Wyspa Kornat

wyspa Kornatwyspa Kornatwyspa Kornatwyspa Kornatwyspa Kornatwyspa Kornat

Więcej zdjęć

Zamknij

     
  • Share

Archipelag Kornati składa się ze 147 wysp i małych wysepek, wśród których jest wyspa Kornati. Wyspa Kornati jest największą wyspą archipelagu i ma 25,2 kilometrów długości i 100-2400 metrów szerokości. Drugą co do wielkości jest wyspa Žut. Archipelag utworzył się pod koniec epoki lodowcowej a jego pierwszymi mieszkańcami było ilyryjskie plemię Liburni. Legenda głosi, że bogowie stworzyli Archipelag Kornati z łez i gwiazd, i podarowali świecący błękit, żeby pieścił morze. Z lotu ptaka ten archipelag niezliczonych wysp i wysepek naprawdę wygląda jak świeże perły porozrzucane na szklanej posadzce. W VI wieku na wyspie Kornati zostały wybudowane dwie budowle, które mają ogromne znaczenie dla historii ludzkości. Pierwszą z nich jest twierdza Tureta, usytuowana na wzgórzu i służąca do nadzorowana szlaku żeglugi morskiej biegnącego przez kanał Kornati. Druga to kościół Świętej Maryji.

Park Narodowy Kornati obejmuje 89 wysp i klifów, ale nie cały archipelag do niego należy, jest to jedyny park narodowy, którego cały teren jest własnością prywatną. Park Narodowy Kornati został utworzony w 1980 roku z powodu coraz większej liczby turystów odwiedzającej archipelag. W Parku znajduje się 25 restauracji i tawern, które oferują dobre domowe jedzenie, owoce morza i jagnięcinę Kornat. Zatoka Vrulje na wyspie Kornati uważana jest za centrum i stolicę Kornati, ponieważ jest tam około sześćdziesięciu domów, których właściciele przyjeżdżają i zamieszkują je w czasie zbiórów oliwek. Pomimo że wyspa Kornati wygląda jakby była pustynią, jest miejscem tętniącym życiem. Na wyspie odnotowano występowanie 537 gatunków roślin i domniemywa się, że żyje tam jeszcze 200-300 innych. Fauna Kornati nie została jeszcze szczegółowo zbadana. Oprócz gryzoni, gadów i owadów, które tam występują, żyje jeszcze jedno zwierzę – kuna. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić wyspy Kornati, nie przegap okazji zobaczenia ciekawostek ich bogatego dziedzictwa naturalnego, takich jak „korona” (strome skaliste klify z widokiem na otwarte morze) oraz liczne punkty widokowe, a także podwodny świat „korony”. Pamiętaj również żeby zwiedzić ilyryjskie fortyfikacje, bazylikę z czasów wczesnego chrześcijaństwa i kościół Matki Bożej z Tarca, fort Tureta, ruiny dawnego składu soli oraz podwodne szczątki wytwórni soli w zatoce Lavsa. Trzeba także zobaczyć ruiny weneckiego zamku i największą atrakcję Kornati - robotników i chaty pasterzy. Na Kornati można dotrzeć z Murter statkiem lub z prywatną wycieczką turystyczną.

Znany irlandzki poeta, Bernard Shaw, napisał po swoim pobycie na archipelagu Kornati: "W ostatnim dniu stworzenia Bóg pragnął ukoronować swoją pracę, dlatego z łez, gwiazd i oddechu stworzył Kornati".

Więcej  Zamknij 
Zobacz na mapie Zobacz na mapie

Wyspy

wyspa Kornat polecane kwatery

* ceny na lipanj, 2020 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

  • Kravljacica - wyspa Kornat,
  • Osoby: 4
  • Ocena gości: 4,7
Dom - Uvala Lopatica - wyspa Kornat Dom Mandica Od 473 zl
  • Uvala Lopatica - wyspa Kornat,
  • Osoby: 4-6
  • Ocena gości: 4,2

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Simply the best
Travelife - Sustainability in tourism
Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!
Dziękujemy! Błędny adres e-mailowy