Poznajcie Istrię, największy chorwacki półwysep o bogatej kulturze i historii, pełen przepięknych miast i wysp, tajemniczych zatok, zachwycających plaż i wspaniałych atrakcji przyrodniczych.

Jeśli w pełni oddacie się doznaniom, smakom, tradycji i wydarzeniom, jakie oferuje Wam Istria, będziecie bogatsi o jedno wspaniałe doświadczenie.

W dalszej części przedstawiamy Wam zaledwie część tego, co może Wam zaoferować Istria. Zrób krok do tej wyjątkowej części Chorwacji i spędź niezapomniane chwile.

Zabytki i kultura

Pula – nowoczesne miasto o bogatym dorobku kulturowym i jednocześnie największe miasto na Istrii. Liczne zabytki świadczą o burzliwej przeszłości tego miasta, podczas gdy jego nowoczesny rozwój umożliwia udział w licznych festiwalach i imprezach. Najważniejszym symbolem Puli jest amfiteatr Arena, który został wybudowany w I wieku i który jest szóstym pod względem wielkości amfiteatrem na świecie. W przeszłości, na Arenie organizowane były walki gladiatorów, turnieje rycerskie i wystawy, dzisiaj zaś odbywają się tutaj rozmaite wydarzenia kulturalne takie jak Festiwal Filmowy w Puli, Sezon Operowy, zawody konne „Konjički kanal”, przedstawienia i liczne koncerty. Początek głównej ulicy zdobi Łuk Sergiusza, a na końcu ulicy, na Forum, znajduje się świątynia Augustyna. Z pozostałych zabytków warto oczywiście zobaczyć Bramę Herkulesa, Ratusz Miejski i katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Rovinj – jedno z najbardziej romantycznych miast w rejonie Morza Śródziemnego powstało w miejscu dzisiejszego kościoła św. Eufemii. Szczyci się naturalnymi i kulturowymi atrakcjami, takimi jak starówka czy park leśny Zlatni rt. Strome uliczki emanują prawdziwym duchem Istrii, a pomalowane na kolorowo domy i przepiękny widok na archipelag czynią to miasto wyjątkowym. Z pozostałych zabytków i atrakcji warto odwiedzić oczywiście barokowy Łuk Balbiego, kościół św. Krzyża, Muzeum Dziedzictwa i akwarium w Rovinju.

Poreč – miasto położone na zachodnim wybrzeżu półwyspu oraz noszące tytuł najbardziej odwiedzanego miejsca na Istrii. Cała starówka, ze względu na burzliwą i długą przeszłość jest zabytkiem, a spośród pozostałych zabytków należy naturalnie odwiedzić bazylikę Eufrazjusza, Wieżę Północną, Wieżę Pięciokątną, Kanonik, Romantyczny dom oraz Świątynię Neptuna. Poreč jest znany również ze swoich atrakcji przyrodniczych, takich jak Jama Baredine, Jama Marka, Pincinova Jama czy skupisko drzew wokół kościółka św. Anny.

Umag – malownicze śródziemnomorskie miasteczko-port na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii znane z bogatej oferty sportowej. Umag jest szeroko znany jako siedziba międzynarodowego turnieju ATP, a ma również wyjątkowo ciekawą historię. Już w odległej przeszłości odkryli go rzymscy arystokraci i przekształcili w swoją letnią rezydencję. Blask, przepych i urok tych czasów odzwierciedlają dzisiaj weneckie domy, w które bogate jest stare centrum Umagu. W mieście zachowane zostały części murów i wież oraz barokowe i renesansowe kościoły i budynki. Z historycznych zabytków warto odwiedzić kościół św. Marii, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Peregrine oraz kościół św. Rocha.

Gastronomia

W kuchni istryjskiej przeplatają się dania tradycyjne i miejscowe składniki, jak również dania nowoczesne oraz śledzenie współczesnych trendów kulinarnych. Interesujące jest właśnie to, że w dzisiejszej kuchni istryjskiej dawne dania przygotowuje się w nowy sposób i to co możecie znaleźć to śródziemnomorskie, ale również kontynentalne dania, którym szczególnego uroku dodaje oliwa z oliwek i różne odmiany wina. Tajemnica kuchni istryjskiej, oprócz specyficznych składników, leży w kulinarnej wyobraźni oraz wyjątkowej miłości i wysiłku wkładanemu w przygotowanie dań.
Niektóre z tradycyjnych dań i składników istryjskich to:

Trufle – rzadkie i drogocenne grzyby rosnące na żyznej istryjskiej glebie. Trufle mają silny i specyficzny zapach, a z wyglądu przypominają ziemniaka. Jako że są zakopane pod ziemią, mogą być znalezione tylko przez specjalnie wytresowanego psa. Eksperci kulinarni mówią, że trufle to szczyt gastronomii. Polecamy spróbowanie krewetek z truflami oraz befsztyku z tartymi truflami.

Fuži – tradycyjny istryjski makaron z gładkiego ciasta sporządzanego z mąki, soli, jaj i wody. Cienko rozwałkowane ciasto kroi się na romby o szerokości 3-4 cm, a następnie za pomocą patyczka jeden koniec rombu zawija się wokół drugiego i przyciska, aby się skleiły. Najczęściej podaje się je z sosem truflowym, różnymi gulaszami z dziczyzny lub domowego drobiu oraz ze szparagami.

Istryjski pršut – posiadający zastrzeżony znak pochodzenia wyrób wędliniarski z szynki wieprzowej. Tajemnica istryjskiego pršutu kryje się w tradycyjnych sposobach przygotowania, to jest w suszeniu na powietrzu w naturalnych warunkach klimatycznych, bez wędzenia albo też poprzez zasolanie na sucho. Pršut to symbol kuchni istryjskiej, stąd zważa się na każdy szczegół, począwszy do hodowli świń, przetwarzania, suszenia i doprawiania, a charakterystyczne jest to, aby plaster był jak najszerszy i jak największy.

Čripnja (istarska peka) – dania z mięsa lub ryby przygotowywane na otwartym palenisku pod pokrywą (peką). Do przygotowania dania w ten sposób potrzeba dużego doświadczenia i wiedzy, ponieważ od każdego drobnego detalu, począwszy od doboru materiału i rodzaju pokrywy, ilości i rozdzielenia żaru i popiołu, długości pieczenia i ilości mięsa zależy jakość dania. Popróbujcie oczywiście mięsa, ryb, chleba lub strudla przygotowanego pod pokrywą, smaki są nie do opisania i jedyne w swoim rodzaju.

Istryjski ser – najbardziej znany ser to Špin, który jest produkowany niedaleko Poreča, w tradycyjnym kamiennym domu. Oprócz półtwardych serów krowich, owczych i mieszanych o różnych aromatach, oferowane się też twarogi do przygotowania przystawek, dań i słodyczy.

Wino – oprócz smacznych dań, Istria jest też znana z doskonałych czerwonych i białych win. Ciepła istryjska ziemia sprzyja uprawie winorośli i winogron, z których robi się znane białe wina takie jak Malvazija, Chardonnay, Muškat, Pinot biały i Sauvignon oraz wina czerwone Teran, Muškat czerwony, Merlot i Pinot czerwony. Odkryjcie winne piwnice i delektujcie się zniewalającymi smakami i zapachami istryjskich win.

Pamiątki z Istrii

Kažuni – małe kamienne domki oraz polne domeczki wykonane z płaskich kamieni to najważniejsza i najbardziej znana istryjska pamiątka. Oprócz tego, figurka bydła istryjskiego czy butelka wina to również ładne pamiątki, które będą Wam przypominać o pobycie na Istrii.

Atrakcje przyrodnicze

Półwysep Istria zdobią przepiękne pejzaże przeplatane zielenią pól, pagórków, dolin, parków i błękitem morza, rzek i jezior. Mieszkańcom Istrii wpojono w styl życia miłość do przyrody i jej ochronę. Przygotujcie się na zniewalające widoki przyrody, gdyż ich wspomnienia i fotografie na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.

Brijuni – Archipelag Brijuni rozciąga się przed południowo-zachodnim wybrzeżem Istrii. Archipelag składa się z dwóch dużych wysp – Veli Brijun, Mali Brijun oraz dwunastu wysepek. Na wyspie Veli Brijun jest około 600 autochtonicznych gatunków roślin, w większości obszaru śródziemnomorskiego, a w części północnej wyspy Veli Brijun znajduje się park safari, w którym na wolności żyją jelenie, zebry, strusie, żyrafy i inne zwierzęta.

Przylądek Kamenjak– wyjątkowy przylądek na południowym krańcu Półwyspu Istria. To co czyni go szczególnym to klimat śródziemnomorski i położenie, z powodu których nosi on tytuł najbardziej słonecznej części Istrii. Ciekawe jest również to, że znajduje się na nim również słynne miejsce, gdzie znaleziono ślady stóp dinozaura.

Park Przyrody Učka – znajduje się po wschodniej stronie Półwyspu Istria i obejmuje masyw górski Učka i część masywu Ćićarija. Z najwyższego punktu – Vojak rozciągają się piękne widoki na wyspy Krk, Lošinj i Cres. Učka jest bogata w różnorodną florę i faunę, spośród których wyróżniają się gatunki endemiczne takie jak dzwonek Tommasiniego czy rzadki sęp płowy. Warto również wspomnieć o stuletnich lasach kasztanów jadalnych, lasach bukowych i różnorodnych gatunkach leczniczych roślin i owoców.

Las motovuński– bogaty w stare drzewa liściaste znajduje się przy korycie rzeki Mirna. Niezwykłe jest to, że w lesie tym rośnie dąb szypułkowy, będący pospolitym gatunkiem na nizinnych obszarach lądowej części Chorwacji, jak również to, że jest on siedliskiem bardzo rzadkich białych trufli.

Istarski balum

Istarski balun lub balon to znany taniec narodowy w Półwyspie Istria. Wykonanie choreografii polega na równomiernym rozmieszczeniu w kole większej liczby par, z tancerzem w środku od strony wewnętrznej i tancerką z zewnętrznej części kręgu. Obracają się oni w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara, podczas gdy jedna para lub kilku pojedynczych tancerzy kręcąc się wokół własnej osi, obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Wykonuje się go przy wtórze miechów lub obojów, rzadziej fletów lub fletów podwójnych, a wyjątkowo przy wtórze harmonii.

Wydarzenia na Istrii

Przez cały rok na Istrii odbywają się różne imprezy kulturalne, towarzyskie, sportowe czy rozrywkowe. Nie brakuje atrakcji dla każdego pokolenia, a do tych najbardziej znanych i najbardziej atrakcyjnych imprez zaliczany jest Festiwal Street & art w Poreču, Festiwal Filmowy w Motovunie, Festiwal Filmow w Puli i Croatia Open Umag. Wszystkie wydarzenia na Istrii można śledzić na stronie Wspólnoty Turystycznej Żupanii Istryjskiej >>

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here