Uzyskaj zniżkę 10 % z kodem:

WYŁĄCZNIE NA REZERWACJE NOCLEGU.

AGBEE10
Akcja trwa do:
DNI
GODZIN
MINUT
SEKUND

Dubrovnik - Dziedzictwo UNESCO Chorwacja

DubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnikDubrovnik

Więcej zdjęć

Zamknij

     
  • Share

Dubrownik, perła Adriatyku, miasto o wyjątkowej kulturalnej i politycznej historii, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Od XIII w. pozostaje niezależne w ramach Republiki Dubrownickiej, handlowej potęgi basenu Morza Śródziemnomorskiego. Utrzymywał swoją niepodległość głównie dzięki zręcznej dyplomacji, polegającej na sprytnym handlowym lawirowaniu między Turcją a Wenecją, jak również dzięki położeniu i murom obronnym.

Aktualnie masywne mury obronne z wieżami i twierdzami są największą atrakcją tego miasta. Mają 2 km długości i 25 m wysokości. Budowane i dobudowywane od XII w. do drugiej połowy XVII w. Na stronie wschodniej znajduje się twierdza Revelin, na zachodniej Lovrijenac.
Twierdza Revelin została wzniesiona według projektu hiszpańskiego architekta Antonio Ferramolino. W twierdzy znajdują się wspaniałe wnętrza, które służyły za ratusz i skarbiec państwowy. Przed twierdzą, w kierunku morza rozciąga się taras w kształcie placu, z otwartym widokiem na port, na którym odbywa się Letni Dubrownicki Festiwal. Twierdza  Lovrijenac położona jest na klifie o wysokości 40 m. Przez lata służyła różnym celom. Po II wojnie światowej została przywrócona do pierwotnego stanu, a na jej drzwiach zamieszczono napis: "NON BENE PRO TOTO LIBERTAS VENDITUR AURO" – „ Nie sprzedaje się wolności za złoto”. Aktualnie słynie jest jako idealna scena do Hamleta Szekspira podczas letniego festiwalu.

Brama Pile stanowi pierwsze spotkanie z miastem od strony zachodniej. Zewnętrzne drzwi mają kształt renesansowego łuku, zbudowane zostały w 1537 roku w ścianie półkolistej twierdzy  z 937 roku. Nad wejściem głównym umieszczono wielki posąg św. Błażeja, patrona Dubrownika, dzieło Ivana Meštrovića. Minceta, najbardziej na północ wysunięta wieża obronna, została nazwana na cześć arystokratycznej rodziny Menčetić. Z górującej nad miastem okrągłej wieży rozciąga się wspaniała panorama Dubrownika i jego najbliższych okolic.
Brama Ploče jest wschodnią bramą miejską, podobną do Pile, z zewnętrznymi i wewnętrznymi drzwiami, z kamiennym mostem nad fosą i drewnianym, zwodzonym.

Trzęsienie ziemi w 1667 roku i pożary spustoszyły Dubrownik. Na szczęście odrestaurowano i odzyskano kościoły, klasztory, pałace i fontanny. Na początku lat 90-tych, podczas agresji na Chorwację, Dubrownik po raz kolejny został poważnie zniszczony. Jego piękno i urok przywrócili chorwaccy konserwatorzy zabytków i konserwatorzy z całego świata, we współpracy z UNESCO.

Inne atrakcje

Wielka fontanna Onofrio, która stanowi końcowy punkt 12-kilometrowego wodociągu zaopatrującego miasto w wodę od 1438 roku. Jej nazwa pochodzi od włoskiego architekta Onofria della Cava. Znajduje się na początku głównej ulicy miasta ( Stradun ). Stradun rozciąga się w kierunku wschód - zachód, między dwiema miejskimi bramami. Jest ulubionym deptakiem krajowych i zagranicznym turystów.

Klasztor Franciszkanów został zbudowany w stylu romańsko-gotyckim. Jego najstarszą i najbardziej interesującą część stanowi krużganek, zbudowany w latach 1327-1348 przez kamieniarza Mihoje Brajkova z Baru. W muzeum klasztoru znajduje się najstarsza apteka w Europie, założona w 1317 roku. W bibliotece zachowane są drukowane dzieła i rękopisy. Słynie również z historycznych rękopisów muzycznych z ponad dziesięcioma tysiącami kompozycji, co czyni ją jedną z najważniejszych w Europie.

Pałac Rektorów był rezydencją  Rektorów Dubrownika. Rektor ( knez ) stał na czele władzy wykonawczej (Mała Rada - Consilium minus). Politykę zagraniczną prowadził Senat (Consilium Rogatorum), władza ustawodawcza była w rękach rady, którą tworzyła szlachta (Wielka rada - Consilium maius). Wcześniej był tu zamek obronny z XII-XIII wieku, zniszczony w wyniku wybuchu prochu w roku 1435. Pałac zaprojektował i wzniósł Onofrio della Cava.

Pałac Sponza – został wniesiony 100 lat po Pałacu Rektorów w stylu będącym mieszanką późnego gotyku i renesansu. Służył za urząd celny i mennicę. Aktualnie znajduje się tu dubrownickie archiwum z najważniejszymi dokumentami Republiki Dubrownickiej. Według legendy św. Błażej uratował mieszkańców Dubrownika przed atakiem Wenecjan w X w. Na jego cześć wzniesiono kościół na miejscu dawnego kościoła romańskiego. Kościół św. Błażeja (św. Vlaha) został wybudowany w 1715 roku w stylu barokowym. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione ,a na głównym ołtarzu znajduje się figura św. Błażeja, który w trzyma w dłoni makietę miasta sprzed trzęsienia ziemi. Interesującym jest fakt, że figura nieuszkodzona przetrwała wielkie trzęsienie ziemi, które zniszczyło stary kościół.

Kolumna Orlanda - kamienna kolumna z wizerunkiem rycerza Orlando. Płaskorzeźbę rycerza wykonał w 1418 roku Bonino z Mediolanu z pomocą miejscowych rzemieślników. Istnieje legenda, że Orlando w VIII wieku pomógł mieszkańcom Dubrownika oprzeć się przed atakiem piratów. Długość prawego przedramienia Orlanda służyła jako oficjalny wyznacznik miary a czasach Republiki Dubrownickiej - był to tzw. łokieć dubrownicki, mierzący 51,2cm.

Szczególne miejsce w życiu kulturalnym miasta zajmuje Dubrownicki Letni Festiwal (Dubrovnik Summer Festival), który odbywa się od 1950 roku na otwartych scenach ( przed katedrą św. Błażeja, twierdzą Lovrijenac i Ravelin, na wyspie Lokrum ) lub wewnątrz wspaniałych pomieszczeń ( w Pałacu Rektorów, atrium Pałacu Sponza, w katedrze św. Błażeja ). Dubrownik International Film Festival ( Międzynarodowy Festiwal Filmów w Dubrowniku ) co roku gości znanych reżyserów, aktorów, muzyków, a także odwiedzających z całego świata.

Więcej  Zamknij 

Komentarze gości


0/0
Opisy na stronie internetowej mogą ulec zmianie. Wasze komentarze pomogą nam w zaktualizowaniu opisów. Z góry dziękujemy!
Zobacz na mapie Zobacz na mapie
ZNAJDŹ KWATERĘ
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17

Dubrovnik - Polecane kwatery

* ceny na czerwiec 2024 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

  • Dubrovnik,
  • Osoby: 2-4
  • Ocena gości: 4,4
  • Ostatnia rezerwacja przed 2 godzin
Dom - Dubrovnik Willa Franica Od 5161 zl
  • Dubrovnik,
  • Osoby: 1-9
  • Ostatnia rezerwacja przed 12 godzin
Dom - Dubrovnik Willa TEREZA Od 2580 zl
  • Dubrovnik,
  • Osoby: 1-8
  • Ostatnia rezerwacja przed 12 godzin
  • Dubrovnik,
  • Osoby: 4-6
  • Ostatnia rezerwacja przed 6 dni

Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024