Peniaze [Chorvátsko]

E-magazín 
Spoznajte Chorvátsko prostredníctvom zaujímavých príbehov našich blogerov!

Peniaze

- platná mena v Chorvátsku je Kuna (1 Kuna = 100 Lipa).

V obehu sú mince v hodnote od 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Lipa, ako aj 1, 2, 5, 10 a 25 Kuna a papierové bankovky v hodnote 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 Kuna.

- zahraničné valuty je možné zameniť v bankách, zmenárňach, poštových úradoch a u väčšiny cestovných kancelárií, hotelov a kampov. Eurošeky sa prijímajú len v bankách.

Banky a zmenarne

Banky

Najväčšie banky v Chorvátsku sú: Zagrebačka banka, Privredna banka, Croatia banka, Splitska banka, Varaždinska banka, Karlovačka banka a Istarska banka.

Zvyčajné otváracie hodiny: Pondelok - piatok od 8 do 19 hod., v sobotu od 8 do 13 hod. Bankomaty môžete nájsť vo väčších mestách a turistických strediskách.

Zmenárne

Zmenárne ako osobitné úrady môžete nájsť vo všetkých väčších mestách a, ako aj vo väčšine menších miest. Taktiež aj všetky hotely majú zmenárne. Kurzové lístky možno nájsť v dennej tlači, pobočkách bánk alebo na našej stránke.

Nákupy a spôsoby platenia

Nákupy

Tradičné predmety ručnej výroby sú najlepšie suvenýry. Predstavuje ich celý rad pletených a háčkovaných predmetov (obrusy, oblečenie) a čipka, strieborných filigránskych šperkov ako aj šperkov z morských koralov a mušlí. Zaujímavé sú predmety z dreva a keramika, ručne vypracované, ktoré možno nájsť pozdĺž celého pobrežia. Ak sa rozhodnete pre nákup odevu alebo obuvi, ceny v obchodoch Vás môžu nepríjemne prekvapiť. Keď nehľadáte značkové oblečenie, odporúčame Vám prehľadať malé butiky a tržnice. Ceny sú oveľa výhodnejšie a aj výber je počas sezóny veľmi dobrý.

Kreditné karty a ostatné spôsoby platby

Štandartné kreditné karty – Eurocard/Mastercard, Diners, American Express a Visa sú zvyčajným spôsobom platenia v Chorvátsku. Všetky obchody, reštaurácie, agentúry, hotely a ostatné predajné miesta, v ktorých je možné platiť kreditnou kartou majú viditeľne umiestnenú nálepku alebo znak logotipa kreditnej karty, ktorú môžete použiť. Hotovosť z kreditných kariet môžete vyzdvihnúť v bankomatoch. Na pošte môžete vyzdvihnúť avans na Eurocard/Mastercard a Diners kreditné karty. Provízia za speňaženie cestovných šekov obnáša 2%. Eurošeky a osobné šeky zahraničných bánk je možné zameniť na kuny v zmenárňach alebo v bankách.

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020