Jeśli dotychczas nie byłeś w Chorwacji, prawdopodobnie natknąłeś się na jedno z najczęściej zadawanych pytań: Jaki jest najlepszy czas na wyjazd do Chorwacji?

Photo credit: Nino Šerić/Adriagate

Uwierz nam, Chorwacja jest zawsze dobrym pomysłem, a my zamierzamy podzielić się z tobą użytecznymi informacjami, których nie znajdziesz nigdzie indziej, damy Ci wskazówki, czego się możesz spodziewać, wgląd w niektóre zalety z odwiedzania Chorwacji jesienią i dlaczego właśnie jesień jest naszym ulubionym wyborem. Więc zaczynamy.

Podróżowanie po pięknej części świata, w porze roku, gdy nie jest oblegany poprzez turystów, posiada wiele zalet. Uzyskujesz wtedy zupełnie inne doświadczenia oraz inną perspektywę, niż gdybyś podróżował w szczycie sezonu. W zależności od twojego stylu podróżowania – wtedy możesz lepiej spędzić swój czas 🙂

1. Jest znacznie mniej zatłoczona

Photo credit: Nino Šerić/Adriagate

Możemy tutaj zacząć od podstawowego przykładu, a to jest taki, że większość odwiedzających Chorwację po prostu nie może się oprzeć odwiedzeniu Wodospadów Krka lub Jezior Plitwickich, te dwa znane parki narodowe z których słynie Chorwacja. Mimo, że oba parki są naprawdę oszałamiające i zdecydowanie zalecamy wizytę w obu, planowanie wizyty w szczycie sezonu może nie być najlepszym pomysłem.
W szczytowych miesiącach turystycznych, w lipcu i sierpniu drewniane kładki wokół malowniczych Jezior Plitwickich stają się tak zatłoczone, że może nawet stwarzać stres. Jeśli jesteś jednym z tych podróżników, który nie znosi tłumów, to wizyta Jezior Plitwickich w szczytowych miesiącach letnich może nie być dla Ciebie.

2. Pogoda jest nadal ładna

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Ważne jest zapamiętać, że jeśli twoim głównym motywem podróży jest pływanie i opalanie, zdecydowanie powinieneś wybrać się w czerwcu, lipcu lub sierpniu, ponieważ wtedy jest znacznie cieplej.
W ciągu dnia, temperatura osiąga około 18-25 stopni Celsjusza, a wieczorem może spaść do 13-15 stopni. (Więc chcesz zabrać kurtkę). Wczesną jesienią nadal może być wystarczająco ciepło, aby pływać, ale później w październiku dni stają się krótsze, a światło słoneczne słabnie, więc może okazać się, że jest zbyt chłodno, aby wybrać się na plażę.
Jednak dobrą wiadomością jest to, że oprócz pływania i opalania, w Chorwacji jest wiele ciekawych rzeczy do zrobienia. Pogoda jest idealna do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, odkrywania starożytnych zabytków, zwiedzania, degustacji lokalnych potraw, do przejażdżek łodzią i wielu innych atrakcji.

3. Atrakcje i zakwaterowania są tańsze

Ponieważ już zaczęliśmy od najbardziej dwóch znanych atrakcji, zobaczmy, ile możesz zaoszczędzić na biletach wstępu.
Ceny biletów do Parku Narodowego Krka różnią się w zależności od pory roku. Na przykład, od października opłata za wstęp wynosi 100 kun chorwackich dla dorosłych, w porównaniu do 200 kun w lipcu, sierpniu i wrześniu. Możesz także znacznie zaoszczędzić na biletach na Jeziora Plitwickie, jeśli zdecydujesz się odwiedzić park w październiku. Opłata za wstęp dla dorosłych wynosi 100 kun, w porównaniu do czerwca, lipca, sierpnia i września, kiedy kosztuje 250 kun.

Photo credit: Nino Šerić/Adriagate

Każdy, kto chce wejść do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, musi najpierw dokonać rezerwacji online co najmniej 2 dni przed przyjazdem, wziąć kupon i dopiero z nim może kupić bilet. Trzeba wybrać dokładną datę i godzinę przyjazdu oraz punkt wejścia do parku. Po zarezerwowaniu biletu, bilet należy odebrać w kasie za pomocą kuponu. Po zarezerwowaniu biletu, bilet należy podnieść w kasie za pomocą kuponu. Liczba odwiedzających park jest ograniczona do maksymalnie 10 000 dziennie, więc dobrze jest zarezerwować bilet na czas.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się odwiedzić Chorwację w szczytowych miesiącach letnich, możesz być pewien, że w większości przypadków ceny będą co najmniej dwa razy (a może nawet trzy razy) większe. Ceny różnią się w zależności od okresu i popularności regionu. Możesz sprawdzić ten przedział cenowy pod następującym linkiem: Kwatery Chorwacja.
Ujmijmy to w ten sposób, jeśli zdecydujesz się odwiedzić Chorwację w październiku, wrześniu lub później, otrzymasz następujące możliwości: zaoszczędzisz połowę swojego budżetu na zakwaterowanie, możesz zostać dwa razy dłużej lub cieszyć się dodatkowymi korzyściami luksusowego zakwaterowania w tym samym budżecie. Wybór należy do Ciebie 🙂

4. Podróżuj we własnym tempie

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Podczas swoich wakacji wszyscy lubimy być elastyczni czasowo. Mimo, że zwykle wszystko planujemy z wyprzedzeniem, ponieważ chcemy, aby nasze wakacje były po prostu idealne, właśnie dlatego często kusi nas, aby przedłużyć nasz pobyt do jednej lub dwóch nocy w mieście, w którym się zakochaliśmy. Znaczna większość z nas przynajmniej raz podczas podróży doświadczyła, że wszystko byłoby idealnie, gdybyśmy mieli jeszcze jeden dzień, prawda? Cóż, mimo że wydaje się to dość łatwe, w rzeczywistości może to stworzyć trochę problemów. Jeśli zdecydujesz się przyjechać w lipcu do Splitu i zdecydujesz się przedłużyć swój pobyt na jedną noc – w większości przypadków będzie to problem lub nie możliwe, chyba że masz swojego eksperta od podróży, który zrobi to za Ciebie (Adriagate 😊). Ale jeśli chcesz być bardziej elastyczny, jakby bardziej „iść z prądem”, możesz odwiedzić Chorwację właśnie jesienią.

5. Różnorodne wydarzenia i mnóstwo rzeczy do zrobienia w Chorwacji

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Dla większości odwiedzających Chorwację, wakacje to słońce, morze, piasek i szalone letnie imprezy. Jednakże Chorwacja to znacznie więcej.
Zobaczmy, jak daleko możemy się posunąć 😊

Podróżuj po Chorwacji we własnym tempie i zafunduj sobie zasłużone i bezproblemowe wakacje uczestnicząc w różnorodnych i zabawnych aktywnościach i oferowanych wydarzeniach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here