Dubrovnik - Pamiatky UNESCO Chorvátsko

DubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnik

ďalšie fotky

Zatvor

     
 • Share

Dubrovník, perla Jadranu, mesto jedinečných kultúrnych a politických dejín, je súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1979. Svoju nezávislosť zažíva po 13. storočí, kedy sa rozvíja Dubrovnícka republika, obchodná mocnosť v Stredomorí. Dubrovnik si strážil slobodu obchodu a diplomatických vzťahov, ale aj silnými hradbami a vežami.

Aj dnes sú hlavným lákadlom masívne hradby, 2 km dlhé, vo výške 25 m, s pevnosťou a vežami. Sú postavené a rekonštruované od 12. do druhej polovice 17. storočia, z východnej strany mesta stráži pevnosť Revelin, a zo západnej pevnosť Lovrienac.

Revelin bola postavená podľa vzoru španielskeho architekta Antonia Ferramolino. V pevnosti sú nádherné vnútorné priestory, ktorá slúžila ako radnica a štátna pokladnica. Pred pevnosťou Revelin smerom k moru z terasy v tvare námestia s krásnym výhľadom na prístav, ktorý hostí letný festival Dubrovačke ljetne igre.

Pevnosť Lovrienac sa nachádza na útese vysokom 40m. V priebehu rokov slúžila rôznym účelom, a po druhej svetovej vojne bola vrátená do pôvodného stavu s nápisom na predných dverách: "NON BENE PRO TOTO LIBERTAS VENDITUR AURO" – Sloboda nie je na predaj ani za všetko bohatstvo sveta. Dnes je známa ako ideálne prostredie pre predstavenie Shakespearovho Hamleta počas letného festivalu Dubrovnik.

Brána Pila, sú prvým stretnutím s mestom od západu. Vonkajšia brána v tvare renesančného oblúku bola postavená v roku 1537 v stene pevnosti s rovnakým názivom z roku 937. Nad hlavným vchodom je veľká socha sv. Vlacha, patróna Dubrovníka, dielo Ivana Mestrovića. Minčeta, najsevernejšia pevnosť, dostala meno po šľachtickej rodine Menčetić. Je to veľká kruhová veža s najvyšším bodom, a ponúka nádherný výhľad na mesto. Brána Ploče východná mestská brána, podobne ako brána Pila, s vonkajšou a vnútornou bránou s kamenným mostom nad priepasťou a dreveným mostom na spúšťanie.

Zemetrasenie v roku 1.667 po ktorom nasledovali aj požiare naškodili Dubrovníku. Avšak, obnovou sú zachované kostoly, kláštory, paláce a fontány. Začiatkom 90. rokov, počas agresie na Chorvátsko, Dubrovník bol opäť výrazne poškodený. Našťastie krásu a pôvab mestu vrátili chorvátsky reštaurátori s pomocou reštaurátorov z celého sveta v spolupráci s UNESCO.

Iné zaujímavosti

Veľká Onofriová fontána, Stradun, františkánsky kláštor, rektorov palác, Palác Sponza, kostol sv. Vlaha, Orlandov stĺp.

Osobitné miesto v kultúrnom živote mesta májú Dubrovačke ljetne igre (Letný Festival), ktorý sa koná od roku 1950 na otvorenej scéne (pred katedrálou sv. Vlaha, pevnosťou Lovrienac a Revelin, Lokrum), alebo v autentickom priestore (rektorov palác, átrium Palácu Sponza, katedrála sv. Vlacha) Dubrovnik International Film Festival každoročne hostí slávnych režisérov, hercov, hudobníkov a ďalší ch návštevníkov z celého sveta.

Ukáž viac  Zatvor 

Komentáre hostí


0/0
Svojimi pripomienkami a komentármi nám pomôžete aktualizovať informácie na našej webovej stránke. Vopred ďakujeme!
Zobraziť na mape Zobraziť na mape
NÁJDI UBYTOVANIE
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Dubrovnik - Odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2023 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Apartmán - Dubrovnik Apartmán Miho Od 18 €
 • Dubrovnik,
 • Osoby: 4
 • Hodnotenie hostí: 4,7
 • Posledná rezervácia pred 16 hodina
 • Dubrovnik,
 • Osoby: 2-3
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 4 deň
 • Dubrovnik,
 • Osoby: 1-2
 • Dubrovnik,
 • Osoby: 1-2

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2023