Wyspa Iz

wyspa Iz

Więcej zdjęć

Zamknij

     
  • Share

Wyspa Iz znajduje się pomiędzy wyspami Ugljan, Rava i Dugi Otok. Jest on otoczony kilkunastoma mniejszymi wyspami. Było zamieszkane już w czasach prehistorycznych. W X wieku został wspominany przez Konstantyna Porfirogeneta o nazwie Ez, a w średniowieczu była własnością szlachty zadarskiej.

Iz jest jedyną wyspą w Dalmacji, gdzie mieszkańcy pracowali przy ceramice. Zbiory etnograficzne Veli Iz są nadal przechowywane kopie autentycznej ceramiki i tradycyjnych narzędzi do wyrobu ceramiki. Znajduje się na liście chronionych niematerialnych dóbr Republiki Chorwacji. Dziś to rzemiosło powoli umiera.

Wzgórze Korinjak jest najwyższym punktem wyspy i możecie chodzić na przystosowanych ścieżkach, które prowadzą na szczyt z widokiem na zatokę, Veli Iz i wyspy w okolicy. Pod koniec lipca odbywa się „Izka uczta”, który ma tradycję od czasów starożytnych. W tym czasie mieszkańcy ubierają się w tradycyjne stroje i wykonują dawne wyspiarskie tance i piosenki, a goście mogą spróbować lokalnych potraw. Głównym wydarzeniem tej imprezy jest wybranie "Iskog króla". Wyspa Iz jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek, a jeśli szukacie rekreacji, można surfować, jeździć na nartach wodnych, żeglować i nurkować. Polecamy wycieczkę do Parku Narodowego Kornati, który zachwyci Wasz licznymi wyspami i wysepkami. Iz jest połączony z lądem codziennymi liniami promowymi.

Więcej  Zamknij 
Zobacz na mapie Zobacz na mapie

Wyspy

ZNAJDŹ KWATERĘ
Gdzie?
Zameldowanie
Wymeldowanie
Dorosły 18+
Dzieci 0-17

wyspa Iz polecane kwatery

* ceny na kolovoz, 2020 dla maksymalnej liczby osób w kwaterze i pobyt minimum 7 dni

Dom - Mali Iz - wyspa Iz Willa Lili Od 1889 zl
  • Mali Iz - wyspa Iz,
  • Osoby: 8-12
  • Ocena gości: 4,4
  • Ostatnia rezerwacja przed 2 dni

Najlepsze, co Chorwacja może zaoferować znajdziesz w swojej skrzynce mailowej!

Members of
Croatian National Tourist Board
Association of Croatian travel agencies
Travelife - Sustainability in tourism
Quality guarantee UKAS - ISO 9001
Secure payment HTZ

All rights reserved © 2020