Peljesac

Prozkoumat Peljesac

Peljesac INFO

Pelješac, druhý největší chorvatský poloostrov se nachází na jihu Chorvatska a táhne se podél pobřeží. Je 65 km dlouhý a pouhých 6 km široký. Skalnaté kopce a úrodná údolí se střídají s lesy cypřišů a borovic. Velká část poloostrova je pokryta olivovými háji, vinicemi a stromy: fíkovníky, mandlovníky, pomerančovníky a dalšími. Kolem poloostrova Pelješac je celá řada malých i velkých ostrovů, většina z nich se nachází v přední části zátoky, v níž jsou umístěny ostrůvky Drače a Brijest. Pelješac je známý pro své písečné a oblázkové pláže, skryté zátoky, na které se můžete dostat pouze lodí nebo na čtyřkolce. Slavné pláže na poloostrově jsou Prapratno, letovisko Vodice, Duba, Trstenica, Dingač a Mirce.

Obyvatelé se zabývají především vinařstvím, pěstováním oliv, rybolovem a cestovním ruchem.

Větší města s řadou turistických zajímavostí jsou Ston, Brijesta, Trpanj, Viganj a Orebič. Pro ty, kteří chtějí strávit svou dovolenou na klidném dalmatském místě, daleko od shonu a davů jsou zde menší městečka Žuljana Podobuce a Loviste.

Na poloostrov Pelješac se dostanete autem po hlavní silnici ze Stonu. Při cestování autem ze Splitu na poloostrov budete potřebovat pas, kvůli hranicím s Bosnou a Hercegovinou. Pelješac má trajektové spojení z Ploče, Korčuly a Mljet.

Zajímavosti:

Orebič - největší město na poloostrově se nachází v jihozápadní části na úpatí hory sv. Eliáš. Orebić je kolébkou námořních kapitánů a námořníků, jejichž bohatá tradice se zachovala v námořním muzeu. Orebič nabízí širokou škálu turistických atrakcí, stejně jako ubytování v hotelech a soukromých apartmánech. V zátoce Trstenica je velká písečná pláž, pokud jste ovšem milovníky samoty, najdete mnoho skalnatých zátok a zálivů s malými plážemi. Okolí je vhodné pro pěší turistiku, turistiku a sběr rostlin a nabídne Vám také možnost vyzkoušet a koupit si domácí víno nebo sherry. Během léta se zde konají festivaly a různé koncerty jako například "Večery folklóru" nebo "Noc Peliski plachet".

Ston - je malé město, které leží na samém začátku poloostrova Pelješac. Je známé také jako "město soli". Nachází se zde nejdelší kamenná zeď v Evropě (8 900 metrů). V tomto městě je nejvýznamnější aktivitou výroba vína. Prohlédněte si kostel Panny Marie, Kastio, úřad Dubrovnické republiky, palác rektora, Napoleonovu silnici a mnoho dalších.

Trpanj - krásné městečko zasazené na severozápadě poloostrova Pelješac. Je to jedna z nejstarších osad na poloostrově. Populace se věnuje rybolovu a cestovnímu ruchu. V létě se zde koná mnoho akcí: noční rybaření, turnaje v bowlingu, popové koncerty, oslí závody a řada dalších festivalů. Trpanj je bohatý na krásné pláže jako jsou  "Pozora", "Luka" "Divna" "Dubaj" a pláž "Jezero".

Viganj - malé turistické město v západní části poloostrova Pelješac, které se nachází jen 8 km od Orebiče. O Viganj se říká, že je jako botanická zahrada s bohatou nabídkou květin a rostlin, které námořníci přinesli svým milovaným ženám jako dárek z cest. Obyvatelé se po celá desetiletí zabývají zemědělstvím, rybolovem a nyní i cestovním ruchem. Město je bohaté na oblázkové pláže, je velmi vhodné pro sportovní a aktivní dovolenou.

Mikroklima

Poloostrov Pelješac se nachází ve středomořské klimatické zóně. Severovýchodní část poloostrova je chladná a suchá, protože jsou pod vlivem větru, zatímco jihozápadní je teplejší a vlhčí. Průměrná teplota vzduchu je 7 °C v lednu a 26 °C v červenci. 

Kultura

Orebič

 • - muzeum námořnictví – nachází se na promenádě u moře. Muzeum představuje různorodou strukturu historické důležitosti námořnictví pro námořní průmysl Orebic. Archeologické oddělení obsahuje staré, většinou římské a pohanské, raně křesťanské předměty z každodenního života. Muzeum také obsahuje fotografie plachetnic poloostrova Pelješac, lodní nářadí, zbraně, atlasy, námořní školní knihy a mnoho dalších zajímavostí.
 • - františkánský klášter a kostel Panny Marie Andělské - nachází se 150 m. n. m. a nabízí tak nádherný výhled na ostrovy Korčula, Mljet a Lastovo.
 • - kostel Panny Marie Delorite - jeden z největších kostelů mimo kostely v Dubrovníku. Byl postaven v roce 1681 jako součást františkánského kláštera, kde Mato Celestin Medovic - jeden z největších chorvatských malířů, žil a pracoval. Jeho obrazy se nacházejí v kostele a v klášterní sbírce.

Ston

 • - městské stěny a opevnění – celková délka 5,5 km, zdi byly posíleny 40 věžemi a 5ti pevnostmi. Komplex obrany Stonu byl v procesu tvorby téměř čtyři staletí, kvůli terénním úpravám a vývoji zbraní.
 • - jeskyně Gudnja - nachází se asi 40 km severozápadně od Dubrovníku v masivním poválečném kopci v nadmořské výšce 400m. Vchod do jeskyně je s výhledem na moře a na velkou část jižního pobřeží Jaderského moře.
 • - kostel sv. Michaela - pre-románský kostel, který se nachází na vrcholu kopce, který stoupá nad městem Ston. V kostele se nachází dochované pozůstatky nejstarších fresek v této oblasti. Dnes je tento kostel jednou z nejstarších a nejcennějších kulturních památek Stonu.

Trpanj

 • - Gradina – pevnost, která se nachází na kopci přímo nad přístavem. Byla pravděpodobně postavena v nebezpečných podmínkách pozdní římské době, aby byla zajištěna plynulá plavba císaři Justiánovi. Schodiště a cesta, která vede k této nejvýznamnější kulturní památce, stejně jako mimořádné rozhledna, byla postavena v roce 1936.
 • - kostel svatého Petra a Pavla- poprvé zmiňován v historických záznamech z roku 1657. Můžete si zde prohlédnout sochu Panny Marie, jedno z nejznámějších duchovních děl v tomto kostele.
 • - kostel sv. Roko – nachází se na nejvyšším kopci v Trpanj a nabízí nádherný výhled.  Byl postaven na základech staršího kostela.

Výlety

Poloostrov Pelješac nabízí různé kombinace jednodenních a půldenních výletů na ostrov Mljet, ostrov Korčula, deltu řeky Neretva, do Dubrovník, Medjugorje, a mnoho dalších. Nezapomeňte navštívit staré jádro města Dubrovník. Je obklopeno kamennými zdmi, které proplétají úzké dlážděné uličky. Najdete zde útulné kavárny, zachovalé kostely, mystickou pevnost a náměstí. Pokud jste dojeli do Dubrovníku autem, doporučujeme zaparkovat ve veřejné garáži nebo v jednom z parkovišť v ulicích. Na našem blogu zjistíte, kterých 10 atrakcí by Vám zde nemělo ujít.

Na ostrově Korčula se narodil velký cestovatel Marco Polo. Putovat po ostrově Korčula můžete po turistických trasách, které Vás provedou nejkrásnějšími zajímavostmi. Seznamte se s tancem Moreška, jedním ze tří rytířských tanců, které můžete vidět jen na ulicích tohoto krásného ostrova.

V blízkosti se nachází také národní park Mljet. Můžete si zde udělat procházku podél Velkého a Malého jezera. Na ostrově sv. Marie uprostřed jezera se nachází klášter z 12. století. Delta řeky Neretvy je velmi zajímavá, protkána sítí vinutých kanálů, které obklopují plantáže mandarinek a bažiny bohaté na různé druhy ptáků (více než 250).

Sport

Poloostrov Pelješac je známý svou větrností, je tudíž výborným místem pro plachtění a surfování. Každý rok se ve Viganj koná mistrovství světa v kite surfing. Potápěčské kluby se nachází v Orebic, Viganj, Trstenik a Žuljana. Štěrkové cesty okolních kopců nabízejí možnost cyklistiky.

Gastronomie

Můžete si být jisti, že nebudete zklamáni kuchyní této části Dalmácie. Pelješac je známý vynikajícími víny-Mali, Plavac  a také víny ze světově proslulých lokalit Dingač a Postup. Ochutnávka těchto kvalitních vín je nezbytným obřadem pro každého, kdo navštíví tuto oblast. K uznávaným bílým vínům patří: Grk, Pošip a Maraština. Ujistěte se, že ochutnáte mušle a ústřice - ulity se konzumují téměř v syrovém stavu a jsou známé pro své afrodiziakální účinky. K dalším lahůdkám patří bílé ryby- pražma, mořský vlk, dále chobotnice a sépie, které jsou základními ingrediencemi do známých specialit. Zkuste i tradiční dalmatské dezerty, rozata a hrustule.

Noční život

Užijte si příjemný večer s písní, vínem a místními specialitami v původních dalmatských tavernách nebo se zúčastněte folkového festivalu se smaženými rybami a domácím vínem. Příjemná procházka po městě Vám nabídne zážitek z večera dalmatských písní ve starých centrech měst.

Gurmáni najdou své potěšení v restauracích ve Stonu, zejména v restauraci „Kapitánův dům“, který nabízí širokou škálu autentických pokrmů z ryb, ústřic a korýšů. Navštivte sklípek „Donmanoeta“ v Janjině a pokud chcete ochutnat místní, mezinárodně uznávaná vína navštivte vinice Bartulovic v Prizdrině. Pro ty, kteří se chtějí bavit až do ranních hodin, nabízí noční kluby poloostrov Orebic. Můžete se také pobavit na pláži nebo ve městě, které je jen několik minut jízdy lodí od města Orebic.

Zobrazit více
Zobrazit méně
VYHLEDEJ UBYTOVÁNÍ
Kde?
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17

Pokračovat v prohlídce Peljesac Oblast:

Peljesac doporučení ubytování

* ceny za červen 2024 při maximální kapacitě a minimálním pobytu 7 dní

Apartmá - Orebic Apartmány Marina Od 5448 kč
 • Orebic,
 • Osoby: 4-5
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 10 dny
Apartmá - Drace Apartmány Jurica Od 2043 kč
 • Drace,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,6
 • Posledná rezervácia pred 8 dny
 • Orebic,
 • Osoby: 2-4
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 2 dny
Apartmá - Kučište Apartmán Ljilja Od 2232 kč
 • Kučište,
 • Osoby: 4-5
 • Hodnotenie hostí: 4,8
 • Posledná rezervácia pred 1 dny

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2024