Kwestia zużycia paliwa staje się znacząca dla domowego budżetu dlatego doradzamy jak zaoszczędzić na paliwie:

1.Tankowanie na stacji
Najlepiej tankować w godzinach porannych kiedy paliwo w zbiornikach jest gęstsze. Im cieplej w ciągu dnia paliwo paruje a licznik tankowania liczy oprócz paliwa nalicza też opary. Najlepiej również tankować paliwo zanim dojdzie do rezerwy, ponieważ wówczas zmieszane paliwo szybciej wyparowuje. Jeżeli na stacji jest cysterna lepiej nie tankować od razu ponieważ przy dopełnianiu zbiornika, wszelkie nieczystości wypływają na wierzch a to dostaje się do naszego zbiornika.

Dobrą wskazówką jest aby uzupełnić bak najlepiej na stacji przed wjazdem na autostradę ponieważ jakość paliwa na tych stacjach jest lepsza. Paliwo jest w Chorwacji tańsze od 0,2 do 0,3 eur w porównaniu z krajami UE, przez co oszczędność na baku wynosi do 10 euro.

2. Kontroluj ciśnienie w oponach
Ciśnienie należałoby sprawdzać raz w tygodniu a powinno być zgodne z zaleceniami producenta, zazwyczaj 0,2 do 0,3 bar dla jazdy na suchym podłożu. Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa opór przez co musimy mocniej wcisnąć gaz co prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa.

3. Ogranicz używanie klimatyzacji, radia itp.
Nie znaczy to że w upał mamy gotować się w samochodzie ale samo nie nastawianie klimatyzacji na lodówkę pozwoli na zużycie mniejszej ilości paliwa.

4. Usuń z samochodu wszystko, co niepotrzebne
Wszyscy wozimy w samochodzie masę niepotrzebnych rzeczy. Wyrzuć z bagażnika rzeczy, których nigdy nie używałeś a jeśli jeździsz w większości po mieście wyjmij też zapasowa oponę. Zdejmij też bagażnik dachowy. W ten sposób możemy się pozbyć i do 20 kg niepotrzebnego ciężaru, który zwiększał na opór a zarazem zużycie paliwa.

5. Jazda na możliwie niższych obrotach
Niższe obroty silnika równa się niższe spalanie. Samochody nowszej produkcji przystosowane są do jazdy na niższych obrotach. Przyspieszać najlepiej dodając 70% gazu po czym utrzymywać prędkość tylko lekko przyciskając gaz. Należy również pamiętać o płynnej jeździe i nie przyśpieszać za bardzo jeśli wiemy że za chwilę będziemy musieli hamować, a sam ten proces wpływa na zużycie paliwa.  

6. Zjeżdżaj z górki na biegu
Jazda pod i z górki również wymaga płynności. Panuje tu zasada, że z górki powinno się zjeżdżać na takim biegu, na jakim by się pod nią wyjeżdżało. Z górki najlepiej zjeżdżać na biegu a nie na luzie a siła ciężkości i tak rozpędzi samochód co w przypadku następnego wzniesienia ograniczy zużycie gazu. Również podczas wietrznej pogody najlepiej jechać za innym pojazdem ponieważ ten rozbija prądy powietrza przez co pojazd za nim natrafia na mniejszy opór powietrza i zużywa mniej paliwa.

7. Dbaj o stan techniczny samochodu
Zużyte materiały mogą powodować większe spalanie. Dlatego należy regularnie serwisować pojazd i dbać o dobry stan hamulców, łożysk, filtrów i rury wydechowej, a regularna zmiana oleju zapewnia lepszą pracę silnika.

Specjaliści twierdzą, że z powodu nietrzymania się zasad ekonomicznej jazdy zużywamy ponad 1/3 paliwa niż powinniśmy a przestrzegając kilku prostych zasad możemy zadbać o lepszy stan naszego portfela.

 

 Source : automotozilla.comAna