Nigdy nie byliście w Rogoźnicy? Nadszedł czas na wizytę. Rogoznica to małe miasteczko w centrum jednego z 4 chorwackich regionów – Dalmacji. Ze względu na swoją pozycję jest również określana jako „Serce Dalmacji”, a towarzyszy jej także historia miłosna o legendzie o jeziorze Oko Smoka, po czym Rogoznica jest prawdopodobnie najbardziej znana. Ale więcej o tym, nieco później.

Rogoznica

Centrum Rogoźnicy znajduje się na wysepce połączonej mostem z lądem. Na wysepce przeważnie zachowane są stare kamienne domy i choć niedawno zostało urządzone i odrestaurowane wybrzeże, to jednak brzeg charakteryzuje się autentyczną, śródziemnomorska atmosferą, która w letnie dni, wraz z szeregiem ciekawych wydarzeń, zrzesza turystów, którzy właśnie przybywają tu na wakacje. Oprócz ciekawych letnich imprez, które są przesiąknięte tradycją, Rogoznica jest bogata w szeroką ofertę gastronomiczną. Żywność przygotowywana jest z produktów krajowych, a najbardziej znane to rybne restauracje, gdzie ryby pochodzą z lokalnych ułowów.

Pozostała część wysepki porośnięta jest lasem, dzięki czemu idealnie nadaje się do spacerów, biegania i jazdy na rowerze.

Rogoznica

Ze względu na to, że w Rogoźnicy Adriagate ma swoje biuro, zadbaliśmy o to, abyście mogli u nas wypożyczyć rower dla siebie i dla dzieci. Oprócz rowerów można wypożyczyć skutery i zwiedzić całe wybrzeże Rogoźnicy, które ma długość 54 km.

Agencja turystyczna Adriagate

To, co czyni Rogoznicę, jako jedną z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych, to długa linia brzegowa, na której można znaleźć prywatne domy z apartamentami, a także domy letniskowe i wille, zaprojektowane do wynajmu turystycznego. Wyobraźcie sobie wakacje, w których możecie zobaczyć morze z mieszkania, słychać szum fal, wypoczynek, gdzie dzieci mogą beztrosko dotrzeć na plażę bez Waszej pomocy, ponieważ drzwi od podwórza są bramą do żwirowej plaży. Idealnie! Czego można bardziej pragnąć, niż wakacje nad morzem, nieprawdaż?

Rogoznica

Najbardziej znane lokalizacje domów i mieszkań do wynajęcia nad morzem są: Stupin Čeline, Zatoglav, ulica Zečevarska, ulica Šepurine, Lozica, Crljina, Gornji muli, Ražanj, port Kalebova, Stivašnica, Mezaroca, Varoš, Kanica. Wszystkie te lokalizacje znajdują się blisko morza lub w odległości do 100 metrów od morza. Na ulicach jest mały ruch drogowy, jest cicho i bezpieczne dla dzieci. Warto wspomnieć, że na wspomnianych wcześniej lokalizacjach, żwirkowe plaże są w Stupin Čeline, Zatoglav, ulica Zečevarska i Šepurine, Lozica, Gornji muli, a większe skały i betonowy dostęp do morza znajdują się w miejscach, jak Crljina i Varoš (które w rzeczywistości są połączeniem żwirku i betonu), Ražanj, port Kalebova, Stivašnica, Mezaroca i Kanica.

Kwatery blisko morza Rogoznica

Jak wspomnieliśmy wcześniej, powróćmy do legendy Smoczego oka. Legenda mówi, że Rogoźnicę od wrogów strzeże straszliwy smok, któremu miejscowi z wdzięczności co roku ofiarują najpiękniejszą dziewczynę z wioski na pannę młodą. Ale pewnego dnia pojawił się śmiałek Aristoles i zakochał się w dziewczynie, która dzień później miała być oddana smokowi. Młody bohater rzucił wyzwanie smokowi i śmiertelnie go zranił. Kiedy smok umierał, wykopał sam sobie oczy. Jedno oko rzucił daleko do Mljeta, a drugie zsunęło mu się pod nogi i stopiło kamień. W kamienny rów wlało się morza i powstało jezioro, i nazwano go Smocze Oko. Według tej legendy o smoku, jeśli zakochana para wykąpie się w jeziorze Smocze Oko, będą wierni sobie na całe życie, a ich małżeństwo będzie obdarzone wieczną miłością i zdrowymi dziećmi. (Źródło: TZ Rogoznica)

Zmajevo oko

Dzięki tej pięknej, miłosnej historii kończymy krótką opowieść o Rogoźnicy, a w następnym artykule napiszemy o najbardziej popularnych plażach w Rogoźnicy i okolicznych miasteczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here