Park přírody Velebit

VelebitVelebitVelebitVelebitVelebitVelebitVelebitVelebitVelebitVelebitVelebit

více obrázků

Zavři

     
 • Share

Velebit se stal přírodním parkem díky velkému množství přírodních krás; neobvyklým skalám, kaňonům, hlubokým propastem a jeskyním, ale také výskytu četných endemických druhů rostlin a živočichů. Protože jsou na Velebitu dva národní parky, říká se mu také „park národních parků“. V roce 1978 byl zařazen do Světové sítě rezervací biosféry ("Program člověk a biosféra" v rámci UNESCO).

V pohoří Velebitu najdeme četná různorodá stanoviště mnohých endemických druhů flory a fauny. Nejznámější jsou Velebitská degenija (Degenija velebitica),  skalnička sibiřanka (Sibiraea croatica), netopýr dlouhonohý (Myotis capaccinii) a rys ostrovid (Lynx lynx).

Na Velebitu se nachází mnoho jeskyň, od kterých jsou nejznámější Cerovačke jeskyně v blízkosti Gračaca a jeskyně Paklenice u Starigradu. V minulosti tuto oblast obývalo velké množství lidí, kteří zde zanechali stopy v podobě zřícenin pastýřských domů, sakrálních objektů a kulturních památek. Tyto památky dnes svědčí o životě v minulosti, o zvycích a kultuře obyvatel těchto tajemných hor. 

V parku je více turistických tras, nejznámější z nich je Pemužićeva stezka. Z horských vrcholků je nádherný výhled na Jaderské moře a ostrovy. V parku si můžete vyzkoušet rafting na řece Zrmanji, alpinismus, sportovní rybolov a pěší turistiku. 

Na Velebit se dostanete z pobřeží (Jablanac, Karlobag, Starigrad Paklenica) a z Lika (Otočac, Gospić). V samotném pohoří Velebit najdete ubytování ve více ubytovacích zařízeních a horských chatách (www.pp-velebit.hr).


Zajímavosti:

Carsko vrilo -  fontána s pramenitou pitnou vodou Velebitu.  Nachází se pod hřebenem Vratnik, v místě Majorija, vedle cesty Vratnik-Senj. Postavena je v klasicistickém stylu. 

Pisani kamen – Nad Kosinjski Bakova, v lese Begovača u pramenu Begovača, se nachází „Pisani kamen“,  epigrafická památka ze čtvrtého století.  Na této kamenné desce je latinský nápis, ve kterém se plemenu Ortoplini od plemena Parentini dovoluje přístup k pramenu Begovača. 

Kubus (Hodiny, Kostka) – V Baške Oštarije, u cesty Gospić – Karlobag, se nachází památník z roku 1846 známý jako Kubus, Ura nebo Kocka (kostka). Řeč je o klesaném kamenu o velikosti 1,25 x 1,25 m položeném na čtyřech kamenných koulích. „Kostka“ zde byla umístěna jako památník dokončení výstavby cesty z Gospiće do Karlobagu (1844.g. - 1850.g ). K památníku vede 33 schodů. 

Hraniční kámen – U cesty sv. Rok – Obrovac se nachází zachovalý hraniční kámen. Tento, často nazývaný Halanski kámen, je památníkem výstavby cesty z roku 1833. 

Mirila – Mirila se vztahují k pohřebním zvykům místních obyvatel. Kamenné desky „mirila“ sloužily k odkládání mrtvých na jejich cestě na hřbitov, protože hřbitovy byly mnohdy velmi vzdálené od domů a nebožtící se nesměli odkládat na zem. „Mirila“ byly pro místní obyvatelé velice důležitým prvkem místní kultury. Byli důležitější od hřbitovů, kde byli mrtví pohřbeni a sloužili jako památka na zesnulého. Tento zvyk se zachoval do 50. let 20. století, po němž zcela zaniknul.

Viz více  Zavři 

Komentáře hostů


0/0
Svými připomínkami a komentáři nám pomůžete aktualizovat informace na naší webové stránce. Předem děkujeme!
 Přidej komentář
Zobrazit na mapě Zobrazit na mapě
VYHLEDEJ UBYTOVÁNÍ
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17

Velebit - Doporučení ubytování

* ceny za červen 2022 při maximální kapacitě a minimálním pobytu 7 dní

Apartmá - Okrug Gornji (Ciovo) Apartmány Sanja Od 1834 kč
 • Okrug Gornji (Ciovo),
 • Osoby: 3-5
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 7 deň
Apartmá - Brodarica Apartmány Albina Od 1086 kč
 • Brodarica,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,7
Dům - Stomorska - ostrov Solta Dům Ivo Od 3041 kč
 • Stomorska - ostrov Solta,
 • Osoby: 4-6
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 1 deň
Dům - Kraj Dům Coleus Od 3065 kč
 • Kraj,
 • Osoby: 5-6
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 3 deň

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2021