Vodice to malownicze miasteczko w środkowej części Morza Adriatyckiego, położone w zatoce z czystą wodą, w otoczeniu winnic i drzew sosnowych. Jego nazwa pochodzi od źródeł wody i rozwinęły się właśnie w tym samym miejscu dzięki studniom.

Właśnie to piękne polozenie i bogata oferta turystyczna przyczyniła się do rozwinięcia miasteczka pod kątem turystycznym – czego dowodem są zadowoleni goście, którzy wracają do Vodic co roku.

Specjaliści uznali jakość uslug turystycznych w Vodicach i przyznała miastu szereg nagród. Miasteczko otrzymało Kwiat Turystyki, który przyznaje się miejscu inwestujące w poprawę oferty turystycznej. Promenada w Vodicach jest zwycięzcą przetargu na najpiekniejsza promenadę a port został wyróżniony Błękitną Flagą, ponieważ spełnia kryteria środowiskowe, a mieszkańcy także mogą być dumni ze swojej plaży z niebieską flagą.

To małe miasteczko charakteryzuje się szerokim wyborem restauracji, życia nocnego, imprez kulturalnych, kilometrowymi plażami … i tym, że na pewno nie brakuje to innych atrakcji.

Przewodniki dla fanów sportu

Centrum nurkowe w Vodicach Centrum nurkowe w Vodicach pozwoli Wam cieszyć się naturalnym pięknem dna Adriatyku, na którym możecie obejrzeć wraki statków, które nie dotarły do miejsca przeznaczenia. Dla zapalonych wędkarzy łodziami „BaKul” i „Loly” zorganizowana jest Big Game Fishing. Najczęstszymi celami Big Game Fishing to tuńczyk, miecznik, rekin, amberjack … W Vodicach są kilometry różnych tras rowerowych, o rożnym poziomie trudności.Vodice
obfitują obiektów sportowych: korty tenisowe, piłki nożnej, piłki ręcznej oraz boisko do koszykówki. Możnaz grać w wodne polo, siatkówke plażową, bocce …i inne atrakcje: zjeżdżalnie, skutery wodne, spadochrony wodne.

Plaże w Vodicach

Ucieczkę od letnich upałów poszukajcie w cieniu lasów sosnowych na kilometrach piaszczystych, betonowych i kamienistych plażach, które rozciągają się po całych Vodicach(z wyjątkiem przez centrum, gdzie znajduje się port) Dwie najsłynniejsze plaże Plava Plaża-żwirowa plaża z płytką wodą, oznaczona niebieską flagą na oraz plaża Hangar równie atrakcyjne co Plava Plaża.

Co odwiedzić w Vodicach

* Wzgórze Okit z kościołem Matki Bożej z Góry Karmel – Na Wzgórzu Okit (135m n.p.m.) jest 14 przystanków „Drogi Krzyżowowej”, które znajdują się od podstawy do szczytu wzgórza. Trzeba wspomenieć, że wiele lat przed kościołem rósł klonu, wysoki 4 m, z trzema większymi gałęziami. Grana odwrocona w stronę Kościoła rozkwita na noc Bożego Narodzenia co trzy lata.
Kościół parafialny św. Krzyża –  jeden z najważniejszych budynków w stylu barokowym w Dalmacji, a następnie stary kościół św Krzyża Toranj Coric.
Pamiętaj, aby odwiedzić Aquarium i Muzeum Tradycji Morskiej, kt.ore zawiera stare narzędzia rybackie, modele statków i przedmiotów znalezionych w morskich stanowiskach archeologicznych, z okresu od III wieku p.n.e. do czasów średniowiecza i modele statków Gajeta Falkuša i św, Jeronima jako najstarszy pokaz statków na Morzu Śródziemnym.

Atrakcje w okolicy

* Park Narodowy Krka – obejmuje obszar wzdłuż rzeki Krka płynącej przez malowniczy kanion 75 km długości. Chociaż można dojechać samochodem najprzyjemniej jest dopłynać łódzią.

Skradin – znajduje się na brzegu rzeki Krka, gdzie miesza się sól i świeża woda . To tradycyjne spotkanie miasto Dalmatyńskich klap. Oprócz bliskości Parku Narodowego Krka z historą długą 2000 lat i bogatą ofertą gastronomiczną.

* Park Narodowy Kornati – według legendy, jest to magiczny archipelag z białymi klifami, ktore Bóg zostawił po stworzeniu świata, a potem po prostu porozrzucał.

Sibenik – miasto jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu dzieci , średniowiecznej wystawy, Festiwalu Dalmatyńskich Pieśni…
Centrum szkoleniowe znajduje się w Dubravie – Szkolnictwo, polowanie z sokołem jest tak stare, jak starożytna kultura naszej planety.

Wyspy : Krapanj, Zlarin, Prvic – około 300 wysp zlokalizowanych na terenie powiatu, a tylko sześć z nich są zamieszkane.

Tribunj – mała wioska rybacka położona 2 km na zachód od miasta Vodice. Historyczny rdzeń jest zbudowany na wyspie, która połączona jest kamiennym mostem z lądem.

Odwiedź inne atrakcyjne miejsca. proponujemy odwiedzenie miast Zadar (80km), Split (100km), Trogir (73km), Primošten (40km) …

Zabawa w Vodicach

Ulic i place w Vodicach w lato przetrważaja się w teatr na świeżym powietrzu: śpiewacy, piosenkarze i tancerze, artyści i komicy ożywiaja miasto w pełni. Ozywaja i liczne bary i kluby. Niektóre z nich są Macando, Opium, Exit, Szisza bar, na plaży Makina, Cocolin, bary koktajlowe… i słynny Hacienda, dyskoteka, która znajduje się poza miastem.

Z wielu wydarzeń w Vodicach wyróżniają sie następujące:Wielkanoca regata, Dzień Vodic Moto, CMC Festival, Wieczór Klap, przed procesji Matki Bożej z Góry Karmel – 15.07. Feta Vodicka.

W Vodicach będziesz cieszyć się specjałami kuchni dalmatyńskiej w komfortowych wnętrzach restauracji. Przewodząca specjalnością jest prawdziwe wino od słodkich czereśnie Marasca i najbardziej znana restauracja w Vodicach Santa Maria. Miłośnikom ryb polecamy: Rico i Burin. Tawerny Rustica, Guste, Roki i Cesarica.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w przygotowaniu owoców morza oraz dań kuchni śródziemnomorskiej, najlepszy wybór ryb znajdziecie rano na rynku w Vodicach ( otwarte do późna w nocy, czasami nawet do 24 h).
Oprócz ryb można tu znaleźć świeże owoce i warzywa. Nie przegap okazji do zakupów w Vodicach i niektórych z lokalnych produktów, takich jak oliwa z oliwek, wino, figi i inne.

By Mirjana Jovanović

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here