Chorwacja Przewodnik Turystyczny

Witamy w Chorwacji!

Chorwacja rozpościera się od wschodnich krańców Alp na północnym zachodzie do Niziny Panońskiej i brzegów Dunaju na wschodzie. Pasmo górskie Dinary obejmuje centralną część Chorwacji, a południowa część kończy się na wybrzeżu Adriatyku. Kraj bogaty jest w naturalne skarby z ośmiu parków narodowych i jedenaście parków przyrody.

Zabytki kulturowe w Chorwacji są liczne i cenne ze wszystkich historycznych okresów. Chorwacja to kraj, który odziedziczył bogactwo różnorodnych wpływów, jak odbicie burzliwej historii zmian, za które zasłużeni są rożni władcy, od których Chorwaci przejęli to co najlepsze. Główny opis Chorwacji to, ze jest krajem kontrastów, ze względu na przyrodnicze i naturalne różnorodności, ale także po wielu innych elementach. Zmieszane są elementy poezji epickiej i lirycznej, tych z przeszłości, ale także teraźniejsze.

Chorwacja jest bogatym krajem w dziedzictwa kulturowe, które nie tylko ukazują się w licznych muzeach, galeriach, kościołach, pomnikach i są na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale także Chorwacja to magiczne miejsce w basenie Morza Śródziemnego, gdzie każdy spacer staje się spacerem po tysiącletnimi schodkami sławnej historii. Czy podążacie kamiennymi ulicami wesołych miast i portami Istrii, Kvarneru, Dalmacji lub wspinacie się zielonymi ścieżkami środkowej części Chorwacji, aż do bajkowych fortów i zamków, każdy krok tutaj to nowe doświadczenie. Chorwacja jest szczególna, ze względu na to, że na jej obszarze uzupełniają i spotykają się cztery kręgi kulturowe: wschód i zachód, środkowy i południowy duch śródziemnomorski.

Więcej  Zamknij 
Szukacie miejscowości turystycznej w Chorwacji, na wybrzeżu Adriatyku?
Przewodnik po plażach Przewodnik po plażach

Spędzadzie wakacje z rodziną lub przyjaciółmi? Szukacie zabawy, lub przeciwnie, ciszy i spokoju? Pragniecie wypoczynku w otoczeniu błękitnego morza i cieniu drzew? Wiecie już jak chcielibyście spędzić urlop, czy jesteście otwarci na nowe pomysły?
W naszym przewodniku przez plaże Chorwacji zjajdzie się plaża dla każdego!

Plaże dla rodzin Plaże z niebieską flagą Plaże piaszczyste Polecamy odwiedzić Plaże dla romantyków Plaże dla nudystów Zabawa i nocne życie Sporty morskie
Przewodnik po plażach Wyspy w Chorwacji

Chorwacja, państwo 1000 wysp, dokładniej 1185 wysp i wysepek. Ta przepiękna część przyrody należy do najbardziej rozproszonych wybrzeży na świecie. Chorwackie wyspy stanowią drugi, co do wielkości archipelag śródziemno morza. 67 wysp jest zamieszkałych, z czego największe to Krk i Cres na północy oraz Brac i Hvar na środkowym Adriatyku. Każda wyspa opowiada swoją historię zabytkami i tradycjami zachowanymi do dnia dzisiejszego. Ukryjcie się przed zgiełkiem życia codziennego w jednej z małych zatoczek i dajcie się ponieść przygodzie, jaką oferuje pobyt nad morzem.

Top-lista wysp
Korcula Pag Hvar

Przewodnik po plażach Dziedzictwo UNESCO

Spośród licznych pomników kultury w Chorwacji, 6 z nich jest pod ochroną UNESCO-a. Odwiedzicie Chorwację i spędźcie urlop wśród kulturowego bogactwa.

Jeziora Plitwickie Dubrovnik Pałac Dioklecjana - Split Historyczne miasto Trogir Katedra Św. Jakuba w Sibeniku Starogradskie pole Bazylika Eufrazjana - Porec
Dziedzictwo przyrody

Zapraszamy Państwa do spędzenia urlopu w Chorwacji i zapoznania się z pięknem Parków Narodowych i Parków Przyrody.

Parki Narodowe Parki Przyrody

Top 5 miejsca, które warto odwiedzić w Chorwacji

Błękitna Jaskinia Błękitna Jaskinia
Odwiedzcie czarujące, błekitne morze w Lazurowej Jaskini na wyspie Biševo w pobliżu wyspy Vis.
Opatija Opatija
Spedzcie wieczor w królewskim stylu w Opatiji i poczujcie się jako królowa Sissi.
Bačvice, Split Bačvice, Split
Zagrajcie w „Picigin“ z serdecznymi mieszkańcami, na plaży Bačvice w Splicie.
Zadar Zadar
Posłuchajcie wyjątkowego i niepowtarzalnego na całym świecie morskiego instrumentu – organy morskie w Zadarze.
Plitwickie Jeziora Plitwickie Jeziora
Posmakujcie oryginalnych potraw – w restauracji Lička kuća w Parku Narodowym Plitwice.

Czy wiedzieliście?

Krawat
Krawat
"Krawat" jest rzeczywiście potomkiem słynnego krawatu, nazwanego po chorwackich żołnierzach, którzy je nosili na szyi w XVII wieku.
Primošten Primošten
W Pałacu Narodów Zjednoczonych w Nowym Yorku w USA znajduje się obraz Primoszteńskich pól winogronowych, który ukazuje, jak ludzie musieli ciężko pracować, aby stworzyć podatny grunt mimo dużo skał.
Korčula Korčula
W Korčuli w roku 1254 urodził się Marco Polo, podróżnik i odkrywca, który sprowadził do Europy jedwabnika z Chin.
Dubrovnik Dubrovnik
W Dubrowniku, w Chorwacji w XIV wieku otworzyła się pierwszą apteka.
Penkala Penkala
Penkala, pierwsze pióro mechaniczne na świecie, została wymyślona przez Slavoljuba Penkalę w Zagrzebiu w 1906 roku.
Gdzie?
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17
Znajdź kwaterę w miejscowości:
Wybierz riwierę:
Znajdź informacje i kwaterę na wyspie:
Ubezpieczenie:
Allianz Banner

Jeśli jesteście miłośnikami starożytności, rozpocznijcie podróż przez Chorwację od rzymskiego amfiteatru w Puli, poprzez największy forum po wschodniej stronie Adriatyku w Zadarze i zakończcie swoją podróż z pięknym pałacem Dioklecjana w Splicie. Podróżując przez chorwackie miasta będziecie spacerować w czasie przez przed-romańskiego okresu kościoła św. Donata w Zadarze z IX wieku i z okresu romantyzmu miasta - pomnika: Trogir lub wyspy Rab i Krk. Okres Gotyk otworzy Wam drzwi w Zagrzebiu, Pazinie, Stonie i Peljescu, a renesans odkryjecie na Cresu, szybeńskiej Katedry św. Jakuba, na wyspach Hvar i Korčula i wreszcie, w niezapomnianym i wyjątkowym Dubrowniku. Miasta Varazdin, Bjelovar i Vukovar dają niepowtarzalne doświadczenie baroku.

Jeśli bardziej wolicie uroki mniejszych miejscowości, cieszcie się odkrywaniem piękności nieznanych i ukrytych miejsc, które opowiadają swoją tysiąc-letnią historię, to Chorwacja jest najlepszym to tego miejscem. Wejdźcie w świat gdzie są setki kościołów z średniego wieku. Chorwacja to kraj, który jest dumna z bycia krainą niezwykłej historii, ale także ze sławnych ludzi, takich jak słynny średniowieczny filozof z Istrii: Herman Dalmatin, światowego podróżnika i odkrywcy urodzonego na Korculi: Marko Pola, miniaturzystę i chorwackiego Michelangela Julija Klivića, matematyka, astronoma i największego fizyka - Dubrowniczana: Rudziera Boskovica i wreszcie jeden z najbardziej błyskotliwych, świeckiego wynalazcy rodom z Like: Nikoli Tesly.

Chorwacja rozciąga się w formie łuku od Dunaju na północnym wschodzie do Boke Kotarskie daleko na południe i dzieli się na trzy duże regiony geograficzne:
1. Śródziemnomorski przybrzeżny region obejmuje oczywiście wyspy, wybrzeża i nisko położony region, popularnie nazwany Zagora. Jest otoczony wapiennymi górami: Ucka, Duza i Mała Kapela, Velebit, Dinara (1831m) i Biokovo nachylone wewnętrznie. Chorwackie wybrzeże jest najbardziej urozmaicone w Europie z ponad 1000 wyspami, wysepkami i skałami. Klimat w tym regionie jest śródziemnomorski, z ciepłymi i suchymi latami, ale łagodnymi i mokrymi zimami. Mirna i Rasa w Istrii, Zrmanja, Krka i Cetina w Dalmacji i wiele innych strumieni podziemnych, są najdłuższymi z chorwackich rzek, a słynne jeziora są, takie jak: Vransko (Cres), Vransko (Zadar) i Prokljansko Jeziero.

2. Lasowo – górskie regiony składają się z Górskiego Kotaru i Liki, charakteryzujące się wysokimi polami krasowymi i dolinami rzecznymi. To jest najmniej zaludniona część Chorwacji. Łańcuchy górskie Velebit, Kapela i Pljesevica dzieli ten obszar od regionów przybrzeżnych i panońskiego rejonu. Klimat jest świeży i górski. Większe rzeki to: do Dobra Gacka, Lika, Kupa, i najważniejszymi grupami jezior są Jeziora Plitwickie.

3. Największym i najbardziej zaludnionym regionem jest Panonia. Połowa regionu składa się z gruntów ornych i to jest najważniejsza część chorwackiego rolnictwa. Region jest kluczowym obszarem państwa, w odniesieniu do ruchu i znaczenia gospodarczego, a także ważną rolę odgrywa stolica Zagrzeb. Klimat jest umiarkowano kontynentalny.

Czy wiedzieliście?

  • Ivan Mestrovic, wielki chorwacki rzeźbiarz, wykonał wspaniały pomnik rdzennych Indian w Chicago, USA.
  • Duży pomnik przed budynkiem ONZ w Nowym Jorku o nazwie "MIR" jest pracą chorwackiego rzeźbiarza Antuna Augustinčića.

Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024