Odpowiedź jest prawie zawsze taka sama – Istria, jest zawsze dobrym pomysłem! 😊

Pamiętając, że Istria to przede wszystkim region rolniczy, a jesienią jest pora żniw, w tym okresie odbywa się ogromna większość festiwali żywności na Istrii.
Mądre stare przysłowie mówi, że jeśli chcesz zrozumieć inną kulturę, najlepszym sposobem na to jest zjedzenie jedzenia z jego stołu. Festiwale kulinarne to świetny sposób na zanurzenie się w regionalnej kulturze, w lokalnych obyczajach i żyć jak miejscowy, przynajmniej przez jakiś czas.

Zobacz listę domów wiejskich na naszej stronie internetowej!

Wydarzenia gastronomiczne na Istrii

1. Dni trufli Zigante – Międzynarodowa wystawa dla smakoszy
Lokalizacja: Livade
Data: Wrzesień i Listopad

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Dni trufli Zigante to wydarzenie, które trwa 10 weekendów i gromadzi smakoszy z całego świata. Festiwal składa się z targów trufli, wystawy wina i innych produktów istryjskich (takich jak prosciutto, kiełbasa, ser, miód, oliwa z oliwek i grappa), warsztatów kulinarnych, pokazów poszukiwania trufli i różnych degustacji specjalności z trufli. Wydarzenie odbywa się co roku w Livade, w samym sercu doliny rzeki Mirna, w pobliżu lasu Motovun, słynącego z trufli.

2. Festiwal Rybacki
Lokalizacja: Funtana
Data: Sierpień i wrzesień

Festiwal Rybacki to doskonała okazja, aby delektować się świeżo złowionymi i przygotowanymi owocami morza i innymi kulinarnymi przysmakami. Odwiedzający i mieszkańcy całej Istrii zbierają się przy nadmorskiej promenadzie, aby jeść, pić i tańczyć. Uroczystości odbywają się w dokach Funtana i stanowią najlepsze miejsce do zapoznania się z folklorem i zwyczajami Istrii.

3. Gnam-Gnam Festiwal
Lokalizacja: Novigrad
Data: Kwiecień/Maj/Czerwiec/Wrzesień/Październik

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Podaruj swoim kubkom smakowym wyśmienite smaki kuchni istryjskiej na Gnam Gnam Festiwalu, który odbywa się pięć razy wiosną i jesienią. Oprócz wspaniałego jedzenia i wina, goście mogą spodziewać się różnorodnego programu muzycznego i animacyjnego oraz cieszyć się wyjątkową atmosferą tego ekscytującego festiwalu dla smakoszy w pięknym mieście Novigrad. Gnam Gnam Festiwal rozpoczyna się w kwietniu Festiwalem Szparagów, świętując zdrowe, dzikie szparagi. „Sea on a Plate” odbywa się w maju i prezentuje cudowną różnorodność owoców morza i dań rybnych. Ostatnim wydarzeniem Gnam Gnam Festiwalu na wiosnę jest Wieczór „Jacob’s Scallops” w czerwcu, poświęcony muszlom z Novigradu, znane jako najlepsze na świecie. Gnam Gnam Festiwal kontynuuje Festiwalem Sardynek we wrześniu, promując wyjątkowo zdrową sardynkę – smaczną rybę, która była istotną częścią stylu życia i diety regionu. Ostatnia impreza roku, „Istria on a Plate”, doskonale uzupełnia doświadczenie smakowe półwyspu i odbywa się w październiku.

4. Międzynarodowe Targi Prosciutto
Lokalizacja: Tinjan
Data: Październik

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Jest to jeden z najpopularniejszych festiwali kulinarnych na Istrii, w którym udział biorą dziesiątki tysięcy turystów, którzy chcą skosztować przepysznego prosciutto różnych producentów z regionu i zagranicy. Oprócz pysznych produktów krajowych odwiedzający mogą brać udział w różnorodnych programach rozrywkowych.

5. Festiwal domowej brandy
Lokalizacja: Hum
Data: Październik

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Hum (z około 20 stałymi mieszkańcami) jest prawdopodobnie najmniejszym miastem na świecie, ale także dumnym gospodarzem jednego z najbardziej znanych festiwali w regionie – Festiwalu domowej brandy. Producenci brandy z całej Istrii spotykają się, aby zaprezentować swoje arcydzieła. Brandy (lokalnie zwana „rakija”) jest tradycyjnie wytwarzana z wytłoków z winogron i nasycona aromatycznymi i leczniczymi ziołami lub owocami, takimi jak ruta, jemioła, ziele dziurawca, kwaśne wiśnie, mięta i orzechy włoskie.

6. Święto Figi i Ciast Figowych
Lokalizacja: Barban
Data: Wrzesień

Photo credit: Tourist Board Barban

W klimacie istryjskim figi reprezentują pyszny, orzeźwiający, letni owoc, natomiast suszone figi pokryte cukrem pudrem są ulubionym zimowym przysmakiem. W nadmorskiej części Istrii oferowanie gościom suchych fig i brandy to przywitalny rytuał. Na placu Barban podczas święta fig i ciast figowych goście mogą delektować się wszelkimi specjalnościami z fig.

7. Istryjski Dzień Makaronu
Lokalizacja: Žminj
Data: Czerwiec

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Istryjski Dzień Makaronu odbywa się w Žminju i podkreśla właściwe miejsce makaronu w kuchni istryjskiej. Należy się spodziewać bogatego i różnorodnego programu – od pokazu gotowania po warsztaty makaronowe i prezentację różnych przepisów. Równie dobrze możesz wymyślić nowy pomysł, w którym się zakochasz i zdecydujesz się na zastosowanie w kuchni.

8. Festiwal Serów
Lokalizacja: Svetivincent
Data: Wrzesień

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Festiwal Serów to wystawa dawnych istryjskich rzemiosł i pamiątek z Istrii w towarzystwie pokazu grupy Istra Inspirit. Z pewnością istnieje bogaty program zarówno dla osób starszych, jak i dla najmłodszych.

9. Festiwal naleśników
Lokalizacja: Pazin
Data: Grudzień

Festiwal Naleśników odbywa się w Pazinie, a tego rodzaju impreza stanowi idealne targi żywności dla każdego miłośnika słodyczy. Różne rodzaje naleśników o różnych kształtach, smakach i kombinacjach z różnymi pastami do smarowania, inspirowanymi rożnymi gustami z Istrii. Wykorzystywane są przede wszystkim produkty krajowe, a co najważniejsze, nie należy oczekiwać braku naleśników lub past do smarowania czy braków nadzienia.

10. Festiwal ślimaków
Lokalizacja: Vodnjan
Data: Sierpień

Photo credit: Tourist Board Vodnjan

Każdego roku w połowie sierpnia odbywa się tradycyjny festiwal ślimaków, a goście mogą skosztować różnych specjalności ze ślimaków. Ze względu na wysoko cenione mięso, potrawy ze ślimaków są uważane za przysmak. Nie jest tajemnicą, że wiele osób uważa ślimaki za pyszne jako przystawkę lub danie główne. Istnieje wiele popularnych przepisów, a Vodnjan ślimaki są przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi przepisami, zwykle z polentą.

Oprócz różnorodnej oferty istryjskiej kuchni, do wyboru jest różnorodna oferta zajęć na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na podwyższenie adrenaliny, czy wolisz jeździć na rowerze lub wędrować poprzez zielone rajskie wzgórza na Istrii, to od zależy ciebie, co wybierzesz. Tak czy inaczej, nie będziesz rozczarowany.

Photo credit: Igor Zirojević/Istria Tourist Board

Wybierz się do ukrytych i niezbadanych jeszcze miejsc, spędź czas z przyjaciółmi lub rodziną i zafunduj sobie zasłużone, bezstresowe wakacje na wsi w Chorwacji! 😊

Zobacz listę domów wiejskich na naszej stronie internetowej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here