Park Narodowy Wyspa Mljet

Wyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa MljetWyspa Mljet

Więcej zdjęć

Zamknij

     
 • Share

Na podstawie opisów zamieszczonych w starogreckim eposie Odyseja Homera, liczni badacze i eksperci zgodnie twierdzą, że to właśnie Mljet jest wyspą Ogygia – piękną wyspą, na której nimfa Kalipso zatrzymała Odyseja na siedem lat. O pięknie wyspy mówi również jego starożytna nazwa Melita, która pochodzi od greckiego "melite nesos", co znaczy: „miodowa wyspa”.

Park Narodowy Mljet został ogłoszony parkiem w 1960 roku i obejmuje zachodnią część wyspy. Głównym powodem uznania tej części wyspy parkiem narodowym była ciekawa i urozmaicona linia brzegowa, bujna roślinność i lasy. W południowej części wyspy, morze prawie niezauważalnym przesmykiem wdziera się w wyspę tworząc Wielkie Jezioro, a dalej w głąb lądu jeszcze węższym korytarzem przechodzi w Małe Jezioro. Pomimo, że są słone, krajobrazowo postrzegane są jako jeziora. Obfitują w różne skorupiaki, małże, ostrygi, a ich plankton był niejednokrotnie przedmiotem wielu badań naukowych.

W południowej części Wielkiego Jeziora znajduje się wysepka Św. Marii ze starożytnym klasztorem benedyktyńskim i kościołem pochodzącym z XII wieku. Obecny budynek klasztoru jest dwupiętrowym renesansowym obiektem zamkniętym z dwu stron dziedzińcem. W części południowo – wschodniej znajduje się wieża obronna, a wszystkie budowle na wysepce ( łącznie z kościołem ) tworzą całość obronną. Aktualnie w klasztorze znajduje się restauracja, którą bez wątpienia warto odwiedzić. Roślinność tej zielonej wyspy, szczególnie na terenie Parku Narodowego jest wyjątkowo bujna i interesująca. Las sosny alepskiej (Pinus halepensis Mill.) w pobliżu jeziora uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w basenie Morza Śródziemnomorskiego. Od czasu sprowadzenia na wyspę mangustowatych (mungos mungo), małych zwierzątek, które żywią się żmijami, wężami i jaszczurkami, nie ma tu jadowitych węży, ale również mniejszej dzikiej zwierzyny. Z bogatej i różnorodnej fauny terenu brzegowego największą atrakcję stanowi mniszka śródziemnomorska (albiventer Monachus). Jest to rzadkim i chronionym gatunkiem foki na Adriatyku.

Park Narodowy Mljet można odwiedzić promem z Dubrownika lub licznymi statkami wycieczkowymi z wysp Korcula, Hvar i Brac, z Makarskiej i półwyspu Peljesac. Statki przeważnie zatrzymują się w porcie Pomena. Odwiedzający wyspę mogą rozkoszować się słońcem i morzem lub spacerować ścieżkami wokół jeziora na szczyt Montokuc, z którego roztacza się przepiękny widok na cały park.

Cena biletu: 90-100kn.

Więcej informacji: http://www.np-mljet.hr/

Więcej  Zamknij 

Komentarze gości

Opisy na stronie internetowej mogą ulec zmianie. Wasze komentarze pomogą nam w zaktualizowaniu opisów. Z góry dziękujemy!
 Dodaj komentarz
ZNAJDŹ KWATERĘ
Gdzie?
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17

Wyspa Mljet - Polecane kwatery

* ceny na lipanj, 2019 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

 • Prizba,
 • Osoby: 5-7
 • Ocena gości: 4,6
Dom - Vela Luka - wyspa Korcula Willa Rosada Od 873 zl
 • Vela Luka - wyspa Korcula,
 • Osoby: 5-8
 • Ocena gości: 4,9
 • Brna - wyspa Korcula,
 • Osoby: 6-8
 • Ocena gości: 4,5
 • Pasadur - wyspa Lastovo,
 • Osoby: 1-2
 • Ocena gości: 4,8
 • Ostatnia rezerwacja przed 10 dni

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Simply the best
Travelife - Sustainability in tourism
Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!
Dziękujemy! Błędny adres e-mailowy