Pula

Miesto: Modrá Istria
PulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPulaPula

ďalšie fotky

Zatvor

     
 • Share

Informácie pre turistov Pula

Pula je moderné mesto s bohatou históriou a množstvom kultúrnych pamiatok. Najväčšie mesto na Istrijskom polostrove Vás očarí svojou  bohatou kultúrou a búrlivou históriou. Zoznámte sa s jeho dejinami  a bohatstvom:  amfiteáter, chrám  sv.Augusta, víťazný oblúk Sergijevac, mestská radnica, Herkulova brána, kaštieľ, dvojitá brána a mestské hradby, kostol a kláštor sv. Františka, kaplnka Marije Formoze a množstvo iných zaujímavostí, ktorými sa mesto môže hrdo pýšiť.  Jeho členité pobrežie a krištáľovo čisté more umožňujú turistom pôžitok z dokonalých pláží z jemného štrku či  kameňov, najznámejšia pláž je Ambrela. Pre tých, ktorí hľadajú oddych ďaleko od masovných pláží sú tu divoké pláže skryté za bujnou zelenou vegetáciou. Pre športovcov sú možnosti zahrať si basketbal, tenis, golf, prípadne vyskúšať lezenie v prírode, potápanie, vychutnať si prechádzky, bicyklovanie alebo podniknúť panoramatický let. Navštívte početné reštaurácie,  ktoré Vám ponúkajú špeciality tohto kraja: istrijská šunka (pršut), ovčí syr, rôzne druhy domácich cestovín , rybacie špeciality a  tartufy (zvláštne druhy podzemných húb). Vo večerných hodinách Vám odporúčame prejsť sa mestom a navštíviť amfiteáter, kde počas letných  dní hosťujú mnohé známe hviezdy svetovej hudobnej scény. Pula je ideálne stredisko, kde strávite vysnívanú dovolenku  naplnenú zaujímavým programom.

Vedeli ste, že?  Mesto bolo založené ilýrskym plemenom Histrijcov, najstaršími obyvateľstvom Istrie. Už v 1.st.p.n.l. bolo vybudované významné osídlie  (Colonia Pietas Iulia Pola).

Legenda hovorí:  Pula je spomenutá v mytologickej bájke o Jazonovi a Medei , ktorí ukradli zlaté plátno.  Kolhidania , ktorí prenasledovali Jazona, došli až do severného Jadranu. Keďže sa im nepodarilo  dolapiť Jazona a vrátiť zlaté plátno, nesmeli sa vrátiť domov a tak na blízkom pobreží, kde žili ilýrske plemená,  založili nové mesto. Nazvali ho Polai, čo znamená „mesto utečencov“.

Nenechajte si ujsť:

Pulská aréna: antická pamiatka v strede Puly. Prvý amfiteáter v meste, vybudovaný ešte v  1.st.p.n.l., dnešnú podobu získal v 1.st.n.l. , keď mohol prijať až 20000 ľudí. Aréna je 6.najväčší antický amfiteáter na svete.

Legenda hovorí:  arénu vystavali víly. Sto víl po celú noc ukladalo kameň na kameň, ale keď sa priblížila ranná zora, museli sa schovať do svojich úkrytov,  a tak aréna zostala do dnes nedokončená.

Triumfálny oblúk Sergijevcov- Zlatá brána: oblúk dala vybudovať rodina Sergijevcov na počesť jej troch príslušníkov, ktorí zastupavali vysoké hodnostárske funkcie  v Pule. Oblúk bol naklonený na mestskú bránu Porta Aurea (Zlatá brána). Brána a hradby boli začiatkom 19.st. v dôsledku urbanizácie zrušené. Oblúk bol vystavaný v korintskom slohu,  jeho východná časť  nebola viditeľná,  a preto zostala klesársky neopracovaná, pričom jeho západná– mestská strana, je bohato vyzdobená.

Herkulesova brána (Herkulova vrata): sa nachádza medzi dvoma okrúhlymi, pravdepodobne stredovekými baštami.  Vybudovaná je z neprofilovaných kamených blokov, pričom na vrchu oblúkového otvoru je dnes  už ťažko rozoznateľná  vyklesaná hlava Herkulesa a jeho palica. Rovnako je poškodený nadpis vedľa palice, o ktorom sa predpokladá, že mal dôležitý historický význam, keďže obsahuje mená  dvoch rímskych hodnostárov.

Fórum: hlavné námestie antickej aj stredovekej Puly sa nachádza na západnej strane mesta pri pobreží. Pri jeho stavbe v 1.st. pred Kristom rozšírené námestie násypom s cieľom získať viac priestoru. Na severnej strane fórumu sa nachádzali  dva rovnaké bočné chrámy a jeden centrálny, zasvätené Jupiterovi, Junone a Minerve. Z nich je dnes úplne  zachovaný Augustov chrám a z druhého bočného chrámu je viditeľný zadný múr, ktorý poslúžil pri stavbe stredovekej radnice v 13.storočí.

Zábava

Pula Vám ponúka bohatý koncertný repertoár. Na námestiach a v uliciach mesta môžete v rôznych kaviarňach natrafiť na živú hudbu a zaujímavé programy a vystúpenia. Ak si chcete nočný živor vychutnať až do rána, odporúčame Vám navštíáviť známe diskotéky.

“Pulská noc – ulicama nášho mesta“ - program  sa koná na šiestich lokalitách, začínajúc od Fóruma a až do Giardina.

Istrian Hand Made - výstava originálnych istrijských suvenýrov a ručných výrobkov.

Istra gourmet - výstava gurmánskych istrijských výrobkov.

Ukáž viac  Zatvor 

Komentáre hostí Pula

Vynikajúce
4.3
Celková známka hostí
Atmosféra
4.4
Istota
4.5
Pláže
3.9
Turistická ponuka
4.2
Priateľskí miestni obyvatelia
4.3

 • Vynikajúce 4
  Ľuboš
  Rodina Slovakia (Slovak Republic)
  2.9.2019
  Ľuboš
  Tichá lokalita, kľud, na oddych dokonalé
 • Veľmi dobrý 3.4
  Patrik
  Rodina Slovakia (Slovak Republic)
  4.8.2014
  pekne plaze,mili domaci,mesto
  dost velka vzdialenost od mora
 • Výborný 5

  Rodina
  12.7.2013
  Nadherné starobylé mesto,v tejto dobe dost rozkopane a zahlučnené opravami,ale ani to nepokazi tu idylku pamiatok.
  možno len parkovanie v meste,
3/90
Zobraziť na mape Zobraziť na mape

Vyber riviéru

NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pula odporúčanie ubytovania

* ceny od august 2020 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Apartmán - Pula Apartmán Katica Od 102 €
 • Pula,
 • Osoby: 6-8
 • Hodnotenie hostí: 4,6
 • Posledná rezervácia pred 9 deň
Apartmán - Pula Apartmány Petra Od 111 €
 • Pula,
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 6 hodina
 • Pula,
 • Osoby: 2
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 1 deň
 • Pula,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,5
 • Posledná rezervácia pred 2 deň

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020