Tisno - wyspa Murter

Tisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa MurterTisno - wyspa Murter

Więcej zdjęć

Zamknij

     
 • Share

Informacje o turystycznych destynacjach Tisno - wyspa Murter

Tisno jest niedużym miastem z pięknymi kamiennymi domami, kościołami oraz wieloma historycznymi miejscami. Miejscowość ta jest również określana mianem „dużego małego miasta“. Przodkowie dzisiejszych mieszkańców Tisna przybyli na wyspę Murter i zamieszkiwali północno-wschodnią jej część, a nazwa miasta pochodzi od nazwy małej zatoczki, gdzie osiedliła się ludność. Tisno jest specyficzną wyspą, ponieważ z lądem łączy ją most. Mieszkańcy od niepamiętnych czasów zajmują się rolnictwem, głównie uprawą oliwek i winorośli. Turystyka zaczęła się tu rozwijać na początku XX wieku, a pierwszymi turystami, którzy tu przybyli byli Czesi w 1923 roku.

Tisno słynie z wielu zabytków, świadczących o jego długiej i burzliwej przeszłości. Zobacz kościół świętego Marcina (romantyczny budynek z końca XI wieku), ruiny willi rustica z przełomu II i III wieku, pozostałości bazyliki z połowy V wieku, szczątki średniowiecznych grobowców, kościół parafialny Ducha Świętego (najstarszy kościół w mieście Tisno, wybudowany w 1548 roku; znajduje się w nim figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, będąca unikatem na skalę europejską – jedyną w swoim rodzaju figurą, pokrytą srebrem i złotem), kościół świętego Rocha (kościół wotywny zbudowany w 1651 roku patronowi od zarazy), kościół świętego Andrzeja (znajdujący się na wzgórzu o tej samej nazwie, zbudowany w 1606 roku), sanktuarium Matki Bożej Karavaja (historia głosi, że jeden z przodków rodziny Gelpi w XVIII wieku przywiózł tu stary wizerunek Matki Boskiej, namalowany na drewnie w okolicach Bergamo, we Włoszech; na obrazie widnieje napis „Bardzo cenny obraz, słynący cudami za przyczyną Najświętszej Maryi Panny z Karavaja, który przybył tu 26 maja 1432  roku i jest źródłem wielu łask“). Bogate rodziny z Włoch przyjeżdżały do Tisna i wraz z upływem czasu asymilowały się z miejscową ludnością. Z tamtego okresu zachowało się jedenaście willi, które można zobaczyć, spośród których najbardziej znane to: dom rodzinny Gelpi (z XVIII wieku), dom rodziny Banchetti (z XVIII wieku), dom rodziny Denari (z XIX wieku), pałac Katunaric (z XIX wieku) i pałac Mazzura.

W mieście Tisno organizuje się liczne uroczystości przez cały rok, tak jak to ma miejsce we wszystkich miejscowościach w Dalmacji. Niektóre z najbardziej popularnych to: śniadanie wielkanocne (śniadanie na świeżym powietrzu, organizowane w poranek wielkanocny dla mieszkańców i pierwszych wiosennych turystów), Eko akcja-Dzień Planety Ziemi (organizowana pod koniec kwietnia, jest wielkim sprzątaniem środowiska – zarówno na lądzie jak i na morzu), jarmark kwiatów (na początku maja), targi Eko-etno i wieczory folkloru (pod koniec maja, na tym małym jarmarku można kupić autentyczne wyroby z okolic Tisna), święto Matki Bożej Karavaja obchodzone 26 maja (pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Karavaja), Międzynarodowe wyścigi osłów w Tisnie (na początku sierpnia), „Gry korentu” (organizowane pod koniec lipca, wydarzenie rozrywkowo-sportowe, które odbywa się w zatoce, w pobliżu ruchomego mostu) oraz wiele innych uroczystości. „Gry korentu” to wydarzenie, podczas którego dwa zespoły zawodników, z których jeden to zespół „lądowy” (składający się z osób, mieszkających na kontynencie) a drugi to zespół „wyspiarzy” (składający się z uczestników, mieszkających na wyspach), rywalizują ze sobą w różnych konkurencjach, wymagających pomysłowości, sprawności, sprytu oraz szybkości i siły w morzu.

Tisno słynie z pięknych żwirowych i piaszczystych plaż, takich jak plaża „Jazina“, plaża „Sv. Andrija“, plaża Rastovac oraz wielu innych. Miłośnicy sportu i aktywnego wypoczynku mogą tu jeździć na rowerze, na rolkach, spacerować, żeglować, grać w tenisa, tenisa stołowego, grać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę plażową, pływać na skuterze wodnym, a także uprawiać różne sporty wodne. Jeżeli masz ochotę zapoznać się z kuchnią regionalną i skosztować przeróżnych przysmaków podawanych w Tisnie, wybierz się do restauracji „Prova“, „Feral“, „Antonio“ oraz gospody „Broščića“ lub „Tereža“.

Więcej  Zamknij 

Atrakcje i zajęcia

Miejscowości w okolicy (Tisno - wyspa Murter)
Więcej  Zamknij 

Komentarze gości Tisno - wyspa Murter

Fantastyczny
4.3
Łączna ocena gości
Atmosfera
4.6
Bezpieczeństwo
4.8
Plaże
3.8
Oferta turystyczna
3.9
Przyjacielscy mieszkańcy
4.5

0/24
Zobacz na mapie Zobacz na mapie

Wybierz riwierę

ZNAJDŹ KWATERĘ
Gdzie?
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17

Tisno - wyspa Murter polecane kwatery

* ceny na kolovoz, 2020 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

 • Tisno - wyspa Murter,
 • Osoby: 4-5
 • Ocena gości: 4,3
 • Ostatnia rezerwacja przed 14 godzin
 • Tisno - wyspa Murter,
 • Osoby: 2-3
 • Ostatnia rezerwacja przed 10 dni
 • Tisno - wyspa Murter,
 • Osoby: 2-4
 • Ostatnia rezerwacja przed 8 dni
 • Tisno - wyspa Murter,
 • Osoby: 5-6
 • Ocena gości: 4,9
 • Ostatnia rezerwacja przed 15 godzin

Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020