Riviéra Šibenik

Riviéra Šibenik INFO

Jeden z velmi turisticky atraktivních regionů v Chorvatsku, který se nachází v severní části Dalmácie. Jeho vnitrozemí je obklopeno horou Dinara. Táhne se podél pobřeží od Pirovac až po Ražanj a obsahuje více než 200 menších i větších ostrovů.

Křišťálově čistá voda, pláže, ostrovy, vinice, autentické rybářské vesnice a zříceniny středověkých měst obklopených hradbami jsou jen některé z mnoha krás šibenické riviéry. Nejvíce však návštěvníky přitahují dvě perly přírody - národní park Kornati a národní park Krka.

Šibenik je kulturním a správním centrem šibenické riviéry a je i sousedem atraktivních míst, jako jsou Vodice, Rogoznica, Primošten, Zaton, Pirovac, Tisno, Tribunj, Srima, Brodarica, Žaborič a Grebaštici, Šparadići nebo ostrovy Murter, Zlarin, Žirje, Kaprije, Prvić a Kornati, kde naleznete klid a nedotčenou přírodu. Na šibenické rivéře se bude líbit i jachtařům. Nachází se tu celkem 13 přístavů, které splňují nejvyšší kritéria. Marina Frapa v Rogoznici je nejlepším přístavem v Chorvatsku již mnoho let.

Riviéra se pyšní krásnými plážemi. Pláž Lolic v Pirovacu, Modrá pláž ve Vodicích a Bílá pláž v Solarisu obdržely nejvyšší ocenění- „ Modrou vlajku“ (značí vysokou čistotu pláže a ekosystému). Pro rodinnou turistiku doporučujeme Solaris, Primošten, Rogoznica, Murter nebo Vodice.

Památky

Šibenik je město, které úspěšně spojuje slavnou minulost s darem přírodních krás. Je to město s největším počtem varhanů a schodišť v Chorvatsku. Z historických památek si nenechte ujít: pevnost sv. Mihovil, pevnost sv. Nikola (jedna z nejlepších námořních pevností na Středomoří), katedrálu sv. Jakova- nejhodnotnější renesanční budova v Chorvatsku. Navštivte také vinárnu Bunari, pochutnejte si na domácím víně za doprovodu hudebníků.

Vodice je turistické centrum známé pro svou živost, univerzální turistické nabídky a široký výběr soukromého ubytování. Vodice je bohatá na tradice nejen z období antiky. Navštivte kulturní památky, které Vám budou vyprávět o minulosti Vodice: kostel Karmel, věž Coric, kostel sv.Kriz nebo farnosti se zvonicí a kostelem sv. Ilija. Během dne si můžete jít zaplavat nebo se opalovat na atraktivních plážích, z nichž nejvíce populární jsou: částečně oblázková a částečně betonová pláž Hangařr a písčitá Modrá pláž, která je obzvláště zajímaví pro děti. Ve večerních hodinách si na procházce podél pobřeží můžete vychutnat speciality této oblasti v jedné z mnoha restaurací (rybí, lívance, krostule - zákusek, domácí víno a další).

Rogoznica je klidné středozemní město známé pro své oblázkové, dlážděné a skalnaté pláže, kde si každý může najít místo pro sebe. Vzhledem k širokému výběru ubytování u pláže nebo v jeho bezprostřední blízkosti, je to ideální místo pro rodinnou dovolenou. Sportovní a rekreační milovníky potěší bezpočet vodních sportů, turistika a mnoho dalších aktivit. Setkáte se zde s mnoha restauracemi, které nabízejí domácí speciality při chůzi podél promenády.

Primošten je malé město, které se nachází asi 27km od Šibeniku. Stará část města leží na malém ostrově, který je s pevninou spojen mostem. Město si zachovalo svou středomořskou atmosféru a všechny rysy středomořského rybářského městečka, která je patrná především v jeho dlouhých úzkých uličkách a kompaktních kamenných domů ve starém jádru na města. Primošten je bohatý na dlouhé oblázkové pláže a pěknou promenádu. Známá pláž v Primoštenu je pláž Raduca. V letních měsících se v Primoštenu konají různé kulturní akce jako např.: uzance Primosten (zvyky Primoštenu), noční rybolovy, folklórní večery a noci lidové hudby. Pro ty, kteří se zajímají o živější zábavu je zde diskotéka Aurora, jedna z nejpopulárnějších na Jadranu. Pokud si chcete pochutnat na různých specialitách této oblasti, navštivte restauraci "Staro Selo", "Amfra" nebo hospůdky "Jerko" a "Torkul".

Mikroklima

Klima oblasti Šibeniku je výrazně středomořské s 2710 slunečními hodinami za rok. Léta jsou suchá, zatímco zimy jsou bohaté na dešťové srážky. Teploty v létě jsou poměrně vysoké, ale díky větru Maestral, který fouká od moře je počasí příjemné.

Průměrné teploty vzduchu

 • Leden: 6,8 ° C
 • Srpen: 24,5 ° C

Maximální teploty vzduchu

 • Leden: 21,4 ° C
 • Srpen: 39, 2 ° C

Průměrné teploty moře

 • Leden: 12, 5 ° C
 • Srpen: 23,5°C

Kultura

Šibenik

 • - katedrála sv. Jakov - nejcennější renesanční památka v Chorvatsku. Stavba byla zahájena v roce 1431 a patří mezi světové dědictví UNESCO. Byla postavena úplně z kamene, bez použití jiných materiálů a obsahuje více než 70 portrétů na svých apsidách. Malý čtverec, který katedrálu obklopuje, je jedním z nejkrásnějších náměstí v Chorvatsku.
 • - staré jádro Šibeniku s četnými kostely, pevnostmi, hrady a zámky od 14. do 17. století                      
 • - tvrz sv. Mihovil - tvrz z 15. století, která se nachází na 70m vysokém svahu nad mořem a nabízí úžasný výhled na město Šibenik a okolní souostroví.
 • - muzeum "Četiti Bunara" (čtyři studny) - se nachází na dně jedné ze starých městských studní, které zásobovaly město vodou, dnes je jedním z nejoblíbenějších koncertních pódiích
 • - tvrz sv. Nikola - se nachází u vchodu do Šibeniku, z této tvrze bylo město bráněno od obléhání

Vodice

 • - věž Coric - postavena rodinou Fondra v roce 1646. V létě si zde můžete vychutnat filmové přehlídky na dvorku věže. Do věže ale nemůže vstoupit na kvůli jejímu špatnému stavu.
 • - kostel sv. Kříž - gotický kostel postavený na počátku 15. století. Je známý pro cenné detaily, starou románsko-gotickou křtitelnici na pilíři, která je jediná toho druhu v této části Dalmácie. Během léta se zde konají výstavy.
 • - farnost sv. Kriz se zvonicí - tento kostel byl postaven na základech starší kaple je v barokním stylu, postavil jej Ivan Skoko ze Šibeníku. Zvonice je dílem Vicko Macanovice z Dubrovníku a byla v procesu stavby 20 let.
 • - kostel sv. Ilija - byl postaven v roce 1298 místními obyvateli. V roce 1493 byl zasvěcen sv. Iliovi. Kostel je obehnán zdí a předpokládá se, že vedle něj byl umístěn hřbito. Dnes se bohoslužba v kostele slouží jednou za rok- 20. srpna.

Rogoznica

 • - farnost - postavena v roce 1615. Nachází se ve staré části Rogoznice, na vrcholu kopce, ze kterého můžete vidět panorama celého města.
 • - kaple Panny Marie - se nachází na poloostrově Gradina.

Primošten

 • - farnost sv. Juraj - postavena v roce 1485 a byla několikrát obnovena. Ikona Panny Marie se stříbrnou sponou je skvostem uvnitř kostela.
 • - kostel sv. Roko - postaven v 17. století je cennou kulturní památkou

Výlety

Šibenická riviéra se nachází v samém centru Jadranu a má nejpříznivější podmínky pro výlety do okolí. Národní park Krka zahrnuje území od řeky Krky, která protéká 75 km kaňonu. I když sem můžete dojet autem, nejatraktivnější přístup je lodí. Budete nadšeni z vodopádů a kaskád v bohaté zeleni. Nachází se zde také Skradin, malé město na břehu řeky Krky, kde se mixuje slaná a sladká voda. Skradin je město tradičního setkání dalmatských skupin lidové hudby (klape), je hrdý na svou 2000 let starou historii, stejně jako bohatou nabídku gastronomie. Vydejte se na nezapomenutelný výlet lodí do národního parku Kornati, který se nachází v souostroví asi 150 ostrovů, z nichž 89 je součástí národního parku. Ostrovy jsou charakterizovány vyprahlou vegetací, nedostatkem tekoucí vody, křišťálově čistou vodou a množstvím zátok a útesů. Souostroví Šibenik nabízí možnost exkurze na ostrov Krapanj, kde můžete vidět tradici těžby a pěstování hub. Na ostrově Zlarin  budete nadšeni tradicí těžby a pěstováním korálů, stejně jako výrobou šperků. V okolí existují dva další národní parky - Paklenica, známý mezi alpinisty a Plitvická jezera. Doporučujeme navštívit centrum Hawk v Dubrava, kde se setkáte s jednou z nejstarších kultur naší planety. Navštivte Tribunj, malé rybářské středisko asi 2 km západně od Vodice. Historické jádro bylo postaveno na malém ostrově, který je spojen s pevninou mostem. Etno vesnice v Burnji, u Primoštenu, nabízí nevšední zážitek. Nenechte si ujít dobrodružný rafting na řece Zrmanja nebo Cetina. Navštivte historická města v okolí, Split – nachází se zde 1700let starý palác římského císaře Diokleciána nebo Trogir - město zapsané na seznamu UNESCO.

Sport

Riviéra s bohatou přírodní rozmanitosti nabízí nesčetné možnosti pro sportovní vyžití. Z vodních sportů je to: jachting, vodní lyžování, windsurfing, potápění v souostroví Kornati. Nebem pro dobrodruhy je rafting na řece Zrmanja. Pro skutečné milovníky adrenalinu doporučujeme bungee jumping z mostu v Šibeniku. Výška mostu je 40 metrů a rozpětí oblouku je 362 metrů. Nemusíte mít žádné zkušenosti, vše, co potřebujete, je trocha dobré vůle a odvahy (a peněz na skok). Skáče se každý rok od 1.července do 1.září. (V pracovních dnech od 10:00-20:00, v neděli od 10:00-14:00 hod.).

Gastronomie

Gastronomická tradice zdejší oblasti je poněkud podobná italské kuchyni, která je přímým důsledkem dlouhé vlády Benátek v této oblasti ve středověku. Čerstvé potraviny, jednoduchá příprava, jídla ochucená petrželkou, cibulí a bobkovým listem jsou charakteristikou kuchyně této oblasti. Nejoblíbenější specialitou jsou smažené ryby, mušle v guláši, rizoto s mořskými plody, pečené jehněčí a vepřové s brambory a salátem. Nejslavnější specialitou vnitrozemí je prosciutto a sýr. Doporučujeme červené víno "Babić" ze slavných vinic v Primoštenu - tyto vinice se nachází  na kaskádových balkonech v přímoří. Výborná je také domácí pálenka z keřů nebo bylin i některá z dezertních vín - Prosek a Maraština. K tradičním zákuskům patří Rozata – dort z vajec, mléka a karamelu, Fritule - zákusek z rozinek a likéru. Určitě navštivte restauraci „TicTac“ s rybími specialitami na ostrově Murter nebo slavné hospůdku „Saricevi Dvori“, která se nachází v etno vesnici Burnji nedaleko Primoštenu. Má bohatou nabídku domácích specialit a je oblíbenou restaurací Michaela Schumachera během jeho návštěv v Chorvatsku.

Noční život

Navštivte Mezinárodní dětské kulturní léto v Šibeniku, večery dalmatských písní, které se staly letní tradicí Šibeniku. V září se město mění v renesanční místo, kvůli středověkému jarmarku, který Vás vezme zpět do dávné historie. Ti, kteří se chtějí bavit až do časných ranních hodin, tak mohou učinit na diskotéce Aurora v Primoštenu nebo Hacienda ve Vodicích, kde se baví mladí z celého Jadranu.

Zobrazit více
Zobrazit méně
VYHLEDEJ UBYTOVÁNÍ
Kde?
Příjezd
Odjezd
Dospělí 18+
Děti 0-17

Pokračovat v prohlídce Riviéra Šibenik Oblast:

Riviéra Šibenik doporučení ubytování

* ceny za červen 2023 při maximální kapacitě a minimálním pobytu 7 dní

Apartmá - Rogoznica Apartmán Sanja Od 4978 kč
 • Rogoznica,
 • Osoby: 8-10
 • Hodnotenie hostí: 4,6
 • Primosten,
 • Osoby: 4
 • Hodnotenie hostí: 5,0
 • Posledná rezervácia pred 2 dny
Apartmá - Rogoznica Apartmány Milan Od 1545 kč
 • Rogoznica,
 • Osoby: 2
 • Posledná rezervácia pred 1 dny
Apartmá - Rogoznica Apartmán Mirjana Od 2822 kč
 • Rogoznica,
 • Osoby: 1-2
 • Hodnotenie hostí: 4,9
 • Posledná rezervácia pred 8 dny

Skvělé nabídky Chorvatska najdete ve svém Inboxu!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Secure payment HTZ

eu logo
Hamag Bicro logo

All rights reserved © 2023