Podróżowanie po pięknej części świata, w porze roku, gdy nie jest oblegany poprzez turystów, posiada wiele zalet. Uzyskujesz wtedy zupełnie inne doświadczenia oraz inną perspektywę, niż gdybyś podróżował w szczycie sezonu. W zależności od twojego stylu podróżowania – wtedy możesz lepiej spędzić swój czas 🙂

Zwiedzanie Chorwacji w październiku 2019 r.

ISTRIA

Dni trufli Zigante to wydarzenie, które trwa 10 weekendów i gromadzi smakoszy z całego świata. Festiwal składa się z targów trufli, wystawy wina i innych produktów istryjskich (takich jak prosciutto, kiełbasa, ser, miód, oliwa z oliwek i grappa), warsztatów kulinarnych, pokazów zbierania trufli i różnych degustacji specjalności z trufli. Wydarzenie odbywa się co roku w Livade, w samym sercu doliny rzeki Mirna, w pobliżu lasu Motovun, słynącego z trufli.

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Marunada to festiwal poświęcony kasztanom w październiku – próbowanie kasztanowych przysmaków i likieru kasztanowego, zbieranie kasztanów. Marunada odbywa się w różnych miejscach, głównie w pobliżu Lovran na Istrii.

W Tinjan na Istrii odbywają się Międzynarodowe Targi Prosciutto, które zwykle odbywają się pod koniec października. Jest to jeden z najpopularniejszych festiwali kulinarnych na Istrii, w którym udział biorą dziesiątki tysięcy odwiedzających chętnych do spróbowania pysznego prosciutto różnych producentów z regionu i zagranicy. Oprócz pysznych produktów krajowych, odwiedzający mają do dyspozycji różnorodny program rozrywkowy.

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Najmniejsze miasto na świecie – Hum, jest zwykle dumnym gospodarzem Brandy Festiwalu, który odbywa się pod koniec października. Producenci brandy z całej Istrii spotykają się, aby zaprezentować swoje arcydzieła. Brandy (lokalnie zwana „rakija”) jest tradycyjnie wytwarzana z wytłoków z winogron i nasycona aromatycznymi i leczniczymi ziołami lub owocami takimi jak rutwica, jemioła, ziele dziurawca, kwaśne wiśnie, mięta i orzechy włoskie.

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Więcej informacji o wydarzeniach gastronomicznych można znaleźć pod następującym linkiem: Wydarzenia Gastronomiczne na Istrii.

DALMACJA

Dalmacja Ultra Trail, która odbędzie się w połowie października, jest idealnym wyborem dla wszystkich miłośników adrenaliny, uzależnionych od fitnessu i miłośników przyrody. Jedna z najlepszych imprez trekkingowych w tej części Europy odbywa się w pięknym mieście Omiš. Wybierz jedną z czterech różnych kategorii tras; 20 km (Dugi Rat – Omiš), 60 km (Baška Voda – Omiš), 110 km (Klis – Omiš) i 165 km (Omiš – Omiš). Wszystkie ścieżki przebiegają przez historyczne miejsca, urocze wioski, góry, rzeki, plaże i zachwycające wybrzeża Adriatyku.

Photo credit: Dalmatia Ultra Trail

W świetle zachowania kultury, dziedzictwa i tradycji, Międzynarodowy Festiwal Dżemów i Marmolad odbywa się w Dubrowniku, naprzeciwko kościoła św. Błażeja, przy promenadzie Stradun. Wystawcy z Chorwacji i innych krajów sąsiednich są ubrani w stroje narodowe i z dumą prezentują swoje produkty zwiedzającym i restauracjom z Dubrownika, którzy wykorzystają te domowe przysmaki, aby wzbogacić swoją ofertę gastronomiczną. Festiwal odbywa się w pierwszy weekend października, a zwiedzający mogą cieszyć się różnorodnością smaków i uzupełnić zapasy domowe.

Photo credit: Deša – Dubrovnik

Festiwal Dobrego Jedzenia to kolejny festiwal, który odbywa się w połowie października w Dubrowniku i oferuje degustacje potraw i napojów, spacery kulinarne, warsztaty dla dzieci oraz bogaty program dla dzieci.

Photo credit: Dubrovniknet

Październik w Chorwacji może oznaczać koniec lata i wakacji dla większości nas, ale dla niektórych może oznaczać coś innego – zbiory oliwek. Zbiór oliwek dla większości rodzin stanowi koniec sezonu letniego w turystyce i czas, kiedy rodziny w końcu spotykają się i spędzają czas. Jeśli zdecydujesz się na pobyt na gospodarstwie domowym w październikowe wakacje w Chorwacji, pamiętaj, że wielu gospodarzy z przyjemnością zaangażuje Cię w codzienną rutynę i sezon zbiorów oliwek. Dołącz do gospodarzy przy zbiorach oliwek i zanurz się w lokalnych tradycjach, od zbierania do tłoczenia oliwy, a na koniec – degustacji! 😊

Jeśli chcesz podnieść poprzeczkę, uprzejmie pamiętaj, że wyspa Brač jest gospodarzem Mistrzostw Świata w Oliwkach! „Konkurs” odbywa się w połowie października i w rzeczywistości dotyczy to mniej konkurencji, ale jest raczej sposobem na zebranie ludzi z różnych regionów produkujących oliwki na całym świecie, aby zachęcić do współpracy i połączenia się.

Photo credit: Croatiaweek

Jesień puka do naszych drzwi, ale Chorwacja nie straciła swojego piękna! Zbadaj wybrzeże oraz ląd, spędzaj czas na świeżym powietrzu, ciesz się zmianą scenerii i skosztuj owoców żyznej ziemi w Istrii i Dalmacji.

Chorwacja ubrana w jesienne stroje wygląda bardzo zachęcająco – trzeba to zobaczyć na własne oczy! 😊

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here