielu żeglarzy i marynarzy. Świetnym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę wokół wysp w pobliżu Zadaru – polecamy zwiedzenie wysp Ist, Molat, Iž, Rava, Olib oraz innych. Na terenie archipelagu Zadar znajdują się trzy parki przyrody (Telašćica, Sjeverni Velebit i Vransko Jezero) i pięć parków narodowych (Paklenica, Plitvice, Kornati, Krka i Velebit).

W mieście znajduje się mnóstwo osiągnięć współczesnej architektury, takich jak pierwsze na świecie morskie organy i miejska instalacja „Pozdrowienia dla słońca”. Organy morskie są instrumentem na wybrzeżu, którego dźwięk jest tworzony przez ruch wody morskiej. Organy są dowodem na to, jak połączenie ludzkich umiejętności i pomysłowości z siłą żywiołu, może zadziwiać nieustającą orkiestrą dzwięków natury. „Pozdrowienia dla słońca” to instalacja składająca się z wielu warstw szyb, pod którymi moduły z solarami słonecznymi wytwarzają symboliczną komunikację za pomocą światła dziennego. Instalacja ta jest związana z organami morskimi, których dźwięk jest przekształcany i wyrażany poprzez grę świateł na promenadzie Zadaru po zachodzie słońca. Poza tymi dwiema nowoczesnymi atrakcjami, Zadar może poszczycić się innymi ciekawostkami, jak Rynek Narodowy, Plac Pięciu Studni, srebro i złoto miasta, Forum, Foša, Muzeum Szkła, Kalelarga, promenada, Arsenal oraz wieloma innymi.

W tym mieście na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, a ludzie młodzi mogą zabawić się w barach „The Garden”, „Arsenal”, „Peppers Club” i klubie nocnym „Maraschino”, a także w wielu innych pubach i klubach. Starszemu pokoleniu spodobają się festiwale, koncerty, wystawy oraz różne występy i zabawy. Entuzjaści kulinarnych przysmaków regionu powinni udać się do następujących restauracji: „Foša”, „Kornat”, „Fortuna”, „Lungo Mare” i „Pet Bunara”.

Więcej  Zamknij 

Komentarze gości Zadar

Fantastyczny
4.4
Łączna ocena gości
Atmosfera
4.6
Bezpieczeństwo
4.6
Plaże
3.9
Oferta turystyczna
4.3
Przyjacielscy mieszkańcy
4.5

 • Fantastyczny 4.2
  Anna
  Grupa przyjaciół Poland
  18.8.2015.
  Zadar - piekne miasto, cudowne krajobrazy, symatyczni mieszkańcy, ktòrzy dobrze mówią po polsku. Polecamy również wycieczkę nad Jeziora Plitwickie i KRKA. Pogoda wspaniała polecam!!
 • Doskonały 5
  Mirosław
  Para
  26.9.2013.
  duza miejscowosc, wiec zycie wieczorno-nocne do duzego wyboru :-)
 • Fantastyczny 4.2
  Szymon
  Grupa przyjaciół Poland
  18.8.2013.
  Miłe miasteczko, kilka ciekawych miejsc do zwiedzenia, wypad na 3 dni był wykorzystany w pełni, na dłużej było by nudno.
3/54
Zobacz na mapie Zobacz na mapie

Wybierz riwierę

ZNAJDŹ KWATERĘ
Gdzie?
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17

Zadar polecane kwatery

* ceny na lipanj, 2021 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

 • Zadar,
 • Osoby: 4-6
 • Ocena gości: 4,9
 • Zadar,
 • Osoby: 1-2
 • Zadar,
 • Osoby: 2-4
 • Ocena gości: 4,6
 • Zadar,
 • Osoby: 4
 • Ocena gości: 4,2

Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020