Podróżowanie może być niesamowitym doświadczeniem, ale planowanie może być stresujące, zarówno pod względem finansowym, jak i psychicznym. Zawsze pojawiają się wyczerpujące myśli: jak zaoszczędzić pieniądze na podróż, skąd mam wiedzieć na co mnie stać, i gdzie w ogóle zacząć planować? Jeśli wybierasz się na urlop lub jedziesz na urlop bez odpowiedniego planowania, niewystarczającej ilości gotówki lub braku budżetu, przygoda staje się stresująca i przytłaczająca, a przecież powinna być ekscytująca i satysfakcjonująca.


Oszczędzanie pieniędzy na wakacje nie musi być trudne, podobnie jak planowanie. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami i prostą organizacją, aby pomóc Ci zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy. Możesz wziąć urlop swoich marzeń raz lub nawet dwa razy w roku bez stresu.

Zacznijmy od kilku świetnych pomysłów, aby zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, aby pomóc Ci więcej podróżować i mniej stresować, jednocześnie spełniając marzenia.

1. Rozpocznij planowanie z wyprzedzeniem

Najlepszym sposobem na uniknięcie stresu jest rozpoczęcie podróży do Chorwacji z dużym wyprzedzeniem. Sugerujemy, abyś najpierw zdecydował się na 2 główne rzeczy: porę, w której chciałbyś odwiedzić Chorwację i miejsce, które chciałbyś odwiedzić jako pierwsze. Dlaczego? – Cóż, powiedzmy, że Chorwacja nie jest już mijescem budżetowym, a ceny są znacznie wyższe w szczycie sezonu. Ta śródziemnomorska piękność ugruntowała swoją pozycję na europejskiej mapie podróży i stała się jednym z najgorętszych miejsc docelowych. Przemysł turystyczny stał się nieuniknioną częścią chorwackiej gospodarki i dokonano ogromnych inwestycji rządowych i prywatnych, które skutkowały odpowiednio wyższymi standardami jakości i cenami. Warto wspomnieć, że Chorwacja obsługuje teraz podróżnych ze średniej i wyższej klasy, więc bardziej prawdopodobne jest, że trafisz na okazyjną, a nie tanią ofertę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że ceny zakwaterowania i usług związanych z podróżowaniem mogą być dwukrotnie wyższe, a czasem trzykrotnie wyższe w sezonie (czerwiec, lipiec, sierpień) w porównaniu z okresem poza szczytem.

2. Spróbuj odwiedzić poza sezonem

Liczba turystów zaczynających zauważać korzyści związane z odwiedzaniem Chorwacji poza sezonem szybko rośnie. Nie dziwi to zbytnio, ponieważ niższe ceny, mniej tłumów, ładna pogoda i większa elastyczność podróży to coś, do czego łatwo się przyzwyczaić. Jeśli jesteś osobą, która z niecierpliwością oczekuje na szczegóły i lubi podróże oparte na emocjach, jest to idealny sezon na rozpoczęcie wakacji. Jeśli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi opiniami na temat odwiedzania Chorwacji poza sezonem, zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na blogu 5 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację jesienią. Nie musi to być dokładnie jesień, ale argumenty są nadal aktualne.

3. Skorzystaj z ofert early bird i last minute

Warto zauważyć, że oferowane są różne rabaty turystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem zakwaterowania, które mogą pomóc znacznie zaoszczędnościć. nawet do 10%, co jest bardzo satysfakcjonujące, szczególnie dla tych, którzy szukają terminów w szczycie sezonu letniego! Wybierając pierwszy, masz możliwość wyboru dat, które najbardziej Ci odpowiadają, a jednocześnie oszczędzasz pieniądze. Im wcześniej zaczniesz szukać idealnego domu wakacyjnego, tym więcej opcji będzie dostępnych. Możesz także zaoszczędzić pieniądze, decydując się na rezerwację w ostatniej chwili, ale pamiętaj, że oferty są mniejsze, zwłaszcza gdy myślisz o luksusowej willi lub zakwaterowaniu przy plaży. W takim przypadku im więcej czekasz, tym mniejsza jest elastyczność i wybór podróży, ale rabaty są zwykle okazyjne. Jeśli chcesz skorzystać ze specjalnej oferty zakwaterowania, zapisz się do newslettera Adriagate i bądź na bieżąco z najgorętszymi ofertami.

4. Dołącz do podróżnych programów lojalnościowych

Podobnie jak w innych aspektach życia, lojalność powinna być, a w wielu przypadkach naprawdę jest, nagradzana. Z Adriagate nie jest inaczej. Program lojalnościowy firmy został stworzony w 2011 roku i nagradza jego najbardziej lojalnych gości. Lojalni goście Adriagate są nagradzani różnymi dodatkami do rezerwacji, takimi jak różne kupony upominkowe, które mogą wzrosnąć do 150 €. Aby dowiedzieć się więcej o programie lojalnościowym Adriagate, kliknij tutaj.

5. Nie spiesz się podczas wizyty

Zanim zakończy się przeszukiwanie miejsca docelowego i wystarczy jedno kliknięcie od potwierdzenia ostatecznego wyboru, zalecamy dokładne sprawdzenie wszystkich rzeczy do zrobienia w miejscu docelowym, w miejscu które chcesz odwiedzić. Często zdarza się, że ludzie nie czytają lub nie znają niektórych możliwości w ofercie i decydują się na krótszy pobyt, niż gdyby byli zaznajomieni ze wszystkimi możliwościami według ich zainteresowań. W pewnym momencie z pewnością zdarzy się, że będziesz chciał przedłużyć swój pobyt, ale pamiętaj, że rzadko byłoby to możliwe, jeśli odwiedzasz miejsce w szczycie sezonu. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy podróżni decydują się odwiedzić kilka miejsc w Chorwacji, więc czasami zawyżają lub nie doceniają pożądanego pobytu. Jeśli kwestionujesz swoją decyzję, skonsultuj się z jednym z biur podróży, które chętnie pomogą Ci w planowaniu podróży.

6. Czas pobytu ma znaczenie

Próba odwiedzenia jak największej liczby miejsc nie zawsze jest najmądrzejsza. Wiele hoteli i prywatnych apartamentów oferuje zniżki na długi pobyt (długi pobyt jest zwykle uważany za pobyt dłuższy niż 3 noce w szczycie sezonu lub pobyt dłuższy niż 5 nocy w sezonie).
Zniżka na długie pobyty pozwala zaoszczędzić do 30% ceny zakwaterowania. Jeśli chcesz odwiedzić wiele miejsc podczas podróży do Chorwacji, zastanów się nad wyborem miejsca w centrum, a następnie rób codzienne wycieczki.

7. Wybierz mądrze swoją lokalizację

Jak wszyscy wiemy, Dubrownik jest prawdopodobnie najbardziej znanym miastem w Chorwacji, więc naturalnie zawsze jest tu mnóstwo turystów a ceny są wysokie. Będąc w mniejszym mieście możesz cieszyć się tym samym pięknem, a jednocześnie wydawać mniej. To samo dotyczy innych znanych miast, takich jak Split, Zadar, Pula, Zagrzeb itp. Jeśli chcesz wydać mniej, unikanie centralnie położonych miejsc noclegowych i turystycznych i wybranie mniejszych sąsiednich miast jest doskonałą alternatywą dla oszczędności.

8. Wynajmij samochód, jeśli chcesz zobaczć więcej

Istnieje wiele linii autobusowych, które łączą tysiące chorwackich miast, a także miejsca w pozostałej części Europy. Autokary w Chorwacji są nowoczesne, a większość z nich oferuje bezpłatne usługi Wi-Fi i wtyczki elektryczne, dzięki czemu możesz pozostać w kontakcie podczas podróży. Co więcej, możesz nawet zaoszczędzić 5%, kupując bilety online. Z drugiej strony ten środek transportu niestety nie zapewnia dużej elastyczności podróży.

Samochód to zdecydowanie najlepszy sposób na poznanie Chorwacji. A jeśli nie podróżujesz własnym samochodem, nie wahaj się wynająć samochodu w Chorwacji. Będziesz mógł podziwiać zabytki; zejść z utartej ścieżki, zobaczyć więcej w krótszym czasie i będziesz miał swobodę zatrzymywania się w dowolnym miejscu i czasie.

Czasami będziesz chciał zatrzymać się w jednym centralnie zlokalizowanym miejscu i odbywać jednodniowe wycieczki do popularnych atrakcji w regionie. W takim przypadku posiadanie własnego pojazdu jest najlepszym sposobem na uchwycenie jak największej liczby zabytków i eksplorację sąsiedniego obszaru we własnym tempie.
Należy również pamiętać, że ceny zmieniają się dynamicznie wraz z popytem. Oznacza to, że im wcześniej zarezerwujesz samochód, tym mniej zapłacisz (nawet w sezonie). Im wcześniej zarezerwujesz swój pojazd, tym dostaniesz lepszą stawkę. Dotyczy to szczególnie szczytu sezonu (od czerwca do września). Stawki rosną wraz ze wzrostem zapotrzebowania i zmniejszaniem się zapasów.
Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest prywatny transfer – szczególnie przy przyjeździe w grupie lub rodzinie, prywatny transfer może działać tak samo lub taniej niż autobus.

9. Porada dotycząca waluty – zabierz ze sobą chorwacką Kunę

Nic nie zepsuje twojego budżetu bardziej niż brak odpowiedniej waluty. Walutą Chorwacji jest Kuna, ale niektóre miejsca akceptują euro. Chociaż posiadanie Kuny jest najlepszą opcją w Chorwacji, najlepszą walutą obcą zdecydowanie jest euro, a następnie dolary amerykańskie i funty brytyjskie. Możesz wypłacić pieniądze z bankomatu, aby mieć Kuny pod ręką, ale pamiętaj, że będziesz mieć stałą opłatę, a także pięcioprocentową opłatę za wypłatę naliczaną za każdym razem, gdy wybierzesz pieniądze z bankomatu. Inną opcją, aby spróbować utrzymać budżet, jest użycie karty Visa lub Mastercard do zakupów. Tylko upewnij się, że masz taką, który nie pobiera opłaty międzynarodowej za każdym razem, gdy jej używasz. Ogólnie rzecz biorąc, karty kredytowe są powszechnie akceptowane w Chorwacji, ale nie są tak rozpowszechnione, jak mogłoby się wydawać w tak dużym ośrodku turystycznym, a niektóre restauracje nawet w najlepszych lokalizacjach nie akceptują kart kredytowych, więc dobrze jest sprawdzić przed przed zamówieniem.

Podróżowanie jest głęboko osobistym doświadczeniem. Dwie osoby mogą odwiedzić to samo miejsce w tym samym czasie, zobaczyć te same rzeczy i wziąć udział w tych samych czynnościach – i dojść do dwóch radykalnie odmiennych wniosków na temat tego, czego doświadczyły.

Może ci się wydawać, że te wskazówki i pomysły tak naprawdę nie odnoszą się do Twojej sytuacji – chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o twoich ulubionych sposobach, aby zaoszczędzić pieniądze na podróżach i kiedy zaczynasz planować wakacje? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here