Získajte zľavu 10% s kódom:

PLATÍ IBA NA REZERVÁCIE UBYTOVANIA.

SUN10
Akcia končí:
DEŇ
HODINA
MINÚTA
SEKUNDA

Chorvátsko cestový sprievodca

Vitajte v Chorvátsku!

Chorvátsko sa prestiera od východných hrán Álp na severozápade do Panónskej panvy a pobrežia Dunaja na východe. Masívne pohorie Dinare pokrývajú centrálnu časť Chorvátska, južná časť končí na pobreží Jadranského mora. Zem bohatá na prírodné bohatstvo s osem národných parkov a jedenásť parkov prírody.

Kultúrne pamiatky v Chorvátsku sú mnohonásobné a vzácne, z všetkých historických dôb a na celom území. Chorvátsko je zem ktorá zdedila bohatstvo pod  vplyvom rozmanitých dôb, čo je odraz búrnej histórie, pod vplyvom rozličných vládcov na území, od ktorých  Chorváti prevzali len to najlepšie. Zem kontrastov je to čo opisuje Chorvátsko, pre svoju prírodnú rôznorodosť, ale aj kôli mnohým iným elementom. Pomiešané sú elementy epiky a Lyriky, tie z dejín ale aj s prítomnosti.

Chorvátsko je zem bohatá na kultúrne dedičstvo, ktoré nenájdete len v množstve múzeí, v galérií či v katedrálach ktoré sú pod záštitou UNESCO a patria do popisu svetového kultúrneho dedičstva, ale Chorvátsko je čarovné miesto na Mediteráne, kde sa každá prechádzka  stáva pravým zostupom tisícročnými schodmi bohatými na slávnu históriu. Či sa vydáte na cestu po kamenných uličkách do veselých miest a prístavov Istrie, Kvarnera, Dalmácie, alebo sa vydáte po zelených cestách stredného Chorvátska, k bájkovitým hradom a zámkom, každý krok je jedna nová skúsenosť. Zvláštnosť Chorvátska je aj v tom, že sa na jednom priestore dopĺňajú štyri kultúrne kruhy: Východ a Západ, stredoeurópsky a južný mediteránsky duch.

Ukáž viac  Zatvor 
Hľadáte turistickú destináciu v Chorvátsku, na Jadrane?
Sprievodca chorvátskymi plážami Sprievodca chorvátskymi plážami

Dovolenkujete s rodinou alebo s priateľmi? Hľadáte zábavu a nočný život alebo pokoj a oddych, piesok alebo šport, dobrodružstvo, obľubujete bohatstvo a krásu morského dna alebo vietor v plachtách? Viete už kde by ste chceli stráviť Vašu dovolenku alebo ste sponntánni a pripravení riadiť sa našimi radami a zažiť aj niečo mimoriadne?

Náš sprievodca plážami Chorvátska pomôže nájsť ideálnu pláž pre každého z Vás.
Pre ľahšiu orientáciu sme nami odporúčané pláže zoradili do nasledovných kategórií:

Rodinné pláže Pláže ocenené modrou vlajkou Pieskové pláže Odporúčame navštiviť Romantické pláže Nudistické pláže Zábava a nočny život Sporty morskie
Sprievodca chorvátskymi plážami Ostrovy v Chorvátsku

Chorvátsko je krajina s tisícom ostrovov, presnejšie s 1185 ostrovmi, skalnatými stenami a hrebeňmi. Chorvátske ostrovy tvoria druhé najväčšie súostrovie v Stredozemnom mori. Obývaných je 67 ostrovov, a najväčšie sú: na severe Krk a Cres a na juhu sú to ostrovy Brač a Hvar. Každý ostrov rozpráva svoj príbeh jeho pamiatkami, históriou a zvykmi. Utečte od zvedavých očí do skrytých zátok a vychutnajte si dobrodružstvo, ktoré ponúka pobyt na vode.

Top jadranské ostrovy
Korcula Pag Hvar

Sprievodca chorvátskymi plážami UNESCO pamiatky

Medzi početnými pamiatkami v Chorvátsku sa nachádza 6 pod ochranou UNESCO-a. Navštívte Chorvátsko a prežite dovolenku plnú kultúrneho bohatstva.

Plitvické jazerá Dubrovnik Diokleciánov palác v Splite Historické mesto Trogir Katedrála sv.Jakov Sibenik Stari Grad Plain Bazilika Eufráziova v Poreči
Prírodné bohatstvo

Pozývame Vás na dovolenku do Chorvátska, objavte krásu národných parkov a parkov prírody.

Národné parky Parky prírody

Top 5 každopádne navštítvte v Chorvátsku

Modrá jeskyně Modrá jeskyně
Prezrite si fascinujúco modré more v jaskyni „Modrá špilja“ na ostrove Biševo neďaleko Visa.
Opatija Opatija
Strávte jeden dovolenkový večer v kráľovskom štýle v Opatii a cíťte sa ako cisárovná Sissi.
Bačvice, Split Bačvice, Split
Zahrajte si spolu so srdečnými domácimi hráčmi „picigin“ – obľúbenú hru s malou loptičkou na pláži Bačvice v Splite.
Zadar Zadar
Vypočujte si jedinečný morský hudobný nástroj na svete – morský organ v Zadari.
Plitvice Plitvice
Ochutnajte typické špeciality pečené pod „pekou“ (v pahrebe) v reštaurácii „Lička kuča“ v národnom parku Plitvice.

Vedeli ste?

Kravata
Kravata
"The tie" je vlastne potomok známej kravaty, pomenovanej po chorvátskych vojakoch, ktorí sú ju zvykli nosiť okolo krku v 17. storočí.
Primosten Primosten
V paláci UN v New York-u v USA, sa nachádza maľba Primoštenského vinohradu, na ktorej sú zobrazení domáci sedliaci ako ťažko pracujú a odnášajú kamene, aby stvorili poľnohospodársku pôdu v tejto oblasti.
Korčula Korčula
V Korčule v r. 1254 sa narodil Marko Polo, cestovateľ a dobrodruh, ktorý priniesol "dudovog svilca" z Číny do Európy.
Dubrovnik Dubrovnik
V Dubrovniku je v 14. Storočí otvorená prvá lekáreň.
Penkala Penkala
Penkala, prvé mechanické pero na svete, vymyslel Slavoljub Penkala V Záhrebe v roku 1906.
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17
Nájdi ubytovanie v destinácii:
Vyber riviéru:
Nájdi informácie a ubytovanie na ostrove:
Poistenie:
Cestovné poistenie

Ak sa Vám páči antika, svoje cestovanie Chorvátskom začnite od pamiatok rímskej Puly, cez najväčšieho triumfu na východnom pobreží Jadranu cez Zadar, do prekrásneho Diokleciánovho  paláca v Splite. Prechádzkou cez Chorvátske mestá, sa vydáte na cestu s časom a prejdete sa cez predromantiku  Zadarského  Sv. Donata z 9.storočia, zatiaľ cez romantiku prekrásnych pamiatok –mesta Trogír alebo ostrova Rab a Krk. Gotika Vám otvorí  vráta v Zágrebe, Pazine, Stone alebo v Pelješci, a renesanciu odhaľte na Crese, v Šibenskej katedrále sv. Jakova, na ostrove Hvar, a Korčula a napokon v neopakovateľnom a unikátnom Dubrovniku. Mestá Varaždin, Bjelovar a Vukovar Vám ponúkajú  barokové pamiatky.

Ak máte radšej krásu menších  miest, užívajte si spoznávanie neznámych a malebných dediniek a destinácií, ktoré Vám porozprávajú svoju tisícročnú históriu, Chorvátsko je pravé miesto pre Vašu dovolenku. Vstúpte do sveta stotín  kostolov stredného veku. Chorvátsko je taktiež domovinou velikánov  ako napríklad filozofa stredného veku rodom z Istrie Hermana Dalmatina, svetového cestovateľa a výskumníka narodeného na Korčuli Marka Pola, miniaturistu a chorvátskeho Michelangela Julija Klovića, matematika, astronóma i svojej doby najväčšieho fyzika z Dubrovnika Rudera Boškovića, až do jedného od najväčších svetových umov a vynálezcu rodom z Liki- Nikole Tesle. V tvare luku, Chorvátsko sa rozprestiera od Dunaja na severovýchode do Boke Kostarske na juhu, a delí sa na tri veľké zemepisne regióny.

1. Mediteránsko- prímorsky región sa vzťahuje na ostrovy, prímorie a nízke (zalede) -časť pár kilometrov smerom do vnútrozemia- populárne nazývane Zagora. Vápencovými  pohoriami : Učka, Velika i Mala Kapela, Velebit, Dinara( 1831m) a Biokovo ohradená je k vnútrozemiu. Chorvátske pobrežie je najrozšírenejšie v Európe s viac od 1000 ostrovov, ostrovčekov a skál. Kláíma je mediteránska s teplými a suchými letami a miernymi a vlažnými zimami. Mirna a Raša v Istrii, Zrmanja, Krka a Cetina v Dalmácií a mnohé iné sú chorvátske rieky. Jazerá: Vránsko (Cres), Vransko (Biograd) a Prokljansko jazero.

2. Horsko-planinsky región sa skladá z Like a Gorskog kotara( Horskej oblasti) a charakteristika je vysoké skalnaté pásmo s poľami, dolinami a riekami. To je taktiež najslabšie obývaná časť Chorvátska. Horské pásmo Velebita, Kapele i Plješevice delia tento región od prímorskej a panonskej régie. Klíma je osviežujúca a horská. Väčšie rieky sú : Dobrá, Gacka, Lika, Kupa a jazera sú najznámejšie Plitvička  jezera- Plitvické jazerá.

3. Najväčší a najhustejšie obývaný región je Panonský. Polovicu regiónu tvorí orná pôda, a to je aj najvážnejšie poľnohospodárske územie Chorvátska. Je to hlavný štátny región, kvôli dopravnej a hospodárskej vážnosti, a vážna je aj úloha Záhrebu ako hlavného mesta. Klíma je mierne kontinentálna.

Vedeli ste že?

• Ivan Meštrović, veľký chorvátsky sochár je autorom velebného pamätníka amerických domorodcov- indiánov v Chicagu, USA   

• Veľký pamätník pred budovou UN v New Yorku ktorý sa volá ´ MIR ´je dielo taktiež chorvátskeho sochára Antuna Augustinčića.

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024