Měna [Chorvatsko]

E-magazín 
Poznejte Chorvatsko prostřednictvím zajímavých příbĕhů našich blogerů!

Měna

- oficiální měna v Chorvatsku je Kuna (1 Kuna = 100 Lipa).

Existují mince: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Lip, a 1, 2, 5 a 25 Kuna a papírové bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1,000 Kuna.

- cizí valuta je směnitelná v bankách, směnárnách, poštovních úřadech a ve většině turistických agentur, v hotelích a v kempech. Eurošeky se mění jen v bankách.

Banky a směnárny

Banky

Největší banky v Chorvatsku jsou: Zagrebačka banka, Privredna banka, Croatia banka, Splitska banka, Varaždinska banka, Karlovačka banka a Istarska banka.

Běžná otevírací doba: pondělí - pátek od 8 do 19 h, v sobotu od 8 do 13 h.

Bankomaty můžete najít ve větších městech a v turistických centrech.

Směnárny

Směnárny jako samostatné jednotky můžete najít ve všech větších městech a ve většině menších míst. Také všechny hotely mají směnárny. Kurzovní lístky naleznete v denním tisku, v pobočkách bank.

Nákup a způsob placení

Nákupy

Tradiční předměty ruční výroby jsou nejlepším suvenýrem a zahrnují celou řadu předmětů od košíkářských, háčkovaných (ubrusy, oděvy) i krajku až k stříbrným filigránským šperkům z mořských korálů nebo mušlí. Zajímavé předměty ze dřeva nebo z keramiky ruční výroby se mohou najít podél celého pobřeží.

Vydáte-li se kupovat oblečení nebo obuv, nejspíš budete cenami v obchodech nepříjemně překvapeni. Pokud nehledáte značkové oblečení, doporučujeme vám, abyste navštívili malé butiky a tržnici. Ceny jsou zde mnohem příznivější a v sezóně je dobrý výběr.

Kreditní karty a další způsoby placení

Standardní kreditní karty - Eurocard/Mastercard, Diners, American Express a Visa jsou běžný způsob placení v Chorvatsku. Všechny obchody, restaurace, agentury, hotely a další prodejní místa, která při placení zboží a služeb přijímají kreditní karty, mají viditelně nalepenou znak s logem těch kreditních karet, které můžete použít.

Hotovost z kreditní karty si můžete vybrat na bankomatu. Na poště si můžete vyzvednout avans na Eurocard/Mastercard a kreditní karty Diners. Při výplatě cestovních šeků je provize 2%. Eurocheque a osobní šeky cizích bank se mohou zpeněžit ve směnárnách a v bankách.

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020