Peljesac

Preskúmať Peljesac

Peljesac INFO

Pelješac, druhý najväčší chorvátsky polostrov sa nachádza na juhu Chorvátska a tiahne sa pozdĺž pobrežia. Je 65 km dlhý a iba 6 km široký. Skalnaté kopce a úrodné údolia sa striedajú s lesmi cyprusov a borovíc. Veľká časť polostrova je pokrytá olivovými hájmi, vinicami a stromami : figovníky, mandľovníky, pomarančovníky a ďalšími. Okolo polostrova Pelješac je celý rad malých i veľkých ostrovov, väčšina z nich sa nachádza v prednej časti zátoky, v ktorej sú umiestnené ostrovčeky Drače a Brijesta. Pelješac je známy pre svoje piesočné a okruhliakové pláže, skryté zátoky, na ktoré sa môžete dostať len loďou alebo na štvorkolke. Slávne pláže na polostrove sú Prapratno, letovisko Vodice, Duba, Trstenica, Dingač a Mirke.

Obyvatelia sa zaoberajú predovšetkým vinárstvom, pestovaním olív, rybolovom a cestovným ruchom.

Väčšie mestá s množstvom turistických zaujímavostí sú Ston, Brijesta, Trpanj, Viganj a Orebič . Pre tých , ktorí chcú stráviť svoju dovolenku na pokojnom dalmatínskom mieste, ďaleko od zhonu a davov sú tu menšie mestečká Žuljana Podobuce a Loviste.

Na polostrov Pelješac sa dostanete autom po hlavnej ceste zo Stonu. Pri cestovaní autom zo Splitu na polostrov budete potrebovať pas, kvôli hraniciam s Bosnou a Hercegovinou. Pelješac má trajektové spojenie z Ploče, Korčuly a Mljet.

Zaujímavosti :

Orebič - najväčšie mesto na polostrove sa nachádza v juhozápadnej časti na úpätí hory sv. Eliáš. Orebić je kolískou námorných kapitánov a námorníkov, ktorých bohatá tradícia sa zachovala v námornom múzeu Orebič ponúka širokú škálu turistických atrakcií, rovnako ako ubytovanie v hoteloch a súkromných apartmánoch. V zátoke Trstenica je veľká piesočná pláž, ak ste však milovníkmi samoty, nájdete mnoho skalnatých zátok a zálivov s malými plážami. Okolie je vhodné pre pešiu turistiku, turistiku a zber rastlín a ponúkne Vám tiež možnosť vyskúšať a kúpiť si domáce víno alebo sherry. Počas leta sa tu konajú festivaly a rôzne koncerty ako napríklad " Večery folklóru " alebo " Noc Pelíšky plachiet ".

Ston - je malé mesto, ktoré leží na samom začiatku polostrova Pelješac. Je známe aj ako "mesto soli ". Nachádza sa tu najdlhší kamenný múr v Európe ( 8 900 metrov ). V tomto meste je najvýznamnejšou aktivitou výroba vína. Prezrite si kostol Panny Márie, Kastio, úrad Dubrovníckej republiky, palác rektora, Napoleonova ceste a mnoho ďalších.

Trpanj - krásne mestečko zasadené na severozápade polostrova Pelješac . Je to jedna z najstarších osád na polostrove. Populácia sa venuje rybolovu a cestovnému ruchu. V lete sa tu koná veľa podujatí : nočné rybárčenie, turnaja v bowlingu, popovej koncerty, somárov preteky a rada ďalších festivalov. Trpanj je bohatý na krásne pláže ako sú " Pozor " , " Luka " " Divna " " Dubaj " a pláž " Jazero " .

Viganj - malé turistické mesto v západnej časti polostrova Pelješac, ktoré sa nachádza len 8 km od Orebiča. O Viganj sa hovorí, že je ako botanická záhrada s bohatou ponukou kvetín a rastlín, ktoré námorníci priniesli svojim milovaným ženám ako darček z ciest. Obyvatelia sa po celé desaťročia zaoberajú poľnohospodárstvom , rybolovom a teraz aj cestovným ruchom. Mesto je bohaté na kamienkové pláže, je veľmi vhodné pre športové a aktívnu dovolenku.

Mikroklíma

Polostrov Pelješac sa nachádza v stredomorskej klimatickej zóne . Severovýchodná časť polostrova je chladná a suchá , pretože sú pod vplyvom vetra , zatiaľ čo juhozápadnej je teplejšie a vlhkejšie . Priemerná teplota vzduchu je 7 ° C v januári a 26 ° C v júli .

Kultúra

Orebič

 • - múzeum námorníctva - nachádza sa na promenáde pri mori. Múzeum predstavuje rôznorodú štruktúru historickej dôležitosti Námorný pre námorný priemysel Orebic. Archeologické oddelenie obsahuje staré, väčšinou rímske a pohanské, ranokresťanské predmety z každodenného života. Múzeum tiež obsahuje fotografie plachetníc polostrova Pelješac, lodné náradie, zbrane , atlasy, námorné školské knihy a mnoho ďalších zaujímavostí.
 • - františkánsky kláštor a kostol Panny Márie Anjelské - nachádza sa 150 mnm a ponúka tak nádherný výhľad na ostrovy Korčula, Mljet a Lastovo.
 • - kostol Panny Márie Deloria - jeden z najväčších kostolov mimo kostoly v Dubrovníku. Bol postavený v roku 1681 ako súčasť františkánskeho kláštora, kde Mato Celestín Medovica - jeden z najväčších chorvátskych maliarov, žil a pracoval. Jeho obrazy sa nachádzajú v kostole a v kláštornej zbierke.

Ston

 • - mestské steny a opevnenia - celková dĺžka 5,5 km, múry boli posilnené 40 vežami a 5tich pevnosťami. Komplex obrany Stonu bol v procese tvorby takmer štyri storočia, kvôli terénnym úpravám a vývoji zbraní.
 • - jaskyne Gudnja - nachádza sa asi 40 km severozápadne od Dubrovníka v masívnom povojnovom kopci v nadmorskej výške 400m. Vchod do jaskyne je s výhľadom na more a na veľkú časť južného pobrežia Jadranského mora.
 • - kostol sv. Michaela - pre- románsky kostol, ktorý sa nachádza na vrchole kopca, ktorý stúpa nad mestom Ston. V kostole sa nachádza dochované pozostatky najstarších fresiek v tejto oblasti. Dnes je tento kostol jednou z najstarších a najcennejších kultúrnych pamiatok Stonu.

Trpanj

 • - Gradina - pevnosť, ktorá sa nachádza na kopci priamo nad prístavom . Bola pravdepodobne postavená v nebezpečných podmienkach neskorej rímskej dobe, aby bola zaistená plynulá plavba cisárovi Justiánovi. Schodisko a cesta, ktorá vedie k tejto najvýznamnejšej kultúrnej pamiatke, rovnako ako mimoriadne rozhľadňa , bola postavená v roku 1936.
 • - kostol svätého Petra a Pavla - prvýkrát spomína v historických záznamoch z roku 1657. Môžete si tu prezrieť sochu Panny Márie, jedno z najznámejších duchovných diel v tomto kostole.
 • - kostol sv. Roko - nachádza sa na najvyššom kopci v Trpanj a ponúka nádherný výhľad. Bol postavený na základoch staršieho kostola.

Výlety

Poloostrov Pelješac ponúka rôzne kombinácie jednodňových a poldenných výletov na ostrov Mljet, ostrov Korčula, deltu rieky Neretva, do Dubrovník, Medjugorje, a mnoho ďalších. Nezabudnite navštíviť staré jadro mesta Dubrovník. Je obklopené kamennými múrmi, ktoré prepletajú úzke dláždené uličky . Nájdete tu útulné kaviarne, zachovalé kostoly, mystickú pevnosť a námestí. Ak ste došli do Dubrovníka autom, odporúčame zaparkovať vo verejnej garáži alebo v jednom z parkovísk v uliciach. Na našom blogu zistíte, ktorých 10 atrakcií by Vám tu nemalo ujsť .

Na ostrove Korčula sa narodil veľký cestovateľ Marco Polo. Putovať po ostrove Korčula môžete po turistických trasách, ktoré Vás prevedú najkrajšími zaujímavosťami. Zoznámte sa s tancom Moreška, jedným z troch rytierskych tancov, ktoré môžete vidieť len na uliciach tohto krásneho ostrova.

V blízkosti sa nachádza aj národný park Mljet. Môžete si tu urobiť prechádzku pozdĺž Veľkého a Malého jazera . Na ostrove sv. Marie uprostred jazera sa nachádza kláštor z 12. storočia. Delta rieky Neretvy je veľmi zaujímavá, pretkaná sieťou vinutých kanálov, ktoré obklopujú plantáže mandarínok a močiare bohaté na rôzne druhy vtákov ( viac ako 250 ).

Šport

Polostrov Pelješac je známy svojou veternosť, je teda výborným miestom pre plachtenie a surfovanie. Každý rok sa vo Viganj konajú majstrovstvá sveta v kite surfing. Potápačské kluby sa nachádza v Orebic, Viganj, Trstenik a Žuljana. Štrkové cesty okolitých kopcov ponúkajú možnosť cyklistiky.

Gastronómia

Môžete si byť istí, že nebudete sklamaní kuchýň tejto časti Dalmácie. Pelješac je známy vynikajúcimi vínami - Mali, Plavac a tiež vínami zo svetovo preslávených lokalít Dingač a Postup. Ochutnávka týchto kvalitných vín je nevyhnutným obradom pre každého, kto navštívi túto oblasť . K uznávaným bielym vínam patrí : Grk , Pošip a Maraština. Uistite sa, že ochutnáte mušle a ustrice - ulity sa konzumujú takmer v surovom stave a sú známe pre svoje afrodiziakálne účinky. K ďalším lahôdkam patrí bielej ryby - pražma, morský vlk, ďalej chobotnice a sépie, ktoré sú základnými ingredienciami do známych špecialít. Skúste aj tradičné dalmatínske dezerty, rožata a hrustule.

Nočný život

Užite si príjemný večer s piesňou, vínom a miestnymi špecialitami v pôvodných dalmatínskych tavernách alebo sa zúčastnite folkového festivalu s vyprážanými rybami a domácim vínom. Príjemná prechádzka po meste Vám ponúkne zážitok z večera dalmatínskych piesní v starých centrách miest.

Gurmáni nájdu svoje potešenie v reštauráciách v Stone, najmä v reštaurácii " Kapitánov dom ", ktorý ponúka širokú škálu autentických pokrmov z rýb, ustríc a kôrovcov. Navštívte pivnička " Donmanoeta " v Janjina a ak chcete ochutnať miestne, medzinárodne uznávaná vína navštívte vinice Bartulovic v Prizdrině. Pre tých, ktorí sa chcú baviť až do ranných hodín, ponúka nočné kluby polostrov Orebic. Môžete sa tiež pobaviť na pláži alebo v meste, ktoré je len niekoľko minút jazdy loďou od mesta Orebic.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
NÁJDI UBYTOVANIE
Kde?
Príchod
Odchod
Dospelý 18+
Detí 0-17

Pokračovať v prehliadke Peljesac Región:

Peljesac odporúčanie ubytovania

* ceny od jún 2024 pri maximálnej kapacite a minimálny pobyt 7 dní

Dom - Orebic Vila Maris Od 1098 €
 • Orebic,
 • Osoby: 10
 • Posledná rezervácia pred 3 deň
 • Putnikovic,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,5
 • Posledná rezervácia pred 14 hodina
 • Dingac Borak,
 • Osoby: 8
Apartmán - Kučište Apartmán Iva Od 64 €
 • Kučište,
 • Osoby: 2
 • Posledná rezervácia pred 4 deň

Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024