Park przyrody Góra BiokovoPowierzchnia parku Biokovo rozciąga się na powierzchni 19 550 ha w górach Biokovo, same góry wyglądają jak wielka ściana nad makarską riwierą. Ta krasowa okolica, charakteryzująca się jedynymi w swoim rodzaju cechami, pełna jest głebokich jam, jaskiń, przepaści i lasów bukowych. Niektóre z tych jam są tak głębokie, że nawet w czasie letnich upałów w środku znajduje się śnieg i lód, które w przeszłości były wykorzystywane jako naturalne przechowalnie spożywcze. Dla każdego turysty interesujące powinny być ogród botaniczny i szczyty Vošac i Sveti Jure. Na gości lubiących ruch czekają rowery, jazdy konne, szlaki górskie, a dla wyjątkowo odważnych loty spadochronowe.

Ogród botaniczny znajduje się nad wioską Kotištine. (dojazd samochodem:drogą z Makarskiej w kierunku miejscowości Vrgorac, po przejechaniu ok 2 km skręcić w lewo i jechać jeszcze 1 km , lub piechotą z Makarskiej oznaczonym szlakiem)

Sveti Jure jest najwyższym szczytem Biokova (1762 m n.p.m.). Można do niego dojechać samochodem, co czyni go wyjątkowo atrakcyjnym i dostępnym. Jego nazwa wzięła się od kapliczki, która znajdowała się na nim do 1964 roku, a z powodu budowy innego obiektu została przeniesiona nieco niżej. Pierwsze zapisy o kaplicy Sveti Jure (Święty Jerzy) pochodzą z 1646 roku, a każdego roku w ostatnią sobotę lipca odbywa się tu pielgrzymka. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na riwierę makarską i wyspy Środkowej Dalmacji, a w bezchmurne dni można dojrzeć nawet szczyty włoskich Apeninów (góry Gargano).

Chociaż na pierwszy rzut oka góry Biokovo wydają się być gołe z niezbyt bujną fauną i florą, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Rośnie tam ponad 1500 gatunków roślin, w tym ponad 40 charakterystycznych wyłącznie dla tego terytorium. Między innymi: dzwonczyn drobny (Edraianhtus pumilio) i chaber wełnisty ( Centaurea cuspidata). Najczęściej spotykane zwierzęta to: kozica górska i muflon, a z ptaków przelot pospolity i orzeł przedni.

Park znajduje się 6 km od Makarskiej w kierunku Vrgorca.

Cena biletu do parku przyrody 40kn.

Więcej informacji możecie znaleźć na www.biokovo.com