Wyjątkowa, imponująca, tajemnicza – to epitety, za pomocą których możemy pokrótce opisać specjalnego opiekuna miasta Šibenika, Twierdzę św. Mikołaja. Jak klucz, który blokuje i zamyka wejście do kanału św. Ante przez stulecia broniło miasto Šibenik i ujścia rzeki Krka, aż do Skradina, a fakt, że miasto nigdy nie zostało zaatakowane od strony morza, świadczy o tym, jak wielkie wrażenie zrobiło na przeciwnikach.

Ta imponująca morski strażnik straż jest integralną częścią weneckiego systemu obronnego powstałego między XV a XVII wiekiem i dopiero w 2017 roku zostaje wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Renesansowa twierdza znajduje się na wysepce Ljuljevac przy wejściu do kanału św. Ante, a swoją nazwę zawdzięcza niewielkiemu klasztorowi benedyktynów św. Mikołaja, który był na wysepce. Klasztor został zniszczony, aby według projektu Giangiroli Sanmicheliego powstała twierdza o tej samej nazwie. Sanmiceheli zaprojektował trójkątną fortecę, rzadką dla ówczesnych przykładów architektury obronnej, zbudowaną z białego kamienia i cegły. Wyjątkowość twierdzy polega na zachowaniu jej pierwotnej formy i jest przykładem klasycznej weneckiej budowli odizolowanej od morza i uznawana jest za wyjątkowy zabytek światowego dziedzictwa architektonicznego.

Strach i drżenie wrogów

Sama budowa rozpoczęła się w 1540 roku po upadku miasta Skradin pod panowaniem tureckim i była interwencją Republiki Weneckiej w obronie jednego z najważniejszych miast nad Adriatykiem – Šibenika.

Ciekawostką jest to, że twierdza nigdy nie spełniała swojej aktywnej funkcji obronnej. Mianowicie żadna armata wojskowa nigdy nie strzelała do wrogów, ale sama konstrukcja i jej imponujący wygląd wystarczyły, aby wystraszyć wrogów i tym samym ochronić miasto Šibenik.

Dwa lata po wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powstał projekt waloryzacji turystycznej Twierdzy św. Mikołaja, który starał się umożliwić turystom zwiedzanie twierdzy. Dzięki temu projektowi, po długim przygotowaniu budynku, Twierdza św. Mikołaja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych zwiedzających i miłośników wyjątkowych przykładów architektury renesansowej. Dziś na wysepkę Ljuljevac można dotrzeć statkiem wycieczkowym z Šibenika.

Przygotujcie swoje kamery

Wizyta na twierdzy to wyjątkowe przeżycie, które trwa 2 godziny i obejmuje żeglowanie kanałem św. Ante z najpiękniejszym widokiem na Šibenik, z profesjonalnymi przewodnikami i multimedialnym poradnikiem na tabletach, który zapewnia informacje o lokalizacji w ośmiu językach świata w określonych punktach, w tym w punktach rzeczywistości rozszerzonej (AR) i grze wideo, która jest również interesująca dla wszystkich pokoleń.

Jesień to idealny czas, aby odwiedzić piękny Šibenik pod ochroną UNESCO. Pogoda jest nadal ładna i niezbyt upalna, aby cieszyć się podróżą. Oprócz poznania historii budynku i jego znaczenia w całej historii, przygotuj się na piękny panoramiczny widok na miasto Šibenik z morza, rejs statkiem po kanale św. Ante, który jest częścią znaczącego krajobrazu pełnego śródziemnomorskiej flory i fauny, gdzie rzeka Krka łączy się z morzem, a klify kanału kryją kilka kulturowych i historycznych zabytków.

Znajdź idealne zakwaterowanie na Riwierze Šibenik na naszej stronie internetowej Adriagate.com i koniecznie odwiedź Twierdzę Św. Mikołaja podczas swoich wakacji w Dalmacji i odkryj, dlaczego jest to wyjątkowa część światowego dziedzictwa kulturowego pod ochroną UNESCO. Więcej informacji o tym i innych zabytkach Dalmacji można znaleźć na naszej stronie internetowej. Na chorwackim wybrzeżu znajduje się wiele znaczących zabytków kulturowych oraz liczne zabytki historyczne i architektoniczne, które są unikalne w skali światowej. Odkryj je wszystkie i jut teraz zarezerwuj nocleg na Adriatyckim wybrzeżu. 😊

Zapoznaj się z naszą ofertą i zarezerwuj idealne zakwaterowanie.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here