Wyspy w Chorwacji

Chorwacja, państwo 1000 wysp, dokładniej 1185 wysp, wysepek i …. Ta przepiękna część przyrody należy do najbardziej rozproszonych wybrzeży na świecie. Chorwackie wyspy stanowią drugi, co do wielkości archipelag śródziemno morza.  67 wysp jest zamieszkałych, z czego największe to Krk i Cres na północy oraz Brac i Hvar na środkowym Adriatyku. Każda wyspa opowiada swoją historię zabytkami i tradycjami zachowanymi do dnia dzisiejszego.   
Ukryjcie się przed zgiełkiem życia codziennego w jednej z małych zatoczek i dajcie się ponieść przygodzie, jaką oferuje pobyt nad morzem. Odkryjcie czar archipelagu Brijuni, 14 wysepek usytuowanych pomiędzy Pulą i Rovinjem, są one prawdziwym małym rajem, połączeniaem flory i fauny oraz pomników kultury. Wyspy Plavnik, Kornati, Galun i Prvić to szczególne, wakacyjne miejsca oferujące nietkniętą przyrodę. Susak jedna z niewielu wysp stworzonych z piasku. Wyspa Pag ma charakterystyczny, księżycowy krajobraz oraz delicje kulinarne znane na całym świecie (owczy ser i olej z oliwek).  Na wyspie Losinj można obserwować delfiny, na Dugom Otoku wypocznijcie wśród przyrody i koniecznie odwiedźcie park przyrody – zatokę Telascica… Na archipelagu Pakleni otoci znajdziecie piękne piaszczyste plaże oraz skaliste dno idealne dla podwodnego łowienia ryb. U kolei Korcula to wyspa z największą ilością pomników historii wspominana w wielu legendach. Jeśli szukacie miejsca bez hałasu samochodów najlepsze dla tego są wyspy Lopud i Silibi, jeżeli natomiast szukacie zabawy i rozrywki najlepszym miejscem do tego są plaże na wyspie Pag. Labirynt wysepek archipelagu Kornati zachwyci Was kompozycją.

Każde miasto ma swój festiwal, a najpopularniejsze to miejscowość Kali na wyspie Ugljan z festiwalem ryby i wina „Królewska noc rybacka”, „Iska festa” na wyspie Iż, „Salske uzance” w mieście Sali na wyspie Dugi Otok i zabawa rycerska „Moreska” na wyspie Korculi.
Z 1185 wysp i wysepek na pewno znajdziecie coś dla siebie… wybierz swoją wyspę i używaj w krystalicznie czystym morzu!


<