Riviera Dubrovnik

Riviera Dubrovnik INFO

Riviéra sa tiahne od delty rieky Neretvy k mysu Ostro na juhu Chorvátska. Špecifikom tejto oblasti je, že je prerušená hranicou s Bosnou a Hercegovinou, kvôli čomu budete potrebovať cestovný pas. Je rozdelená do dvoch častí : dolná údolia Neretvy a úzke pobrežné oblasti na úpätí masívu Dinara s niekoľkými ostrovmi, z ktorých najznámejšie sú Korčula, Mljet, Lastovo a súostrovie Elafiti. Pobrežie je posiate zálivy, piesočnými plážami exotické krásy a strmými útesmi. Husté vegetáciu dominujú borovice, cyprusy, olivovníky, citrónovej a pomarančovej plantáže, palmy, kaktusy a agáve. Všetky tieto porasty tu vytvára zvláštnu stredomorskú atmosféru. Riviéra je bohatá na kultúrne , historické i prírodné dedičstvo : mesta Dubrovník - perla Stredomoria, Korčula a Ston, Cavtate, Lopud, Trsteno, Slano, Mali Ston, Orebić, Lastovo a ďalšie. Z prírodných krás stojí za zmienku plošina Rudine, údolia Majková, pole Ston, rieka Ombla ( na jar sa z nej stáva jedna z najdlhších riek v Európe ), národný park Mljet so svojimi jazerami a rezervácie Lokrum. Nielen vďaka týmto miestam splní turistická ponuka v Dubrovníckej riviére očakávania aj veľmi náročných návštevníkov.

Pamiatky

Dubrovník - mesto, ktoré bolo pomenované ako " perla Jadranu ". V priebehu storočí bol Dubrovník kultúrnym centrom, je obklopený takmer 2 km dlhými múrmi, vežami a vežičkami, ktoré ponúka nádherný výhľad na šíre more a okolie mesta. Dokonca aj pred 30 rokmi, bol Dubrovník zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Kostoly, kláštory a múzeá boli vytvorené z jemne vyrezávané kameňa a pripomínajú tak pohnutú históriu a výrazné umelecké tradície mesta. Dubrovník je mesto s veľmi bohatou turistickou ponukou a mnohými plážami, ktoré poskytujú zábavu aj pohodlie vo dne i v noci. Prečítajte si na našom blogu, prečo Vás mesto Dubrovník očarí romantikou a prečo je Banje jednou z 10tich najkrajších pláží na svete.

Cavtat - je mesto krásnych palácov, víl a hotelov, s bujnou vegetáciou, krásnymi plážami a zátokami. Pobrežie mesta Cavtat je obklopené mnohými malými ostrovmi. Tu si môžete vychutnať pokoj v odľahlých zátokách a dlhé prechádzky pozdĺž mora alebo prežiť aktívnu dovolenku plnú zábavy a kultúrnych programov.

Mlini - nachádza sa v krásnej zátoke Zupa, 7 km juhovýchodne od Dubrovníka. Bolo menované podľa mlynov, ktoré boli poháňané z riečky Zavrelja, ktorá je dodnes bohatým prameňom pitnej vody. Bohatá vlhkosť a dostatok slnečného svitu napomohli vzniku voňavých stredomorských záhrad transformujúcich sa do jedinečného ekosystému na Jadrane.

Klek - mestečko s asi 200 obyvateľmi , ktorí sa zaoberajú poľnohospodárstvom, rybolovom a v neposlednom rade cestovným ruchom. Klek zdobí osvetlená promenáda - Lungo Mare, ktorá spája Klek s Radalj. Milovníci športu a aktívnej dovolenky sa môžu tešiť na jazdu na bicykli , stolný tenis, tenis, minigolf, bowling, turistiku, potápanie a plachtenie. Klek je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku.

Ostrov Lopud - leží severozápadne od Dubrovníka a je súčasťou Elafitských ostrovov ktoré sa skladajú z ostrovov : Sipan, Lopud, Koločep, Jakljan , Ruda , Golec a Crkvine a ďalších menších ostrovov. Na ostrove je len jedna osada , ktorá sa tiež nazýva Lopud a dva nádherné zálivy, Lopud a Šunj. Jedna z najkrajších pláží na Jadrane sa nachádza práve v zálive Šunj. Na ostrove nie sú povolené autá, takže si môžete vychutnať neopísateľný pokoj. Viac informácií o ostrove Lopud na našom blogu.

Trsteno - romantické mesto, ktoré je preslávené svojimi 500 rokov starými prírodnými pamiatkami a obrovskými ázijskými lietadlami. Navštívte tunajšie arborétum so záhradnými vilami, akvadukty, vodným mlynom, barokové fontánou s Neptúnom a nymfami.

Mikroklíma

Stredomorská poloha tohto regiónu sa vyznačuje miernymi a vlhkými zimami a horúcimi a vlhkými letami .

Priemerná zimná teplota vzduchu je 17 ° C. Priemerná letná teplota vzduchu je 27 ° C a teplota mora 22 ° C .

Kultúra

Dubrovnik

 • - Mestské hradby - jedna z najväčších fortifikačných pamiatok v Európe . Steny sú 1940 dlhé a dávajú Dubrovníka jeho typický vzhľad, pre ktorý je známy po celom svete. Stena je v niektorých miestach vysoká až 22 m
 • - Rektorskej palác - poznám z historických udalostí, ktoré sa diali v Dubrovníku.
 • - Palác Sponza - križovatka všetkých obchodných ciest. Dnes sa na jeho nádvorí každoročne koná letný festival.
 • - Fontána Onofrio - postavená na konci 14. storočia, ako symbol výstavby mestskej kanalizácie a zavedenie pramenitej vody z 12 km vzdialenej rieky.
 • - Stradun - obľúbená promenáda, ktorej skutočné meno je Placa, oblíbenázejména u mladšej generácie a turistov z celého sveta.
 • - Kláštor " Mali Braca " - nachádza sa tu kláštorná knižnica, ktorá je jednou z najdôležitejších na svete. A tiež je tu jedna z najstarších lekární v Európe, ktorá bola založená v roku 1317.
 • - Lovrijenac - monumentálne a impozantné tvrz u mestských hradieb nachádzajúce sa na 37m vysokej skale.
 • - Tvrz Lovrijenac je známa po celom svete ako ekvivalent dánskeho hradu Elsinore, kde sa odohráva dej Shakespearovho Hamleta.

Trsteno

 • - Letný dom Gucetic - krásna stavba so záhradou, ktorá je tu už od 15. storočia, akvadukt, mlyn, baroková fontána s Neptúnom a nymfami, to všetko na Vás čaká v tomto nádhernom meste.

Ston

 • - Vďaka svojim vežiam a hradom je jednou z najväčších stredovekých miest.

Cavtat

 • - Mauzóleum rodiny Račice je majstrovským dielom najslávnejšieho chorvátskeho sochára Ivana Mestrovic. Nachádza sa na cintoríne sv. Roko.
 • - Rektorskej palác - palác z 16. storočia, ktorý bol kedysi sídlom princa Dubrovníka a dnes je tu galéria.

Ostrov Lokrum

 • - Benediktínsky kláštor - nachádza sa tu botanická záhrada založená v roku 1023
 • - Pevnosť Royal - postavená do podoby hviezdy, ktorá ponúka nádherný výhľad na Dubrovník, Cavtat a okolité ostrovy.

Výlety

Vzhľadom k veľkej rozmanitosti prírodných oblastí a kultúrnych pamätihodností dubrovníckej riviéry sa sem každý návštevník chce vracať znovu a znovu. Riviéra ponúka rozmanitú kombináciu celodenných a poldenných exkurzií na ostrov Mljet, Korčula, do miest Trsteno, Ston, Cilipi a mnoho ďalších. Bez ohľadu na to, v ktorej časti Dubrovníckej riviéry budete, určite nezabudnite navštíviť staré mesto Dubrovníka. Je obklopené kamennými múrmi, ktoré križujú úzke dláždené uličky, útulné kaviarne, zachovalé kostoly, mystické mestskej pevnosti a malebné námestia. Ak prídete na návštevu do mesta Dubrovník osobným automobilom, odporúčame zaparkovať na verejnom parkovisku, len päť minút chôdze od Ilijin Glavica alebo v niektorom z mnohých pouličných parkovísk. Ak máte v úmysle navštíviť niektoré z ostrovov, parkovanie v prístave Gruz bude tým najlepším.

Prečítajte si na našom blogu, ktorú z 10tich atrakcií by ste mali v Dubrovníku určite navštíviť.

Ak chcete spoznať tradíciu tunajšieho života, navštívte pôvodné taverny a hospodárske budovy v Konavle. Ostrov Korčula je rodiskom slávneho moreplavca Marka Pola. Putovať po ostrove Korčula môžete po jednej z mnohých organizovaných turistických trás. V blízkosti sa tiež nachádza národný park Mljet. Kláštor z 12. storočia sa nachádza uprostred jazera na ostrove sv. Márie. Delta rieky Neretvy je veľmi zaujímavá, pretože je pretkaná sieťou kanálov, ktoré obklopujú plantáže pomarančovníkov.

Elafitské ostrovy sa skladajú zo skupiny ostrovov : Sipan, Lopud, Koločep, Jakljan, Rude, Golec, Crkvine a niektorých menších ostrovčekov, kde šľachta stredoveké Dubrovníckej republiky postavila svoje letné sídla ako útočisko počas horúcich letných dní.

Šport

Môžete sa tešiť na plachtenie, veslovanie, plávanie, potápanie alebo rybolov. Jeden z najstarších a populárnych športov na Dubrovníckej riviére je vodné pólo . Tí , ktorí sa zaujímajú o podmorský svet, sa môžu zapojiť do potápačských lekcií v školách potápania v mestách Mljet a Prisapno, ktoré sa nachádzajú na ostrove Korčula. Turisti , ktorí majú radšej " suchozemské športy " poteší početné ihriská, kurty, športové haly, fitness centra s bazénmi, sauny a solária.

Gastronómia

Určite by ste mali ochutnať gastronomické pochúťky v údolí Neretvy, ktorými je úhor alebo žabie guláš.

Ston je známy pre svoje čerstvé mušle, ustrice a mušle.

Obyvatelia Korčule milujú svoje starodávne pokrmy, ako sú makaróny alebo " cukarini ", zatiaľ čo obyvatelia Blata hrdo ponúka výber z osemdesiatich jedál, nápojov a dezertov, ktorých receptúry sú zhromažďované, žiarlivo hliadkovali a takmer každoročne prezentované počas špeciálnych sviatkov.

Na ostrove Korčula môžete ochutnať celý rad lahôdok a špecialít z rýb, kôrovcov, mäkkýšov, morských ježkov. Na ostrovoch Mljet, Sipan, Lopud a Koločep si môžete vychutnať lahodné pokrmy zo sušených rýb a morských živočíchov.

Všetky tieto jedlá by malo nasledovať dobré víno​​, ktorým je napríklad Grk, Pošip alebo Maraština. Môžete navštíviť náš blog a nájsť tu recepty tradičných jedál v Dubrovníku , ako je rožata alebo " špinavé " makaróny.

Nočný život

Dubrovník, ako centrum dubrovnícke riviéry, je známy svojimi hudobnými večermi a hranými predstaveniami v neopakovateľnej atmosfére pevnosti a paláca, ktoré sa konajú počas letného festivalu. Mestské centrum ponúka nepreberné množstvo reštaurácií a barov, kde sa môžete zabávať do skorých ranných hodín. Párty so známymi DJs sú organizované v Lazare a na slávnej pláži Banje.

Zistite, prečo je pláž Banje zvolená jednou z 10tich najkrajších pláží na svete na našom blogu. Známa je tu kaviareň Troubadour, rovnako ako jazzové festivaly a hudobné večery, ktoré tu sú často organizované. Miesta v okolí Dubrovníka ponúka bohatý program , ktorý zahŕňa folklórne večery, večery klasickej hudby, predstavenie dalmatínskych zborov, tradičné rybárske noci a výstavy remesiel.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Riviera Dubrovnik Región:

Riviera Dubrovnik odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Apartmán - Blace (Opuzen) Apartmán Vedran Od 100 €
 • Blace (Opuzen),
 • Osoby: 2-4
 • Posledná rezervácia pred 9 deň
Izba - Slano (Dubrovnik) Izba Vlahović Od 42 €
 • Slano (Dubrovnik),
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 4 deň
 • Repic,
 • Osoby: 4
 • Hodnotenie hostí: 4,7
 • Posledná rezervácia pred 5 deň
Apartmán - Ploce Apartmán LORO Od 128 €
 • Ploce,
 • Osoby: 4-6
 • Posledná rezervácia pred 9 deň

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024