Južnodalmatínske ostrovy

Južnodalmatínske ostrovy INFO

Ostrovy v južnej Dalmácii, Korčula, Mljet, Lastovo a skupina Elafitských ostrovov sa vyznačujú nedotknutou prírodou, dlhou historickou tradíciou rybolovu a pestovania olív. Ubytovať sa môžete na samote v autentických kamenných domoch alebo si prenajať apartmány pri mori .

Korčula

Ostrov krásnych zátok, jaskýň a stredomorských palácov, známy ako rodisko Marca Pola, a tiež je to ostrov s dlhou námornou tradíciou . Najväčší tri destinácie na Korčule sú Vela Luka, Blato a Korčula. Sú tu aj iné krásna strediska, ako je Lumbarda, Pupnat a Zrnovo, Cara, Smokvica a Račišće. Tradičný rytiersky tanec s mečmi " Moreška " sa tu tančídodnes na počesť víťazstva nad Turkami. Ostrov Korčula ponúka tiež veľa športového vyžitia.

Mljet

Ostrov s mimoriadne čistým morom, bohatou stredomorskou vegetáciou a podmorským svetom a piesočnými zátokami . Národný park Mljet sa nachádza v severozápadnej časti ostrova a je známy pre svoje jazera a jazierka. Uprostred " Veľkého jazera " sa nachádza ostrov sv. Márie, kde sú zaujímavé ruiny rímskych stavieb a tiež slávny kláštor svätého Benedikta. Vďaka bohatej, je ostrov Mljet nazývaný " Zeleným ostrovom " a je známy po celom svete . Ostrov Mljet je atraktívne pre milovníkov speleológie, je totiž plný jaskýň a jám, z ktorých najpopulárnejšia je jaskyňa Ulysses, do ktorej môžete vstúpiť z mora.

Lastovo

je jedným z desiatich rajov Stredomoria uvedených v prestížnom zozname World Wildlife Fund. Lastovo charakterizuje číslo 46 : 46 ostrovov, ktoré ho obklopujú, 46 pláží a 46 polí. Prítomnosť mora, ostrovov a útesov, rekreačné programy pri mori, to všetko robí ostrovy v južnej Dalmácii ideálnymi pre pokojnú dovolenku. Navštívte romantické zátoky, ako Zaklopatica a Skrivena Luka Portorus. Malý ostrov kúsok od Lastovo, Saplun, je hrdý na svoje krásne piesočné zátoky.

Mesto Korčula

Nachádza sa v severo - východnej časti ostrova Korčula. Mesto sa skladá zo starého mesta, ktoré sa nachádza na pretiahnuté strane polostrova, a novej časti pozdĺž pobrežia na východ. Narodil sa tu svetovo preslávený cestovateľ a bádateľ Marco Polo. Jeho rodný dom sa stále nachádza v meste. V Korčuli nájdete mnoho historických pamiatok, ktoré svedčia o zaujímavej histórii tohto mesta. Mesto Korčula má svoj vlastný prirodzený klimatizačný systém, ulice boli totiž postavené tak, že tu čerstvý vzduch môže prúdiť aj počas horúcich dní.

Vela Luka

Malé mestečko ležiace v hlbokej a priestranné zátoke na západnej časti ostrova Korčula . Miestni obyvatelia sa zaoberajú poľnohospodárstvom, vinárstvom, pestovaním olív, rybolovom a cestovným ruchom. Vela Luka je druhým najväčším mestom na jadranských ostrovoch a výborným miestom pre kotvenie lodí. Toto miesto sa v posledných rokoch premenilo v atraktívnu turistickú destináciu vďaka svojmu miernemu podnebiu, bohatej turistickej ponuke, čistému moru a zaujímavému kultúrnemu dedičstvu. Vela Luka je známe ako mesto umelcov, maliarov, sochárov a básnikov.

Lastovo

Mesto v severovýchodnej časti ostrova Lastovo. Má všetky rysy stredomorského klímu - mierne a vlhké zimy, teplé a suché leto. Je obklopený 46 menšími ostrovmi a útesmi. Lastovo je ideálnym miestom pre pokojnú dovolenku ďaleko od veľkého turistického davu. Kvalitné ubytovanie, domáce jedlo ( hlavným lákadlom sú homáre ), dobré víno ​​a rekreačné možnosti - plachtenie, surfovanie, rybárčenie, Vám spríjemnia tunajší pobyt. Ostrov má úžasné zátoky ako Zaklopatica a Skrivena Luka, zatiaľ čo ostrov Saplun sa pýši krásnymi piesočnatými plážami.

Sobra

Sobra je prístavné mesto na ostrove Mljet. Miestni obyvatelia sa zaoberajú poľnohospodárstvom, vinárstvom, rybolovom a cestovným ruchom. Po celý rok je mestečko Sobra spojené s Dubrovníkom trajektovú linkou. Počas leta je spojený tiež s Papratnem na polostrove Pelješac. Národný park Mljet sa nachádza iba 29 km od mestečka Sobra.

Kultúra

Ostrov Korčula

 • - Staré jadro mesta Korčula má usporiadanie v tvare rybej kosti rozptýlené na malom polostrove. Na najvyššom svahu sa nachádza hlavné námestie, centrum spoločenského života, menšie námestia sa nachádza hneď vedľa hlavných mestských brán na južnej strane múrov. Stojí tu aj radnica, vojvodský dvor a 9 kostolov.
 • - katedrála sv. Marko - nachádza sa uprostred námestia v mestečku Korčula. Iba tri apsidy sa zachovali z pôvodnej katedrály zo 14. storočia.
 • - Kultúrne centrum - nachádza sa v starom zámku vo Vela Luka a obsahuje cennú archeologickú zbierku neolitických nálezov az rímskych lokalít. Je tu aj zbierka moderného umenia od chorvátskych a zahraničných interpretů.ggg
 • - Vela spilja - chránená archeologická oblasť, na juhozápadnej strane ostrova Korčula. Aktuálne výkopové výsledky nás vracia do doby asi 20 000 rokov pnl ggg
 • - Opatský palác - nachádza sa v meste Korčula, jeho zbierka obsahuje umelecké diela vystavená v šiestich sálach a na nádvorí. Je to jedna z najcennejších cirkevných zbierok v Dalmácii.
 • - rodný dom Marka Pola - nájdete v centre starého mesta, severne od katedrály svätého Marka

Ostrov Lastovo

 • - Kostol sv. Kuzma a Damjana - postavený okolo roku 1474 , je určený nebeským ochrancov ostrova, bratom Kuzma a Damjan. Obraz " Smútok Krista " patrí medzi najstaršie umelecké diela tohto kostola, rovnako ako drevená rokoková sedačka z 18. storočia.
 • - Maják Struga - najstaršie rakúsko - uhorský maják na Jadrane, nachádza sa vo svahu nad zátokou Portorus cca 90m nad hladinou mora a ponúka očarujúci výhľad na otvorené more.
 • - Kostol sv. Luka - pre- románsky kostol postavený v 11. storočia je najstarší kostol na ostrove a tretia najstaršia v Chorvátsku.

Ostrov Mljet

 • - Polače - malý, chránený prístav, ktorý vďačí za svoj ​​názov úžasnému paláci rímskeho cisára. Palác bol postavený Rimanmi a dnes je jednou z najvýznamnejších pamiatok z rímskej doby. Kostoly, baziliky sa datujú do doby rímskej a zdôrazňujú význam Polače vo svojej dobe.
 • - Jaskyňa Ulysses - 15 minút chôdze od dedinky Babino Polje . Predpokladá sa , že tu strávil nejaký čas aj slávny Odysseus , keď bol zajatý a držaný ako väzeň sedem rokov na ostrove nymfy Kalypso . Spektrum farieb vytvorených okolo poludnia je veľmi zaujímavé , Keď slnečné svetlo dopadne na plochu jaskyne, vytvára zvláštnu hru farieb prírody na stenách jaskyne .
 • - Kostol a kláštor sv. Marie - nachádza sa na ostrove sv. Márie, ktorý sa nachádza uprostred " Veľkého jazera". Je to najstarší kostol na ostrove Mljet a vlastne v celom Jadrane.

Výlety

Aj keď ste ubytovaní na jednom z ostrovov v južnej Dalmácii, nenechajte si ujsť návštevu Dubrovníka - jednej z najväčších perál na Jadrane , známe pre svoje staré mestské jadro, obklopené hradbami. Výlety loďou sa Vám určite budú páčiť. Ostrov Korčula, rovnako ako iné južné ostrovy, oplýva plážami a skrytými zátokami , ktoré ohromí každého návštevníka svojou jedinečnou belosťou a tyrkysovým morom. Navštívte ostrov Prozid, kde si môžete vychutnať rôzne domáce i medzinárodné špeciality kuchyne so špeciálnou stredomorskou atmosférou. Navštívte aj tri najväčšie pláže " Bili Boci " na ostrove Prozid. Určite si nenechajte ujsť " ostrov lásky " , malý ostrov s názvom Ošjak. Na tomto unikátnom ostrovčeku panuje neopísateľný pokoj a pohoda nedotknutej prírody. Počas turistickej sezóny je organizovaná doprava na ostrov niekoľkokrát denne. Môžete vyraziť na vlastnú päsť, osobné loďou, taxičluny alebo si prenajať loď. Navštívte mesto Korčula a pozrite si rodné mesto cestovateľa Marca Pola, ktoré je okrem iného známe svojimi renomovanými vínami a mestskými pevnosťami. Na ostrove Mljet sa nachádza rovnomenný národný park Mljet, kde môžete vidieť bohatú faunu a flóru alebo navštíviť kláštor vo Veľkom jazere.

Ostrov Lastovo je ideálny pre prechádzky, jazdu na bicykli alebo loďou. Vydajte sa na celodenný výlet na piesočnatom ostrove Saplun v súostroví Lastovnjaci. Navštívte ostrov Sušac, ktorý má neplodnú vegetáciu. Sú tu početné zátoky, ktoré sú ideálne pre kúpanie a potápanie.

Šport

Ostrovy južnej Dalmácie ponúka výnimočné športové možnosti. Pre odvážnych odporúčame voľné lezenie na kopce a kaňony na ostrovoch Korčula, Mljet a Lastovo alebo stropné dutiny na ostrove Mljet. Preskúmajte jaskyne Ulysses. Nachádzajú sa tu aj ďalšie jaskyne ako Ostasevica a Morvica v strede ostrova. Ak budete chcieť spoznávať ostrovy dôkladne, vydajte sa po cyklistických chodníkoch. Tí, ktorí majú radi plachtenie, si môžu svoju obľúbenú činnosť dopriať na blízkych ostrovoch Hvar a Vis .

Gastronómia

Bohatá gastronomická ponuka a autentickosť z ostrovov v južnej Dalmácii vezmú každému gurmánovi dych. Gastronomické radovánky sú zvláštnosťou na ostrovoch Korčula , Lastovo a Mljet , kde rybári prinášajú ryby, čerstvo vylovené z krištáľovo čistého mora a ekologicky pestovanú zeleninu, ktorej chuť je podčiarknutá domácim olivovým olejom. Tri vynikajúce biele vína - Pošip, Maraština a Grk sú pýchou Korčuly a ponúkajú potešenie pre chuťové bunky . Určite neodoláte sladkej chuti " príkle " ( lievance s hrozienkami a mandľami ) . Uistite sa, že ochutnáte tradičné pečivo : " klasuni " ( torta plnený mandľami ), " hrostule " ( krehké cesto vyprážané v oleji ), " kotonjata " ( želé z dule ) a ďalšie maškrty. Súostrovie Lastovo a Mljet je bohaté na vynikajúce ryby a tak určite ochutnajte grapor guláš s cestovinami, homára, pečená sardely alebo ustrice.

Nočný život

Mljet, Korčula a Lastovo majú bohatú ponuku plážových barov , kde sa s kokteilom v ruke môžete započúvať do zvukov mora. Zatancujte si " Moreška " na Korčule, čo je rytiersky tanec s mečmi , ktorý sa tancuje každé leto ako upomienka na vojny medzi Turkami a kresťanmi . Nenechajte si ujsť letný Silvester v Korčuli , ktorý sa slávi na konci každého júna. Karneval sa koná na ostrove Lastovo v pamäti starej povesti , kedy starí obyvatelia Lastova bojovali proti pirátom. Ak budete chcieť ochutnať miestne špeciality, určite navštívte reštaurácie a taverny na Korčule, Mljet a Lastovo, ktoré majú bohatú ponuku morských špecialít.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Južnodalmatínske ostrovy Región:

Južnodalmatínske ostrovy odporúčanie ubytovania

* ceny od júl 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Apartmán - Zaklopatica - ostrov Lastovo Apartmán Marina Od 100 €
 • Zaklopatica - ostrov Lastovo,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 4 deň
Dom - Zavalatica Dom Julije Od 187 €
 • Zavalatica,
 • Osoby: 4
 • Hodnotenie hostí: 4,7
 • Zaklopatica - ostrov Lastovo,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 3,9
 • Posledná rezervácia pred 3 deň
Apartmán - Vela Luka - ostrov Korcula Apartmán M&N Od 128 €
 • Vela Luka - ostrov Korcula,
 • Osoby: 1-3
 • Posledná rezervácia pred 2 hodina

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024