Przedstawiamy najpopularniejsze trasy rowerowe w Chorwacji

Czy po przybyciu do destynacji planujesz wycieczki i zajęcia, aby jak najwięcej zwiedzić i doświadczyć? Na wakacjach nie spędzasz zbyt dużo czasu na sam wypoczynek? Jest Ci to znajome? W takim razie zdecydowanie jesteś we właściwym miejscu, ponieważ chcemy przybliżyć Ci najbardziej atrakcyjne i najpopularniejsze sposoby odkrywania uroków Chorwacji.

Euro Velo 8 map
Turystyka rowerowa w Chorwacji zapewnia niezapomniane i autentyczne przeżycia

Chodzi o turystykę rowerową, która w ostatnich latach odnotowuje duże zainteresowanie na naszym rynku. Nic dziwnego, ponieważ zapewnia wiele korzyści. Jazda na rowerze jest całkowicie przyjazna dla środowiska i akceptowalna, zapewnia niezapomniane, autentyczne, ukryte widoki oraz utrzymuje użytkowników – rowerzystów aktywnych i zdrowych. Tak jak powiedział Albert Einstein: Życie jest jak jazda na rowerze, trzeba ciągle iść do przodu, nie zatrzymując się, żeby nie stracić równowagi!

Find your Prince(ss) (Trakošćan castle)/ Escape from the crowd (Medvednica)/ Continental Croatia by River Roads (Drava and Mura river)
Chorwacka Wspólnota Turystyczna pracuje nad promocją turystyki rowerowej i uruchomiła kampanię: „Bike, explore and enjoy”

Trendy w turystyce nie pozostały niezauważone również przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną, która w celu promocji turystyki rowerowej uruchomiła akcję promocyjną „Bike, explore and enjoy” .
Wraz z licznymi szlakami, kampania ta skupia się szczególnie na trasie EuroVelo 8, która obejmuje całe chorwackie wybrzeże, od Istrii do Dubrownika.
Poniżej przedstawiamy niektóre z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych tras rowerowych w Chorwacji.

Lista najpopularniejszych tras rowerowych według regionu:

Slawonia i Barania są idealne do jazdy na rowerze

Jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje wśród złotych pól słoneczników, chłonąc niepowtarzalne smaki i aromaty Slawonii i Barani, podróż przez rozległe równiny będzie wygodna i satysfakcjonująca.

Dunavska trasa rowerowa biegnie wzdłuż spokojnej rzeki Dunav

Jedną z najbardziej znanych jest Dunavska trasa rowerowa, która jest częścią sieci tras rowerowych EuroVelo 6. Jadąc tą trasą będziesz podążać nurtem spokojnej rzeki Dunav przez Baranie, przejeżdżając przez Park Przyrody Kopački rit, następnie zamek Eugeniusza Savojskog w Bilju, miasto Osijek, Aljmaš (ujście Drave i Dunav), Erdut, Vukovar i ufortyfikowany Ilok będzie również częścią twojej trasy. Miasto Vinkovci szczyci się również aż 3 trasami rowerowymi (czerwoną, niebieską i zieloną).

Road of Gold (Međimurje County)
Srijemska trasa rowerowa prowadzi od Vinkovaca do Iloka

Jeśli chcesz lepiej poznać region Vukovarsko-srijemski, koniecznie wybierz Srijemsku trasę rowerową, która prowadzi od Vinkovaca do Iloka przez typowe slawońskie wioski, lasy, pola i winnice.

Lika i Gorski kotar są częścią kontynentalnej Chorwacji bogate w ekscytujące trasy rowerowe

Na pewno nie popełnisz błędu, jeśli zdecydujesz się na ten region Chorwacji, co ostatnio było nieuniknione dla wszystkich odwiedzających Chorwację. Goranska trasa rowerowa łączy miasta Gorskiego Kotaru z atrakcjami przyrodniczymi, kulturalnymi, historycznymi i gastronomicznymi, których, wierzcie, nie brakuje! Posiada łącznie około 260 kilometrów. W Lice nie można przegapić trasy Put Plitvica. W przypadku jednego z najstarszych i najpiękniejszych parków narodowych w Europie, a słowa naprawdę nie są potrzebne, dlatego najlepiej to doświadczyć. Trasa rozpoczyna się w Korenicy i prowadzi do górnych Jezior Plitwickich, wzdłuż nieodkrytych pereł Czarnej i Białej Rzeki.

Cycling in WOW (Plitvice lakes)

Kvarnerske trasy rowerowe to połączenie regionu morskiego i górskiego

Połączenie morskiego i górskiego regionu najlepiej wyróżnia się na trasie rowerowej Riječkog prstena. Gdy odważysz się przejechać ten 50-kilometrowy szlak, najlepiej pobrać aplikację mobilną, która pomoże Ci znaleźć wszystkie najważniejsze informacje. Ponadto region Kvarner oferuje również Intymny Szlak, który biegnie z Novi Vinodolski do najwyżej położonej osady w Chorwacji – Begova Razdolja.

Rowerem po największym chorwackim półwyspie – Istrii

Półwysep Istria jest rozpoznawalny na wiele sposobów, a istryjska bajka również nie pozostawi nikogo obojętnym. Jesteśmy pewni, że trasa rowerowa Parenzana, której nazwa pochodzi od istryjskiej kolei z ubiegłego wieku, rozbudzi wszystkie zmysły. Punktem wyjścia jest malownicza wioska Buje, przejeżdżasz przez „miasto artystów” Grožnjan, Motovun, a następnie doliną rzeki Mirna przez mosty, wiadukty i tunele podziwiając niesamowity krajobraz Istrii.

Parenzana (Istr
Najpopularniejsze miejsca na wycieczki rowerowe na Istrii

Oprócz Parenzane, chcielibyśmy wyróżnić trasy archeologiczne i drogi winne Umagu, Savudriji i okolic, trasę wzgórz Istrii, szlak winny Istrii, 101 kilometrów i 1 trufla, droga do centrum Istrii. Ogromny wybór tras.

Chorwacja Środkowa i wyjątkowa trasa rowerowa Od zamku do zamku

W pobliżu stolicy i okolic rowerzyści są mile widziani. Miasto Varaždin jest znane, jako miasto z największą liczbą rowerzystów w Chorwacji. Trasy Murska i Drava, Trasa Steinera (od miejsca urodzenia naukowca Rudolfa Steinera, Donjeg Kraljevca), Trasa Eko Mura, Toplička Trasa i Trasa Pušipelova (którą wyróżniamy, jako najbardziej wymagającą z wymienionych, ponieważ prowadzi przez wzgórza Šrigovo).
Trasa Od Zamku do Zamku może być szczególnie atrakcyjna do odkrywania tej części Chorwacji. Rozciąga się, jako okrągły odcinek wokół miasta Varaždin, przez Lepoglavę, do zamku Trakošćan i otaczającego go jeziora, a następnie przez Cvetlin z powrotem do Varaždinu.

Murska route

Wyjątkowe doświadczenie Dalmacji: rowerem do parków narodowych, parków przyrody, jaskiń i najmniejszych zatoczek

Świeże, śródziemnomorskie powietrze, większość słonecznych dni, przyjemny klimat, bliskość morza. Możesz tego doświadczyć jadąc przez Dalmację. Niezwykle cieszy nas to, że na rowerowych mapach oprócz wybrzeża i wysp pojawiła się dalmatyńska zagora.

Najbardziej znane trasy rowerowe w Dalmacji

Dlatego wyróżnimy tylko kilka tras: na samym południu, w okolicach Ploče, można pojechać trasą rowerową Baćinska jeziora; niedaleko Splitu, trasa jaskinia Vranjača, której niektóre fragmenty polecamy bardziej doświadczonym downhill rowerzystom.
Wspaniałym przeżyciem jest również przejazd przez „chorwacką Toskanię” – region Imotski i przejazd trasą Imotskih Jezior, gdzie zobaczysz zjawiska przyrodnicze: Czerwone i Niebieskie Jezioro, Prološko blato, Zeleno, Knezovića, jezioro Mamića, Galipovac i Dva oka.
Wyróżnialibyśmy jeszcze trasę Kamešnica: Grab – Gornja Korita; trasę Kroz Sinjsko polje, a trasa Dugi Otok oprowadzi Cię po najpiękniejszych chorwackich plażach i po parku przyrody Telašćica, a wisienką na torcie będzie Park Narodowy Krka.

Water is life (lakes in Imotski county)
Przepis na zabawę, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyłeś: dwa koła i piękno Chorwacji

Dwa koła, dobra wola i chęć do przygody, wszystko, czego potrzeba, aby poznać Chorwację w zupełnie inny sposób, w symbiozie z naturą, nie profanując jej, a po prostu podziwiając jej piękno. Tak jak powiedział Frodo w kultowym filmie Władcy Pierścieni, a Adriagate dodaje: „We’re going on adventure!“.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here