Pojęcie lojalności:

Ile razy słyszałeś, że lojalność się opłaca. Istnieją różne rodzaje lojalności, które musimy odróżnić. Istnieją lojalności, które są nieodłącznie zakorzenione w naszej istocie od momentu narodzin, podczas gdy inne odpowiadają na nasze potrzeby i kiedy zmieniają się nasze potrzeby, tak samo dzieje się z naszą lojalnością. Pierwszym przykładem może być lojalność wobec naszej rodziny, a drugim bardziej materialnie zorientowane, rozumienie idei polegającej na byciu wiernym klientem określonej firmy, która oferuje usługi lub produkty najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Lojalność związana z koncepcjami materiałowymi może być niestabilna, więc firmy muszą stale ewoluować, aby nie stracić swoich klientów. Chorwacka Agencja Turystyczna Adriagate jest doskonałym przykładem tego, jak budować relacje z klientami w oparciu o lojalność.

Adriagate koncepcja utrzymania klienta poprzez programy lojalnościowe

Agencja Turystyczna Adriagate już od prawie 10 lat oferuje kompleksowy program lojalnościowy, a każda osoba, która rezerwuje kwatery bezpośrednio przez stronę internetową Adriagate o wartości co najmniej 300€, może wykorzystać swój bon zniżkowy przy kolejnej rezerwacji. Program lojalnościowy jest podzielony na podkategorie, z których każda oferuje inny zestaw korzyści.

Podstawowy / Brązowy Pakiet Lojalnościowy obejmuje bony o wartości od 50 do 150 €. Oprócz kuponu podarunkowego pakiet ten daje uczestnikom programu również możliwość wzięcia udziału w losowaniu, w ramach którego szczęśliwy zwycięzca może bezpłatnie spędzić 7 dni w Chorwacji.

Srebrny Pakiet Lojalnościowy jest kolejną kategorią i odnosi się do klientów odwiedzających Chorwację przez Adriagate po raz trzeci z minimalną łączną wartością ich wcześniejszych rezerwacji wynoszącą 1000 €. Wśród wielu innych korzyści ci klienci otrzymują bardziej elastyczne warunki anulowania, a także szanse na dodatkowe zniżki za wczesną rezerwację na jedne z najlepszych noclegów, a na koniec wszyscy klienci należący do tej kategorii otrzymują 10% zniżki na wynajem samochodu, jeśli się na to zdecydują.

Złoty Pakiet Lojalnościowy to najwyższa kategoria lojalnościowa dla gości, którzy wcześniej zarezerwowali nocleg cztery lub więcej razy poprzez Adriagate o łącznej wartości 2000€. Klienci ci otrzymują również elastyczne warunki anulowania i 10% zniżki na usługę wynajmu samochodu, a także inne liczne korzyści, które można znaleźć szczegółowo w poniższym linku Program Lojalnościowy Adriagate.

Wspomniany powyżej program oferuje stałe nagrody dla klientów, którzy wielokrotnie powierzają organizację wakacji zespołowi doświadczonych profesjonalistów Adriagate. Korzyści stale się sumują, a członkowie programu zyskują na wartości z każdą nową rezerwacją.

Zasady dotyczące bonów zniżkowych  

Istotną częścią całego programu lojalnościowego Agencji Turystycznej Adriagate są bony zniżkowe i stanowią one fundament, na którym budowane są inne korzyści i dodatkowe usługi. Wartość bonu zniżkowego zależy od wartości rezerwacji i może wynosić od 50 do 150€.

Bon zniżkowy o wartości 50 € otrzymają klienci, którzy zarezerwują nocleg o wartości co najmniej 500€.

Bon zniżkowy o wartości 100€ jest przyznawany osobom z minimalną wartością rezerwacji 1000€, a kupon o wartości 150€ – osobom o minimalnej wartości 1500€. Więcej informacji na temat bonów zniżkowych można znaleźć w linku Bony Zniżkowe Adriagate.

 

Wybieramy Adriagate?

Po przeczytaniu powyższego, powinno być całkiem oczywiste, dlaczego warto wybrać Adriagate. Jeśli cenisz swój portfel i szukasz najlepszego stosunku jakości do ceny, ten program lojalnościowy nie ma sobie równych. Bycie lojalnym klientem Agencji Turystycznej Adriagate wykracza daleko poza powyższe. Adriagate może pochwalić się wieloma innymi cechami, które sprawią, że wybór tego wykwalifikowanego chorwackiego organizatora wypoczynku z 19-letnim doświadczeniem będzie naprawdę łatwy. Pomyśl o tym w ten sposób, Adriagate nie ma opłat rezerwacyjnych, przedstawia prawdziwe recenzje klientów, ma najbardziej konkurencyjne ceny, posiada elastyczne modele płatności i opcje anulowania, ma ponad 10.000 jednostek zakwaterowania wszystkich typów i na koniec, ale z pewnością nie mniej ważne, ma siłę roboczą do zaspokojenia wszystkich Twoich potrzeb na wszystkich etapach procesu planowania wakacji. Nasz personel mówi w Twoim języku i posiada niezbędną wiedzę potrzebną do sprecyzowania wymaganego rodzaju usługi.

Podsumowanie  

Wspomnieliśmy, że lojalność wobec firmy może być niestabilna, ponieważ lojalność się zmienia, ale tak jak w przypadku wszystkiego w życiu czasami muszą istnieć wyjątki od reguły. Nie używaj półśrodków, ponieważ podróż do Chorwacji to tylko połowa mądrej decyzji, a druga połowa to wybór Adriagate, aby Cię dalej poprowadzić. Powierz nam swoje zaufanie i po prostu ciesz się wakacjami, wiedząc, że wciąż istnieje jakość i profesjonalizm, na którym można polegać nawet w najtrudniejszych czasach.

Dowiedz się więcej o naszym programie lojalnościowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here