Podnebie Chorvátsko

Územie Chorvátska sa delí na tri veľké prírodno-geografické celky:

  • Severné Chorvátsko: mierna kontinentálna klíma (s horúcimi a suchými letami a veľmi chladnými zimami)
  • Stredné Chorvátsko: horská a vysokohorská klíma (so suchými a teplými letami a vlhkými miernami zimami)
  • Jadranské pobrežie: mediteránske podnebie (suché a horúce letá a vlhké mierne zimy). S priemerne 2600 slnečnými hodinami ročne je jadranské pobrežie jedným z najslnečnejších v Stredozemí s teplotou mora v lete od 25C do 27C.

Na teplotu vzduchu v Chorvátsku pôsobia viaceré faktory ako geografická šírka, nadmorská výška, rozdelenie pevniny a mora, ako aj horizontálna výmena a prúdenie vzduchových más.

Stredná ročná teplota (°C)

Podľa priemerného trvania insolácie rozdeľujeme dve veľké oblasti:

Prímorské Chorvátsko - zahrňuje i celú Dalmáciu - priemečná ročná hodnota insolácie do 2700 hodín, pričom najväčšia je na ostrovoch a na juhu Chorvátska.

Nížinná a horská časť Chorvátska - počet slnečných hodín neprevyšuje 2000 hodín ročne.

Priemerné hodnoty a letný chod teploty vzduchu sa značne rozlišujú v jednotlivých regiónoch Chorvátska. Geografická poloha a reliéf rovnako pôsobia na tieto lokálne rozdiely. Zimy v Chorvátsku nie sú veľmi chladné, a ani letá nie sú príliš horúce.

Počet slnečných hodín ročne

 

Vzdušné prúdenia

Na klimatické pomery značne pôsobia vzdušné prúdenia - vetry. Najsilnejšie sú počas zimného obdobia, osobitne v prímorskej a horskej časti Chorvátska, kde ich do značne miery modifikujú lokálne orografické pomery.

BÓRA

Na jadranskom pobreží je naznámejším vetrom bóra (domáci názov bura). Fúka z pevniny smerom na more, studený a suchý, vyslovene ľadový nárazový vietor trvajúci niekoľko dní. Svojou silou a rýchlosťou sa vyznačuje najviac v miestach Rijeka, Senj, Maslenica, Split, Vrulja a Makarska, pričom častejšie sa vyskytuje na severnom Jadrane (jeho výskyt smerom na juh klesá). Bóra najčastejšie fúka v zimnom období, často spôsobuje ťažkosti v doprave. Niekedy sa môže aj v lete vyskytnúť silný vietor a vďaka svojej nárazovosti zapríčiňuje širenie lesných požiarov.

JUGO

Teplý južný alebo juhovýchodný vietor, ktorý domáci nazývajú jugo. „Jugo“ najčastejšie vzniká prechodom vzdušných más zo severnej Afriky cez Stredozemie, ktoré sa pri transporte obohatia o vodu, a ku nám prichádzajú ako teplý a vlhký vzduch. Zapríčiňuje početné zrážky (často silné a špinavé).

MISTRÁL

Pošas letného obdobia v prímorskej oblasti fúka mistrál. Ide o vietor severozápadného prúdenia medzi azorským poľom vysokého tlaku a východného poľa nízkeho tlaku. Mistrál fúka približne rovnakou malou rýchlosťou počas jasného počasia a zmierňuje dennú horúčavu na ostrovoch a na pobreží.

Linky viazané na predpoveď počasie:

http://meteo.hr/index_en.php

http://www.meteo-info.hr/

http://crometeo.net/site/index.php


Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Simply the best
Travelife - Sustainability in tourism
Skvelé ponuky Chorvátska nájdete vo svojom inboxe!
Ďakujeme! Nesprávna e-mailová adresa!