Jihodalmatské ostrovy

Jihodalmatské ostrovy INFO

Ostrovy v jižní Dalmácii, Korčula, Mljet, Lastovo a skupina Elafitských ostrovů se vyznačují nedotčenou přírodou, dlouhou historickou tradicí rybolovu a pěstování oliv. Ubytovat se můžete na samotě v autentických kamenných domech nebo si pronajmout apartmány u moře.

Korčula

Ostrov krásných zátok, jeskyní a středomořských paláců, známý jako rodiště Marca Pola, a také je to ostrov s dlouhou námořní tradicí. Největší tři destinace na Korčule jsou Vela Luka, Blato a Korčula. Jsou zde i jiná krásná střediska, jako je Lumbarda, Pupnat a Zrnovo, Cara, Smokvica a Račišće. Tradiční rytířský tanec s meči "Moreška" se zde tančídodnes na počest vítězství nad Turky. Ostrov Korčula nabízí také mnoho sportovního vyžití.

Mljet

Ostrov s mimořádně čistým mořem, bohatou středomořskou vegetací a podmořským světem a písečnými zátokami. Národní park Mljet se nachází v severozápadní části ostrova a je známý pro svá jezera a jezírka. Uprostřed „Velkého jezera“ se nachází ostrov sv. Marie, kde jsou zajímavé ruiny římských staveb a také slavný klášter svatého Benedikta. Díky bohaté vegetaci, je ostrov Mljet nazýván „Zeleným ostrovem“ a je znám po celém světě. Ostrov Mljet je atraktivní pro milovníky speleologie, je totiž plný jeskyní a jímek, z nichž nejpopulárnější je jeskyně Ulysses, do které můžete vstoupit z moře.

Lastovo

je jedním z deseti rájů Středomoří uvedených v prestižním seznamu World Wildlife Fund. Lastovo charakterizuje číslo 46: 46 ostrovů, které jej obklopují, 46 pláží a 46 polí. Přítomnost moře, ostrovů a útesů, rekreační programy u moře, to vše dělá ostrovy v jižní Dalmácii ideálními pro klidnou dovolenou. Navštivte romantické zátoky, jako Zaklopatica a Skrivena Luka Portorus. Malý ostrov kousek od Lastovo, Saplun, je hrdý na své krásné písečné zátoky.

Město Korčula

Nachází se v severo-východní části ostrova Korčula. Město se skládá ze starého města, které se nachází na protáhlé straně poloostrova, a nové části podél pobřeží na východ. Narodil se zde světově proslulý cestovatel a badatel Marco Polo. Jeho rodný dům se stále nachází ve městě. V Korčule najdete mnoho historických památek, které svědčí o zajímavé historii tohoto města. Město Korčula má svůj vlastní přirozený klimatizační systém, ulice byly totiž postaveny tak, že zde čerstvý vzduch může proudit i během horkých dnů.

Vela Luka

Malé městečko ležící v hluboké a prostorné zátoce na západní části ostrova Korčula. Místní obyvatelé se zabývají zemědělstvím, vinařstvím, pěstováním oliv, rybolovem a cestovním ruchem. Vela Luka je druhým největším městem na jadranských ostrovech a výborným místem pro kotvení lodí. Toto místo se v posledních letech proměnilo v atraktivní turistickou destinaci díky svému mírnému podnebí, bohaté turistické nabídce, čistému moři a zajímavému kulturnímu dědictví. Vela Luka je známé jako město umělců, malířů, sochařů a básníků.

Lastovo

Město v severovýchodní části ostrova Lastovo. Má všechny rysy středomořského klima- mírné a vlhké zimy, teplé a suché léto. Je obklopen 46 menšími ostrovy a útesy. Lastovo je ideálním místem pro klidnou dovolenou daleko od velkého turistického davu. Kvalitní ubytování, domácí jídlo (hlavním lákadlem jsou humři), dobré víno a rekreační možnosti - plachtění, surfování, rybaření, Vám zpříjemní zdejší pobyt. Ostrov má úžasné zátoky jako Zaklopatica a Skrivena Luka, zatímco ostrov Saplun se pyšní krásnými písčitými plážemi.

Sobra

Sobra je přístavní město na ostrově Mljet. Místní obyvatelé se zabývají zemědělstvím, vinařstvím, rybolovem a cestovním ruchem. Po celý rok je městečko Sobra spojeno s Dubrovníkem trajektovou linkou. Během léta je spojen také s Papratnem na poloostrově Pelješac. Národní park Mljet se nachází pouhých 29 km od městečka Sobra.

Kultura

Ostrov Korčula

Staré jádro města Korčula má uspořádání ve tvaru rybí kosti rozptýlené na malém poloostrově. Na nejvyšším svahu se nachází hlavní náměstí, centrum společenského života, menší náměstí se nachází hned vedle hlavních městských bran na jižní straně zdí. Stojí zde také radnice, vévodský dvůr a 9 kostelů.

 • - katedrála sv. Marko- nachází se uprostřed náměstí v městečku Korčula. Pouze tři apsidy se dochovaly z původní katedrály ze 14. století.
 • - Kulturní centrum- nachází se ve starém zámku ve Vela Luka a obsahuje cennou archeologickou sbírku neolitických nálezů a z římských lokalit. Je zde i sbírka moderního umění od chorvatských a zahraničních interpretů.ggg
 • - Vela spilja - chráněná archeologická oblast, na jihozápadní straně ostrova Korčula. Aktuální výkopové výsledky nás vrací do doby asi 20 000 let př. nl ggg
 • - Opatský palác- nachází se ve městě Korčula, jeho sbírka obsahuje umělecká díla vystavena v šesti sálech a na nádvoří.  Je to jedna z nejcennějších církevních sbírek v Dalmácii.
 • - rodný dům Marca Pola- naleznete v centru starého města, severně od katedrály svatého Marka

Ostrov Lastovo

 • - kostel sv. Kuzma a Damjana - postavený kolem roku 1474, je určen nebeským ochránců ostrova, bratrům Kuzmovi a Damjanovi. Obraz "Smutek Krista" patří mezi nejstarší umělecká díla tohoto kostela, stejně jako dřevěná rokoková sedačka z 18. století.
 • - maják Struge- nejstarší rakousko-uherský maják na Jadranu, nachází se ve svahu nad zátokou Portorus cca 90m nad hladinou moře a nabízí okouzlující výhled na otevřené moře.
 • - kostel sv. Luka - pre-románský kostel postavený v 11. století je nejstarší kostel na ostrově a třetí nejstarší v Chorvatsku.

Ostrov Mljet

 • - Polače - malý, chráněný přístav, který vděčí za svůj název úžasnému paláci římského císaře. Palác byl postaven Římany a dnes je jednou z nejvýznamnějších památek z římské doby. Kostely, baziliky se datují do doby římské a zdůrazňují význam Polače ve své době.
 • - Jeskyně Ulysses - 15 minut chůze od vesničky Babino Polje. Předpokládá se, že zde strávil nějaký čas i slavný Odysseus, když byl zajat a držen jako vězeň sedm let na ostrově nymfy Kalypso. Spektrum barev vytvořených kolem poledne je velmi zajímavé, Když sluneční světlo dopadne na plochu jeskyně, vytváří zvláštní hru barev přírody na stěnách jeskyně.
 • - Kostel a klášter sv. Marie - nachází se na ostrově sv. Marie, který se nachází uprostřed „Velkého jezera“. Je to nejstarší kostel na ostrově Mljet a vlastně v celém Jadranu.

Výlety

I když jste ubytováni na jednom z ostrovů v jižní Dalmácii, nenechte si ujít návštěvu Dubrovníku - jedné z největších perel na Jadranu, známé pro své staré městské jádro, obklopené hradbami. Výlety lodí se Vám určitě budou líbit. Ostrov Korčula, stejně jako jiné jižní ostrovy, oplývá plážemi a skrytými zátokami, které ohromí každého návštěvníka svou jedinečnou bělostí a tyrkysovým mořem. Navštivte ostrov Prozid, kde si můžete vychutnat různé domácí i mezinárodní speciality kuchyně se speciální středomořskou atmosférou. Navštivte i tři největší pláže "Bili boci" na ostrově Prozid. Určitě si nenechte ujít "ostrov lásky", malý ostrov s názvem Osjak. Na tomto unikátním ostrůvku panuje nepopsatelný klid a pohoda nedotčené přírody. Během turistické sezóny je organizována doprava na ostrov několikrát denně. Můžete vyrazit na vlastní pěst, osobní lodí, taxičluny nebo si pronajmout loď. Navštivte město Korčula a prohlédněte si rodné město cestovatele Marca Pola, které je mimo jiné známé svými renomovanými víny a městskými pevnostmi. Na ostrově Mljet se nachází stejnojmenný národní park Mljet, kde můžete vidět bohatou faunu a flóru nebo navštívit klášter ve Velkém jezeře.

Ostrov Lastovo je ideální pro procházky, jízdu na kole nebo lodí. Vydejte se na celodenní výlet na písečném ostrově Saplun v souostroví Lastovnjaci. Navštivte ostrov Sušac, který má neplodnou vegetaci. Jsou zde četné zátoky, které jsou ideální pro koupání a potápění.

Sport

Ostrovy jižní Dalmácie nabízí výjimečné sportovní možnosti. Pro odvážné doporučujeme volné lezení na kopce a kaňony na ostrovech Korčula, Mljet a Lastovo nebo stropní dutiny na ostrově Mljet. Prozkoumejte jeskyně Ulysses. Nacházejí se zde i další jeskyně jako Ostasevica a Morvica ve středu ostrova. Pokud budete chtít poznávat ostrovy důkladně, vydejte se po cyklistických stezkách. Ti, kteří mají rádi plachtění, si mohou svou oblíbenou činnost dopřát na blízkých ostrovech Hvar a Vis.

Gastronomie

Bohatá gastronomická nabídka a autentičnost z ostrovů v jižní Dalmácii vezmou každému gurmánovi dech. Gastronomické radovánky jsou zvláštností na ostrovech Korčula, Lastovo a Mljet, kde rybáři přinášejí ryby, čerstvě vylovené z křišťálově čistého moře a ekologicky pěstovanou zeleninu, jejíž chuť je podtržena domácím olivovým olejem. Tři vynikající bílá vína- Pošip, Maraština a Grk jsou pýchou Korčuly a nabízejí potěšení pro chuťové buňky. Určitě neodoláte sladké chuti "prikla" (lívance s rozinkami a mandlemi). Ujistěte se, že ochutnáte tradiční pečivo: "klasuni" (dort plněný mandlemi), "hrostule" (křehké těsto smažené v oleji), "kotonjata" (želé z kdoule) a další laskominy. Souostroví Lastovo a Mljet je bohaté na vynikající ryby a tak určitě ochutnejte grapor guláš s těstovinami, humra, pečená sardele nebo ústřice.

Noční život

Mljet, Korčula a Lastovo mají bohatou nabídku plážových barů, kde se s koktejlem v ruce můžete zaposlouchat do zvuků moře. Zatančete si "Morešku" na Korčule, což je rytířský tanec s meči, který se tančí každé léto jako upomínka na války mezi Turky a křesťany. Nenechte si ujít letní Silvestr v Korčule, který se slaví na konci každého června. Karneval se koná na ostrově Lastovo v paměti staré pověsti, kdy staří obyvatelé Lastova bojovali proti pirátům. Pokud budete chtít ochutnat místní speciality, určitě navštivte restaurace a taverny na Korčule, Mljet a Lastovo, které mají bohatou nabídku mořských specialit.

Zobrazit více
Zobrazit méně
VYHLEDEJ UBYTOVÁNÍ
Kde?
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17

Pokračovat v prohlídce Jihodalmatské ostrovy Oblast:

Jihodalmatské ostrovy doporučení ubytování

* ceny za červen 2023 při maximální kapacitě a minimálním pobytu 7 dní

Dům - Korcula - ostrov Korcula Dům Nikica Od 3948 kč
 • Korcula - ostrov Korcula,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,8
Apartmá - Zaklopatica - ostrov Lastovo Apartmán Marina Od 1716 kč
 • Zaklopatica - ostrov Lastovo,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 3 dny
 • Vela Luka - ostrov Korcula,
 • Osoby: 2-5
Apartmá - Brna - ostrov Korcula Apartmán Jasenka Od 1373 kč
 • Brna - ostrov Korcula,
 • Osoby: 4
 • Hodnotenie hostí: 3,7

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2023