Park prírody Pohorie Velebit

Pohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie VelebitPohorie Velebit

ďalšie fotky

Zatvor

     
 • Share

Velebit je skutočným radom prírodných pozoruhodností, vďaka čomu bol vyhlásený parkom prírody: nezvyčajné steny, kaňony, hlboké priepasti, jamy a jaskyne, ako aj endemické organizmy. Skutočnosť, že sú v oblasti Velebitu vyhlásené dva národné parky, mu dáva pomenovanie „park národných parkov“. V roku 1978 bol zaradené do svetovej siete biosférických rezervácií – Program UNESCO „Človek a biosféra“.

V oblasti parku sa nachádzajú stanovištia endemických druhov fauny a flóry. Najznámejšími sú: z rodu skalničiek endemitská Degenija velebitica, Sibiraea croatica, netopier dlhonohý (Myotis capaccinii) a rys ostrovid (Lynx lynx). Velebit je bohatý na jaskyne, najznámejšie sú „Cerovačke špilje“ blízo Gračaca a jaskyňa Paklenica pri Starigrade. V minulosti bolo toto územie hustejšie osídlené, čo zanechalo viditeľné stopy, ako sú zrúcaniny obytných a dobytkárskych domov, sakrálnych objektov a kultúrnych pamiatok. Sú svedkami o živote v minulosti, zvykoch a kultúre tunajších obyvateľov.

V parku sú početné značené turistické trasy, najznámejšia je Premužičeva cesta (Premužićeva staza). Z horských vrcholcov je nádherný výhľad na Jadranské more a ostrovy. V parku je okrem iného možný aj rafting na rieke Zrmanja, alpinizmus, športový rybolov a vysokohorská turistika.

Na Velebit sa dostanete z prímorskej oblasti zo smerov od Jablanca, Karlobaga a Starigrad-Paklenice a z horskej oblasti Lika (od miest Otočac, Gospić). V samotnom Velebite je možné ubytovať sa v jednej z horských chatách a domovoch (www.pp-velebit.hr)

Pamiatky:

Carsko vrilo - fontána s prameňom velebitskej pitnej vody. Vyviera pod priesmykom Vratnik, v mieste Majorija pozdĺž cesty Vratnik – Senj. Vystavaná je v klasickom štýle.

Pisani kamen - epigrafická pamiatka zo štvrtého storočia, nachádza sa nad obcou Kosinjski Bakovac v lese pri prameni Begovača. Na tejto kamenej stene je nápis v latinskom jazyku, ktorým sa rodu Ortoplini povoľuje prístup k vode z prameňa Begovača zo strany rodu Parentini.

Kubus (Ura, Kocka) - v mieste Baške Oštarije, pri ceste Gospič sa nachádza pamiatka z roku 1846 známa pod názvami Kubus, Ura alebo Kocka. Jedná sa o skresaný kameň s rozmermi 1,25m x 1,25m stojaci na štyroch kamenných guliach. Kocka bola postavená pri príležitosti dokončenia stavby cesty z Gospiča do Karlobaga (1844-1850). Ku pamätníku vedie 33 schodov.

Hraničný kameň - pozdĺž starej cesty Sv. Rok – Obrovac sa nachádza zachovaný hraničný kameň. Tento často nazývaný aj halánsky kameň, je pamiatkou na výstavbu cesty z roku 1833.

Mirile - „mirile“ kamene viazané na pohrebné zvyky velebitského obyvateľstva. Keďže cintorín bol pomerne vzdialený od príbytkov, tieto kamenné platne slúžili pre odkladanie mŕtvych pri ceste na cintorín, pretože mŕtveho podľa svojich zvykov nesmeli položiť na zem. Pre tunajšie obyvateľstvo boli „mirile“ akousi kultúrnou charakteristikou. Boli dôležitejšie od hrobu, kde bol mŕtvy pochovaný a boli označované na pamiatku zosnulého. Tento zvyk pretrvával do polovice dvadsiateho storočia, neskôr úplne prestáva.

Ukáž viac  Zatvor 

Komentáre hostí


0/0
Svojimi pripomienkami a komentármi nám pomôžete aktualizovať informácie na našej webovej stránke. Vopred ďakujeme!
Zobraziť na mape Zobraziť na mape
NÁJDI UBYTOVANIE
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pohorie Velebit - Odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

 • Arbanija (Ciovo),
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,7
 • Posledná rezervácia pred 12 deň
Dom - Okrug Donji (Ciovo) Vila Boulder Od 430 €
 • Okrug Donji (Ciovo),
 • Osoby: 2-10
 • Hodnotenie hostí: 4,9
Dom - Vrboska - ostrov Hvar Dom Lara Od 120 €
 • Vrboska - ostrov Hvar,
 • Osoby: 6-9
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Vir - ostrov Vir,
 • Osoby: 5-8
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 1 deň

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2023