Chorwackie wybrzeże, włączając cala Dalmację ma roczne nasłonecznienie do 2700 godzin rocznie, a najwięcej na wyspach w południowej Chorwacji.

Błysk światła słonecznego od morza, piasku i kamienia jest szczególnie szkodliwe dla naszych oczu. Po wystawieniu na działanie promieniowania UV, dotyczy wszystkich tkanek oka: stawów, rogówki, soczewki i siatkówki.

Soczewka oka jest narażona na rozwój zaćmy (zmętnienie soczewki), a na siatkówce występują zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, które niesą nieodwracalne zaburzenia widzenia. W związku z tym, na wakacjach, z wyjątkiem ochrony przeciwsłonecznej i kapelusza obowiązkowe są okulary do ochrony przed promieniowaniem UV, aby wakacje były beztroskie.

Okulary różnią się modelami, materiałami, zaciemnieniem i kolorem. Zaleca się jak największe, ciemniejsze, spolaryzowane i z UV ochroną. Dzisiejsza technologia tworzy także okulary słoneczne z diptriami.

Jeśli na urlop zapomnicie okularów, w mieście Split ich oferta jest bardzo różnorodna, jako że jego mieszkańcy kochają modę i swoj styl harmonizują z nowoczesnymi okularami, a i na pewno przypomnią wam one wakacje w tym pięknym mieście.

Autor postu: Zrinka Ivušić, inżynier optometrii, zatrudniona w Optics Zdenka Splicie na miejscu kontroli wzroku i pomiaru ostrości wzroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here