Zagreb

Informacje o turystycznych destynacjach Zagreb

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i znajduje się w centrum regionu kontynentalnego, a jego populacja wynosi około miliona mieszkańców. Jest jednym z wiodących ośrodków gospodarczych i biznesowych, miejscem wielu zjazdów i kongresów, a także dla wielu osób, miastem turystyki kulturalnej. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1094 roku, kiedy powstała diecezja na Kaptolu, natomiast sąsiadujący Gradec został nazwany „wolnym miastem królewskim” w 1242 roku. Obie te osady otoczone były solidnymi murami obronnymi i wieżami, które zachowały się do dzisiaj. Zagrzeb powstał z połączenia tych dwóch miast. W XVII i XVIII wieku miasto zostało odnowione, zyskując nowy, barokowy wygląd, z luksusowymi pałacami, klasztorami i kościołami. Po trzęsieniu ziemi w 1880 roku, miasto zostało przebudowane i zmodernizowane. W Zagrzebiu wznoszone są budynki użyteczności publicznej, budowane są fontanny, parki, infrastruktura miejska, usługowa i transportowa. Zagrzeb obfituje w zabytki i inne obiekty, które świadczą o burzliwej przeszłości miasta. Polecamy zobaczyć kolumnę Maryi z aniołami i fontanną, posąg Josipa Strossmayera, posąg Bana Josipa Jelačića (pierwszą dużą rzeźbę w miejscu publicznym w Zagrzebiu), posąg „Myśliciela”, rzeźbę Petara Preradovića, pomnik króla Tomislava, rzeźbę świętego Jerzego w walce ze smokiem (rzeźby inspirowane okresem późnego baroku), posąg Antuna Gustava Matoša, Studnię Życia oraz pomnik Augusta Šenoa.

Spośród zabytków architektury, warto zwiedzić katedrę w Zagrzebiu (najwspanialszą budowlę architektury gotyckiej na południowy wschód od Alp), kościół świętego Franciszka (wczesnogotycki kościół jednonawowy), kościół świętego Marka (bazował na stylu rzymskim, ale wykończenia nawy głównej są w unikalnym gotyckim stylu), wieża Lotršćak (niegdyś główna wieża miasta, a dzisiaj jest znakiem rozpoznawczym Zagrzebia), pałac Haza, Teatr Narodowy, budynek Archiwum Państwowego, kościół świętego Błażeja, budynek Napredak i pawilon Meštrović.

 Oprócz licznych zabytków architektury, miłośnicy historii mogą zwiedzić ponad trzydzieści muzeów i zbiorów galerii. Możesz także spędzić ciekawie czas w kilku centrach rozrywki i około 20 teatrach. Wybierz się na jedną z lokalnych uroczystości i festynów, które odbywają się w Zagrzebiu. Niektóre z nich to Światowy Festiwal Filmów Animowanych, musical Biennale, festiwal muzyki awangardowej, jarmark kwiatów, festiwal teatralno-taneczny oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Osoby lubiące bawić się do białego rana mogą wybrać się do klubów nocnych („Aquarius“, Boogaloo club“, „saloon“, The Best“), barów koktajlowych („Fantasy club“, „Vertigo bar“), klubów („Crazy Horse“, „Jabuka“, „Moćvara“), barów salonowych („Fly! Bar“, „Hemingway lounge bar“, „People's“) i klubów nocnych („Piranha“, „Paradiso klub“).

Entuzjaści kuchni regionalnej mogą spróbować różnych przysmaków, serwowanych w mieście, począwszy od tradycyjnych słodyczy (paprenjak, samoborski bermet oraz ciast), dań mięsnych (jak szynka, ser nadziewany cielęciną, indyk z makaronem i kotlovina), do “štrukli” (chorwackiego najbardziej znanego przysmaku, który może być gotowany, pieczony lub podany w zupie albo jako deser). Wszystkie te specjały można znaleźć w jednej z wielu restauracji, takich jak „Kadena“, „Laguna“, „Kvatrić“ i tawernie „Kod Dida“. Jeśli jesteś amatorem owoców morza, wybierz się do restauracji „Bota Šare“, „Bonaca“ albo tawern „Dida“ i „Burin“.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
ZNAJDŹ KWATERĘ
Gdzie?
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17

Eksploruj Zagreb według rodzajów zakwaterowania

Kontynuuj przeglądanie Zagreb Okręg:

Miejscowości w okolicy

 • Sesvete ( 10,41  km)
 • Sesvetski Kraljevec ( 15,85  km)
 • Komentarze gości o Zagreb

  Bardzo dobry
  3.7
  Łączna ocena gości
  Atmosfera
  3.9
  Bezpieczeństwo
  4
  Plaże
  3.3
  Oferta turystyczna
  3.8
  Przyjacielscy mieszkańcy
  3.7

  0/14

  Zagreb polecane kwatery

  * ceny na czerwiec 2024 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

  • Zagreb,
  • Osoby: 2-4
  • Ocena gości: 4,8
  • Ostatnia rezerwacja przed 1 dni

  Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!

  Members of
  Croatian National Tourist Board
  Association of Croatian travel agencies
  Travelife - Sustainability in tourism
  Secure payment HTZ

  eu logo
  Hamag Bicro logo

  All rights reserved © 2023