Chorvátsko - Ako pricestovať automobilom?

Autom

Pre vstup a jazdu v Chorvátsku potrebujete zelenú kartu poistenia, platný vodičský preukaz a prepravné povolenie. Počas letných mesiacov je zvýšená premávka na hraničných priechodoch, čo môže spôsobiť kratšie zápchy.

V roku 2005 bola dokonšená diaľnica A1 Zahreb – Split., ktorá doplňuje a vytvára spojenie medzi dvoma európskymi smermi: (E-59) Maribor – Zahreb – Split a (E-65) Rijeka – Split – Dubrovnik.

Diaľničné poplatky sa vyberajú na diaľniciach a polodiaľniciach, ako aj na mostoch v závislosti od skupiny vozidla a úseku cesty. Na výberových miestach sa poplatky môžu platiť v hotovosti, kartami (American Express, Diners, Master Card, Maestro, Visa), ako aj v zahraničnej mene (podľa kurzového lístku).

Čerpacie stanice sú otvorené od 7 – 20 hod (v lete aj do 22 hod) a niektoré sú otvorené od 0 – 24 hod. Bezolovnatý benzín je možné tankovať na všetkých staniciach a označený je zelenou značkou.

Dopravné predpisy: V Chorvátsku sa jazdí vpravo. Ak dopravné značenie neoznačuje inak, ohraničenia rýchlostí sú 130 km/h na diaľniciach a polodiaľniciach, 100 km/h na cestách 1. triedy, 50 km/h v obci a 80 km/h mimo obce. Výška peňažnej pokuty závisí od miery priestupku. Povolená hranica alkoholu v krvi ja 0,05%.

Informácie o stave ciest si môžete pravidelne vypočuť na chorvátskom rádiu, a to vo viacerých jazykoch.

Dopravnú nehodu treba ihneď prihlásiť na polícii na číslo 192

Pomoc na ceste 987 ( ak voláte zo zahraničia alebo z mobilu vytočte +385 1 1987

Stav na cestách 062 777 777

Chorvátsky autoklub (HAK) +385 1 66 11 999

Rent-a-car: Vodič musí byť starší ako 23 rokov a vlastniť vodočský preukaz. Väčšina medzinárodných rent-a-car agentúr má svoje pracoviská vo väčších chorvátskych mestách.

Taxi služba je k dispozícii vo všetkých mestách a väčších turistických centrách (tel. +385 1 970)

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2022