Wyspę Vis charakteryzuje przepiekne i niewiarygodnie czyste morze, liczne ukryte zatoki, żwirowe i pieszczane plaże. Jedna z najbardziej oddalonych chorwackich wysp ale własnie w tym kryje się jej urok. O ile na Vis przypływacie ze strony Splitu przygotujcie sie na trzygodzinna jazdę ale juz po pierwszym spojrzeniu na morze z promu, bedziecie wiedziec, że sie opłaciło.

Vis jest okrążony otwartym morzem i dlatego właśnie jest inny niz wybrzeża, do których sie przyzwyczailiście. Kąpanie się na Visie to niezapomniane doświadczenie, coś czego nie mozna opowiedzieć, to trzeba przeżyć! To co można opowiedzieć są liczne naturalne plaże i schowane zatoki, które są oazą spokoju i ciszy. Między nimi wyszczególniamy przepiekna zatokę Stončića, znaną po piaszczystym dnie i gęsto rosnących śródziemnomorskich roślinach, które je otaczają. Sa także zatoki Srebrna, Stiniva i liczne inne – od Was zależy czy je odwiedzicie i wybierzecie sobie najbardziej odpowiadającą. Więcej o plazach możecie znaleźć w naszym Przewodniku przez plaże – link!

Naturalny fenomen Modrej Jasniki na wyspie Biševo, jest jednym ze znaków zastrzeżonych Visu, która nieustannie przyciaga rzesze turystów. Jaskinia ma dwa wejścia, od ktorych jeden znajduje się pod poziomem morza więc słonce, które przechodzi przez nie stwarza niewiarygodnie piekny niebieski kolor.

Modrej Jasniki na wyspie Biševo
Modrej Jasniki na wyspie Biševo

Wyspa Vis ma bogatą i burzliwa przeszłość, o której świadczą liczne pomniki z okresu antyczneo do współczesności więc wielbiciele historii mogą odwiedzać ostatki antycznych miast, rzymkich willi, domow i kościółków.

„Top destynacje“, przewodnik po Chorwacji, poleca na wyspie Vis:

• Pozostałości po antycznym mieście Isse
• Rodzaj wina vugava

• Koscioły i klasztory
• Odziemne tunele i bunkry

• Wioski chorwackich i viskich plemion
• Hib

• Forty pochodzace z różnych okresów
• Letnie kino na świezym powietrzu

• Muzeum Archeologiczne miasta Vis
• Pogacza

Dzieki wyjątkowym mikroklimacie, płodnych pól i stref wedkarskich, Vis jest chorwackim rajem gastronomicznym. Wiele osób, które miały okazję cieszyć się ktorąś z licznych restauracji lub  gospód rodzinnych, zgodzi się, że na wyspie Vis je się najlepiej ze wszystkich cześci Adriatyku.

Zarówno zimą jak i latem, Vis żyje pewnym specjalnym życiem. Na wyspie ludzie witaja sie wyrazeniem „Powoli“, oraz w odróznieniu od zycia codziennego dużych miast, wydaje się jakby czas stanął. Cetrum życia towarzyskiego sa bary i kawiarnie, w których możecie cieszyć się kawą, kieliszkiem domowego wina lub wyjątkowo przygotowanym koktajlem. Na wieczór na wyspie swój bezpieczny port i zakwaterowanie znajdują liczni żeglarze co nadaje wyspie dodatkowego uroku.